Polski
Gamereactor
artykuły o sprzętach

AMD 3D V-Cache CPU

AMD wychodzi teraz z większą liczbą produktów 3D i jest bardzo ukierunkowana na gry.

Przez zadziwiająco długi czas najlepszym procesorem do gier, jaki można było kupić, był AMD 5800X3D. Nie mocniejszy 5900X lub konkurent Intela, ale specjalna edycja 5800X z 3D V-Cache.

Krótko mówiąc, powód tego zależy od pamięci podręcznej procesora - jest to mała jednostka pamięci fizycznie umieszczona blisko procesora, którą można szybko odczytać - co ma duże znaczenie dla tego, jak szybko może on współpracować, powiedzmy, z grą. Zwykle nie ma wystarczającej ilości miejsca w pamięci podręcznej, ponieważ procesor jest cienkim kwadratem, w którym obszar jest dość ograniczony. AMD zorientowało się jednak, że zamiast rozszerzać pamięć podręczną na bok, można to zrobić pionowo, stąd oznaczenie 3D. Zasadniczo oznaczało to, że można było wrzucić trzy razy więcej pamięci podręcznej na procesor niż normalnie, a kilka mediów nazwało to największą innowacją technologiczną dekady. Należy jednak powiedzieć, że nie jest to tylko coś używanego do gier, serwery i stacje robocze mogą również z tego skorzystać.

Dlatego wszyscy czekali na to, że nadejdzie z serią AMD Ryzen 7000, zwłaszcza, że chipy 5800X i 5800X3D nie otrzymały zamiennika, były tylko 7700X i 7900X, ale ten magiczny środek nie był tam w momencie premiery - ale jest teraz. Obecnie istnieją trzy opcje, 7950X3D, 7900X3D, a następnie długo oczekiwany 7800X3D, który prawdopodobnie trafi do sklepów dopiero na początku kwietnia. Powinien być jednak co najmniej 150 USD tańszy niż 7900X3D.

Cena nowych edycji 3D V-Cache jest nieco wyższa niż zwykłych edycji, osiągając na:


  • AMD Ryzen 9 7950X3D: 809€

  • AMD Ryzen 9 7900X3D: 689 €

To jest reklama:

Musimy przyjrzeć się topowemu modelowi, AMD Ryzen 9 7950X3D. Istnieje jednak również wersja 3D układu 7900X, która prawdopodobnie będzie miała największy sens dla wielu, ponieważ rdzenie 16 i wątki 32 to w rzeczywistości o wiele więcej niż potrzebujesz, a technologia boost AMD bardzo prosto podnosi prędkość procesora, dopóki nie osiągniesz pewnych limitów ciepła.

AMD 3D V-Cache CPU

Ale dzięki edycji 3D V-Cache otrzymujemy nie tylko 144 MB pamięci podręcznej - a to strasznie dużo, ale także dużą redukcję zużycia energii, ze 170 watów do 120 watów, ale z taką samą, jeśli nie lepszą wydajnością, a tym samym lepszymi opcjami podkręcania, lub po prostu utrzymując chip w chłodniejszej temperaturze, którego sam jestem wielkim fanem. Karty graficzne i procesory są cholernie drogie, ale jeśli możesz zaakceptować, że po prostu działają standardowo, zamiast wyciągać przez nie tony dodatkowych watów, aby uzyskać o 2% większą wydajność, cóż, wtedy system jest często stabilny i może trwać przez wiele lat.

System jest taki, że sam układ procesora zawiera zarówno normalny CCX, jak i jeden z 3D V-Cache. CCX to jednostka o nazwie Core Complex, która zawiera cztery rdzenie procesora i ich wspólną pamięć podręczną, im więcej jednostek CCX, tym więcej rdzeni. Zwykle jest 16MB na CCX, ale tutaj jest coś więcej, aby uderzyć w 144MB. Chodzi o to, że typowe zadania mogą być wykonywane normalnie i tam, gdzie ważna jest wysoka częstotliwość, podczas gdy jednostki 3D V-Cache mają wyjątkowo niskie opóźnienia ze względu na naprawdę wysoką pamięć podręczną. Oznacza to, że możesz obniżyć koszty produkcji i mieć system, który jest elastyczny i skalowalny. Chociaż brzmi to niezwykle skomplikowanie i automatycznie, możesz sam zdecydować, być może nie to, co bym polecił, ponieważ system analizuje w czasie rzeczywistym, który rdzeń powinien zrobić co, ale masz opcję.

To jest reklama:

AMD posunęło się tak daleko, że ma oddzielny system, który może automatycznie wrzucać gry na najlepiej działające urządzenie CCX, które często ma największą pamięć podręczną.

Jak wielu użytkowników AMD wie, dzięki oprogramowaniu Ryzen Master możesz trochę pobawić się procesorem i odpowiednią wydajnością. Istnieje wiele różnych opcji, a jedną z opcji jest "Optymalizator krzywej" - optymalizacja zajmuje trochę czasu, ale może się opłacić. Połącz to z trybem Eco, w którym procesor jest ograniczony pod względem ilości energii, którą może pobrać, a nadal zbliżasz się do 7-8% tego, co można osiągnąć przy pełnej mocy. Podobnie, dzięki Precision Boost Overdrive możesz przetaktowywać jednym kliknięciem. To nie jest tak, że dostajesz 15-20% więcej, system już pcha rdzenie tak bardzo, jak tylko może, ale jest tylko kilka procent do zyskania dla tych, którzy tego chcą.

Testowaliśmy na płycie głównej AM5 z pamięcią RAM DDR5 6000Mhz, dyskiem NVMe 4.0 i kartą RTX 4080. Powodem jest to, że nie jesteśmy w 100% pewni, czy pamięć Smart Access firmy AMD działa jeszcze lepiej z edycjami 3D, czy "tylko" w taki sam sposób jak zwykłe edycje X, wprowadzając w ten sposób dodatkową zmienną. Liczby nie powinny być zatem traktowane jako absolutne, gdybyśmy sparowali je z jedną z super-dostrojonych kart RX 7900 XTX, które również pożyczyliśmy, ale dają nam solidną podstawę do porównania z 7950X z jak najmniejszą liczbą zmiennych.

AMD 3D V-Cache CPUAMD 3D V-Cache CPU

Nie mieliśmy problemów z uzyskaniem powyżej 5.7Ghz na połowie rdzeni, co ma sens, ponieważ są to te bez pamięci podręcznej 3D, a co ważniejsze, temperatura była niska, jak w, poniżej 74 stopni przez cały czas, gdzie przy zwykłym chipie 7950X często przekraczał 90 stopni pod dużym obciążeniem. Zużycie energii też nie jest zbyt nędzne, zmierzyliśmy 121.99 watów w szczycie, gdy nie majstrowaliśmy przy rzeczach - ale zastanawiam się, czy można uzyskać większą wydajność, jeśli ustawisz zużycie za darmo? Ogólnie rzecz biorąc, to w 1080p i 1440p widać największe zmiany, po prostu dlatego, że GPU jest zazwyczaj wąskim gardłem w grach 4K.

Ogólnie rzecz biorąc, zaobserwowaliśmy poprawę o 10-12% w 1080p i 7-10% w 1440p. Kilka gier może wykorzystać tę pamięć podręczną znacznie lepiej niż inne, Far Cry 6 zapewnił 48% poprawę w 1080p i 49,51% poprawę w 1440p - dla porównania poprawa w 4K wyniosła tylko 4,2%.

Kosztuje to dodatkowo, ale jest też wymierna poprawa, która jest następnie rekompensowana przez niższe zużycie energii. Niestety, nie mieliśmy czasu na zabawę z podkręcaniem, ale ze względu na to, że powinno być dodatkowe 50 watów do zabawy, a zatem ogromny potencjał, aby uzyskać jeszcze większą wydajność. Jeśli masz już na przykład 7950X, nie ma sensu aktualizować, zwłaszcza jeśli korzystasz z rozdzielczości 4K. Ale dodatkowe 12% wydajności bez zmiany pokoleniowej jest tego warte, nawet jeśli kosztuje dodatkowo.

09 Gamereactor Polska
9 / 10
+
Zauważalna poprawa. Ma na celu gry. Mniejsze zużycie energii.
-
Znacznie droższe. Tylko drogie wersje otrzymują wersję 3D.
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane teksty

0
AMD 3D V-Cache CPU

AMD 3D V-Cache CPU

ARTYKUŁ O SPRZĘCIE. Przez Kim Olsen

AMD wychodzi teraz z większą liczbą produktów 3D i jest bardzo ukierunkowana na gry.Wczytywanie następnej zawartości