Gamereactor PL. Obejrzyj najnowsze zwiastuny gier i wywiady z największych targów i konwentów growych na świecie. Gamereactor korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość przeglądania naszej strony internetowej. Jeśli kontynuujesz, założymy, że jesteś zadowolony z naszych zasad dotyczących plików cookie.

Polski
Gamereactor
artykuły o sprzętach

ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition

Idealny do grania w 1080p w podróży w rozsądnej cenie.

Przestrzeń laptopa do gier znajduje się obecnie w bardzo interesującym punkcie zwrotnym. Z jednej strony technologia stosowana w tych urządzeniach stała się tak potężna, że może rywalizować z komputerami stacjonarnymi pod względem wydajności, ale jednocześnie istnieje wyraźna różnica między laptopem zdolnym do tej zaawansowanej wydajności a niedrogimi jednostkami. Patrząc na przykład na ASUS, linia Strix Scar będzie kosztować rękę i nogę, ale może zapewnić ogromną wydajność, podczas gdy niektóre systemy TUF Gaming zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić dobrą wydajność, ale w cenie, która nie będzie wymagała ponownego zastawu domu. Skąd to wiem, ponieważ testowałem TUF Gaming A16 Advantage Edition przez ostatnie kilka tygodni.

ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition

Ten laptop jest wyposażony w szereg potężnych komponentów sprzętowych, ale nie najlepsze produkty, co oznacza, że nie będzie w stanie grać w najnowsze gry przy maksymalnej ofercie wizualnej i nadal będzie mógł zapewnić płynną liczbę klatek na sekundę. Możesz jednak wziąć jeden z tych laptopów za około £ 1,200 i uwierz mi, biorąc pod uwagę, co to urządzenie wnosi do stołu, który naprawdę nie jest zły stosunek jakości do ceny.

Testowana przeze mnie jednostka była wyposażona w procesor AMD Ryzen 9 7940HS taktowany zegarem 4001 MHz w ośmiu rdzeniach. Aby dodać do tego, mógł pochwalić się procesorem graficznym AMD Radeon RX 7600S i 16 GB pamięci RAM DDR5 taktowanej zegarem 4800 MHz. Dopasowując to do panelu QHD, który może maksymalnie zwiększyć częstotliwość 240 Hz, a wszystko to na baterii 90 Wh. To bardzo, bardzo wydajny laptop.

Odkryłem, że TUF Gaming A16 jest w stanie grać w większość nowoczesnych gier na ustawieniach ultra w jakości 2K z prędkością około 30 klatek na sekundę. Ale znowu, ten laptop nie jest przeznaczony głównie do tego, nie, jest to system, który lepiej nadaje się do gier 1080p przy wyższych częstotliwościach klatek. I robi to wyjątkowo. Możesz uruchamiać najnowsze gry w najbardziej wymagającej rozdzielczości w niższej rozdzielczości i naprawdę przesunąć częstotliwość odświeżania wyświetlacza do granic możliwości. A ponieważ jest to system oparty wyłącznie na AMD, chcąc skorzystać z technologii FSR, możesz uzyskać jeszcze lepszą wydajność tego systemu bez konieczności mocniejszego naciskania. Poniższe dane dotyczące liczby klatek na sekundę przy użyciu gier rozgrywanych w jakości 2K pokazują właśnie to.

To jest reklama:

Baldur's Gate III


 • Niska: 75 kl./s

 • Ultra: 47 kl./s

 • Ultra z FSR: 88 kl./s

Overwatch 2


 • Niska: 90 kl./s

 • Ultra: 172 kl./s

 • Ultra z FSR: 155 kl./s

Remnant II


 • Niska: 41 kl./s

 • Ultra: 25 kl./s

 • Ultra z FSR: 53 kl./s

Rollerdrome: Znacznie więcej niż możliwości odświeżania ekranu dla wszystkich trzech kategorii.

To jest reklama:

Nieśmiertelni z Aveum


 • Niska: 63 kl./s

 • Ultra: 55 kl./s

 • Ultra z FSR: 68 fps

F1 23


 • Niska: 146 kl./s

 • Ultra: 25 kl./s

Odkryłem, że niektóre z najnowszych gier bardzo obciążają tego laptopa i naprawdę odbiły się na wydajności. Na przykład Remnant II naprawdę miał problemy i powodował niestabilną i brzydką rozgrywkę, a F1 23 był prawie niegrywalny, gdy ustawienia były podkręcone do maksimum. Ale znowu, ten laptop wyróżnia się niższą rozdzielczością i niską jakością graficzną rozgrywki, a w powyższych danych widać, jak dobrze działa w tym duchu.

Jedynym obszarem, w którym TUF Gaming A16 wydaje się brakować, jest jego chłodzenie. Nie jest to szczególnie cichy laptop, a nawet minimalne ilości stresu spowodują, że wentylatory zaczną działać i obezwładnią prawie każdy dodatkowy dźwięk, który jest odtwarzany. Oczywiście, agresywne wentylatory utrzymują chłód laptopa, ale w żadnym wypadku nie są subtelne i sprawiają, że głośniki Dolby Atmos są mniej skuteczne.

ASUS TUF Gaming A16 Advantage EditionASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition

Bardziej pozytywnym akcentem jest to, że jakość wykonania tego laptopa jest doskonała. Jest wykonany z najwyższej jakości metali i tworzyw sztucznych i ma konstrukcję, która jest intrygująca, ale subtelna. Nie jestem wielkim fanem laptopów do gier, które wyglądają jak coś z roku 2050, i chociaż TUF Gaming A16 ma podświetlaną klawiaturę i mnóstwo dużych otworów wentylacyjnych, nie jest to system, który natychmiast przyciągnie uwagę za każdym razem, gdy wejdzie do pokoju. Jest jednak bardzo ciężki. Pod maską jest wiele technologii, a to oznacza, że nie jest to rodzaj urządzenia, które chciałbyś nosić ze sobą przez cały dzień.

Wracając szybko do wyświetlacza, chociaż ma 90% stosunek ekranu do obudowy, co oznacza, że nie ma dużo pustej przestrzeni, ASUS zapewnił miejsce na kamerę internetową wbudowaną w ramkę. Jeśli chodzi o panel, nie można prosić o wiele więcej z tego punktu cenowego. Jest to wyraźny i żywy panel, który może osiągnąć jakość QHD przy wysokiej częstotliwości odświeżania i niskim czasie reakcji (3 ms). Więc nie, to nie jest OLED ani podobny, ale nie dostaniesz czegoś o tej jakości bez wydawania stosów dodatkowej gotówki.

Wreszcie, jak zauważyłem wcześniej, jest wyposażony w baterię 90 Wh, która zapewni dużo czasu użytkowania, choć zakładając, że nie grasz. W przypadku stresu, jak ma to miejsce w przypadku większości laptopów do gier w dzisiejszych czasach, będziesz musiał być podłączony do źródła zasilania, w przeciwnym razie bateria stopi się i zauważysz spadek wydajności.

Ale w sumie nie ma wiele do powiedzenia przeciwko ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition. Oczywiście, chłodzenie mogłoby być lepsze, a lżejsze byłoby korzystne dla wszystkich, ale za bardzo przystępną cenę 1,200 w erze rynku laptopów do gier otrzymujesz genialny wyświetlacz, mnóstwo potężnych komponentów pod maską, które zapewniają najwyższą wydajność, elegancką obudowę i masywną baterię do uruchomienia. Jeśli chcesz grać w jakości 1080p w podróży i bez rozbijania banku, nie znajdziesz wielu lepszych opcji.

09 Gamereactor Polska
9 / 10
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości