Polski
Gamereactor
artykuły o sprzętach

Dali Oberon Ściana C

Dali dostarcza mistrzowskie rozwiązanie, które oferuje doskonały dźwięk bez rozbijania banku.

HQ
HQ

Magnus:

Decyzja o tym, który ekosystem oprawić zarówno kino domowe, jak i atmosferę audio, nie jest obecnie łatwym zadaniem. Nie tylko jest więcej konkurentów niż kiedykolwiek wcześniej, ale nawet jeśli niektórzy używają standardów branżowych jako punktu wyjścia, wszyscy chcą, abyś zainwestował w ekosystem, powszechne wyrażenie, które staje się coraz bardziej uproszczone, im dalej w dół tak zwanej "króliczej nory" się czołgasz.

Ale jeśli spojrzysz poza głównych graczy konsumenckich i zamiast tego chcesz czegoś bardziej wyspecjalizowanego i unikalnego, możesz rozważyć Dali lub Danish Audiophile Loudspeaker Industries, który działa od 1983 roku i konsekwentnie i nieprzerwanie imponuje wielu jakością wykonania, spójnością i skupieniem się na dobrych wrażeniach dźwiękowych.

To jest reklama:

Kilkakrotnie rozmawialiśmy z Dali o zorganizowaniu na tej stronie testu prawdopodobnie najbardziej zorientowanej na rynek masowy linii produktów, a mianowicie Oberon, która jest nadal na tyle innowacyjna i charakterystyczna, że nie ma zbyt wielu podobieństw. Ale czy możemy zaprezentować te produkty w sposób, który jest zarówno uczciwy w stosunku do zamierzonych przez producenta ram projektowych, jak i zrobić to "po naszemu"?

Dali Oberon Ściana C

Cóż, łączymy mocne strony dwóch pisarzy w jednym artykule, więc mam nadzieję, że dowiesz się trochę więcej o tym, co Dali ma do zaoferowania przeciętnemu konsumentowi. Więc Kim, nasz własny audiofil w zespole redakcyjnym, dlaczego nie wyjaśnisz, o co chodzi w Oberonie?

Kim:

To jest reklama:

Oberon to jedna z nowszych serii Dali, w której starano się zaczerpnąć elementy z bardziej zaawansowanych modeli, takie jak jednostki z włókna drzewnego i zastosowanie systemu magnesów SMC, który jest znacznie bardziej jednorodny niż zwykle i skutkuje mniejszymi zniekształceniami. Aby utrzymać rozsądną cenę, nie używają hybrydowego systemu wstęgowego głośnika wysokotonowego, jak w droższej serii, ale zamiast tego trzymają się głośnika wysokotonowego na bazie tkaniny, który jest o 4 mm większy niż normalnie, dzięki czemu dźwięk jest głośny, ale nadal czysty i istnieje bardziej naturalne nakładanie się wysokich i średnich tonów.
Kilka lat później na rynku pojawiły się aktywne wersje, Oberon C, bezprzewodowy system głośników, który może być używany od dwóch kanałów (stereo) do pełnego dźwięku przestrzennego 7.1 - całkowicie bezprzewodowo. Co niezwykłe, zdecydowali się zaoferować aktywny głośnik centralny, coś, czego szukałem od dłuższego czasu, i stworzyli własny system bezprzewodowy, EQUI, który działa w 30-bitach, podczas gdy większość innych używa 16- lub 24-bitowego, co oznacza, że oprócz samego 24-bitowego sygnału audio masz miejsce na wiele dodatkowych danych. Ponadto system ma tę zaletę, że obsługuje pełne 7.1, jest niezwykle szybki z bardzo niskimi opóźnieniami i stworzyli dedykowany odbiornik bezprzewodowy dla subwooferów - coś, czego nie ma zbyt wiele na rynku - ale dla wielu bezprzewodowych głośników tylnych są tak naprawdę największym problemem - i to prawdopodobnie wzbudziło Twoje zainteresowanie, Magnus?

Magnus:

A dokładniej, stało się to w związku z naszym testem doskonałego "Straight Rollin" Pedestal, w którym telewizor jest umieszczony na stojaku z kółkami. Mimo że sprzedają ramiona do soundbarów, zainspirowało mnie to do szukania rozwiązań, w których solidny dźwięk jest całkowicie odłączony od samego telewizora i gdzie unikamy dużego, ciężkiego soundbara jako centrum. To doprowadziło mnie do EQUI, który działa za pośrednictwem stosunkowo niedrogiego Sound Hub Compact, który przesyła dźwięk bezprzewodowo do systemów obsługiwanych przez EQUI i jest tak mały, że można go łatwo przykleić z tyłu telewizora i podłączyć przez HDMI ARC. Transfer sygnału jest 24-bitowy, co oznacza również, że za pośrednictwem pojedynczego połączenia Bluetooth 5.0 możesz używać konfiguracji Oberon jako dość skutecznej ramki głośnika domowego, nawet gdy telewizor jest wyłączony. Nie tylko to, ale ponieważ wykorzystuje ARC, możesz po prostu użyć istniejącego pilota do wszystkiego - jest to płynna konfiguracja, w której możesz umieścić subwoofer w rogu, powiesić Oberon On-Wall na ścianie i uzyskać audiocentryczną konfigurację, która prawie się maskuje i jest organicznie umieszczona w salonie.

HQ

Kim:

Teraz cena jest nieco inna niż nawet w przypadku największych soundbarów, czy uważasz, że jest warta dodatkowych kosztów? Jest to również znacznie bardziej skomplikowana konfiguracja.

Magnus:

Tak więc cena około 500 funtów za Oberon On-Wall i około 300 funtów za Sound Hub Compact jest podobna do tej, którą zapłaciłbyś za Sonos Arc, i chociaż generalnie odnosi wielki sukces przy użyciu oprogramowania i sterowników skierowanych w górę, aby zapewnić dźwięk przestrzenny 3D obsługiwany przez Dolby Atmos, to nie to samo, co dźwięk, który jest naprawdę podzielony na kierunkową scenę dźwiękową. Ale masz rację, jest to bardziej skomplikowane i oczywiście wymaga od Ciebie trochę większej aktywności (jak głośniki, rozumiesz?) w procesie konfiguracji. Ale nawet wtedy byłem trochę zaskoczony On-Wall, a w białym wykończeniu i biorąc pod uwagę, że mierzą tylko 12 centymetrów głębokości, efekt końcowy jest tego wart, nie sądzisz?

Kim:

Nie jest to zbyt drogie dla aktywnych głośników, a już na pewno nie dla koncentratora bezprzewodowego. Większość z tych systemów jest zazwyczaj oparta na standardzie WISA lub na pudełkach amerykańskiego Axiim, ale zaczynają się od ponad 1000 funtów, tylko za podstawowy koncentrator surround, więc Dali zdecydowanie nie może być oskarżony o chciwość. W pełni lub częściowo bezprzewodowa "prawdziwa" konfiguracja dźwięku przestrzennego to coś, czego szukaliśmy od wielu lat, ale z jakiegoś powodu tak naprawdę nie pojawiła się na rynku, jest kilka produktów, które powinny zostać wprowadzone na rynek w tym roku, ale są one po prostu w nieco innym przedziale cenowym niż seria Oberon Dali.

Magnus:

No właśnie, to nie jest tak, że wszystko, co robi Dali, pasuje do naszej sfery i nie sądzę, żebym kiedykolwiek był w stanie zrozumieć głośniki warte tysiące funtów. Ale Oberon On-Wall to dla mnie zupełnie inna gra w piłkę, ponieważ Dali, bez kompromisów, kondensuje swoje doświadczenie w produkcie, który łączy w sobie tyle samo zręczności, co łatwość obsługi. Ponownie, ta konfiguracja jest mniejsza niż Sonos Arc i znacznie, znacznie mniejsza niż bardziej stylistyczne rozwiązania, takie jak Stage B&O. Mimo to otrzymujesz dyskretny projekt, który może być nieco bardziej skomplikowany do rozłączenia, ale nie jest bardziej zaangażowany. I jak mówi Kim, dźwięk jest po prostu wysublimowany - na przykład graliśmy wszystkie Final Fantasy VII: Rebirth w towarzystwie Oberona, a kiedy wspaniałej orkiestrze symfonicznej towarzyszy mnóstwo efektów, które odtwarzają dźwięki bitew, zaklęć i dialogów, jest ogromna rozpiętość, której chyba wcześniej nie słyszałem - może z wyjątkiem kompletnego systemu Sonos z subwooferem i satelitami. Zestaw, który dziś kosztuje około 2,500 funtów. Jeśli mnie pytasz, Kim, to jest szczyt. Czy zgadzasz się z tym, czy są jakieś punkty krytyki?

Dali Oberon Ściana C

Kim:

Zasadniczo się z tym zgadzam. Największym zarzutem jest prawdopodobnie to, że jest to zamknięty system, który jest kompatybilny tylko z innymi produktami Dali, które obsługują ten sam standard, ale ponieważ jest tak stosunkowo niewiele tego typu produktów, nie sądzę, aby mogło być inaczej. Dla niektórych może się to wydawać dużą kwotą, ale po prostu spędzasz niesamowitą ilość czasu na ciągnięciu, wycinaniu rowków w ścianie lub w inny sposób pokonywaniu ograniczeń systemu przewodowego - i chociaż zawsze zapewnią lepsze połączenie, może to nie być tak istotne, gdy chcesz po prostu dobrze się bawić z Homefront, Crank, The Transporter lub inny film akcji z Jasonem Stathamem. Ponadto można przejść na większy koncentrator dźwięku, który umożliwia podłączenie tradycyjnych głośników przednich analogowych, z czego osobiście byłbym bardzo zadowolony, dzięki czemu można połączyć tradycyjny system stereo, być może w nieco bardziej zabawnej klasie, z dyskretną i bezprzewodową konfiguracją dźwięku przestrzennego. Jestem przekonany, że nawet jeśli Dali nie wymyślił tej koncepcji, znajdzie się wiele osób, które będą kopiować ich sposób na zrobienie tego.

Mam pewne wątpliwości co do postaci. Jest to kompletny system i jako taki powinien zostać poddany przeglądowi. Nie jest to do końca tanie, ale z drugiej strony w żadnym wypadku nie jest drogie, biorąc pod uwagę, że jest w pełni bezprzewodowe i w końcu otrzymujesz pełne wrażenia przestrzenne. Jedyne, co mnie trochę niepokoi, to subwoofer. 9" to niewiele w moim świecie, w rzeczywistości tak dużo powietrza trzeba przenieść do najgłębszego basu, że zawsze polecam 2x15" jako minimum, ale po prostu nie działa to dobrze z dyskretną konfiguracją, ale ponieważ bezprzewodowa część subwoofera jest zewnętrzna, możesz po prostu kupić coś znacznie mocniejszego (takiego jak własny subwoofer Dali E-12 F 12"), jeśli, Tak jak ja, nie lubisz swoich sąsiadów ani reszty sąsiedztwa.

HQ
10 Gamereactor Polska
10 / 10
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju


Wczytywanie następnej zawartości