Polski
Gamereactor
guide
GetsuFumaDen: Undying Moon

GetsuFumaDen: Undying Moon: najlepszy przewodnik po tym, jak stać się najlepszym w klanie

Zapraszam do klanu. Bądź gotowy na śmierć... i nauczyć się grać w mroczną i twardą grę roguelite Konami.

HQ

GetsuFumaDen: Undying Moon został wydany w zeszłym roku na PC i Nintendo Switch jako modernizacja klasycznego, który zadebiutował w 1980 roku na NES, a teraz jest dostępny w wersji fizycznej. Nawet jeśli po pewnym czasie we wczesnym dostępie zarówno krytycy, jak i użytkownicy pobili trochę czasu, niektórzy z nas w zespole Gamereactor uzależnili się od tej mrocznej fantazji osadzonej w feudalnej Japonii.

Tak więc, jak samuraj, wolimy "poświęcać się", umierając w kółko, abyśmy mogli odkryć wszystkie sekrety tej demonicznej gry, która po zrozumieniu rozgrywki i mechaniki pokazuje swoją najbardziej zabawną i satysfakcjonującą stronę, przynosząc wiele spektakularnych i ekscytujących momentów.

Ten przewodnik zbiera kilka sztuczek i wskazówek specjalnie na początek w GetsuFumaDen, ponieważ wyjaśnienie niektórych koncepcji, szczególnie tych związanych z ewolucją postaci i postępem gry w ramach koncepcji roguelite, jest mroczniejsze niż serce Ryukotsuki. Tak więc, bez zbędnych ceregieli, jeśli "pędzisz" przez kilka pierwszych poziomów gry, czując, że umierasz i robisz niewielkie lub żadne postępy, czytaj dalej.

HQ
To jest reklama:

Zdrowie jest najważniejsze

Są podstawowi wrogowie (Oni, patrzymy na ciebie), którzy odeślą cię z powrotem do bazy klanu kilkoma ciosami, więc oprócz uczenia się ich wzorców ataku i upewniania się, że zwykli wrogowie nie odebrają ci zdrowia, z wyjątkiem nieprzewidzianych pułapek, dobrze jest mieć duży pasek zdrowia i kilka mikstur.

Aby mieć więcej zdrowia, musisz użyć Soul Devour, jednego z czterech ulepszeń, które możesz zobaczyć u dołu ekranu. Jeśli przyjrzysz się uważnie, za każdym razem, gdy podniesiesz niebieską duszę (nie fioletową pamięć duszy, ale te, które znajdziesz w dużych skrzyniach lub na wrogach z różową aurą), znacznik Soul Devour przechodzi do następnej mocy od lewej do prawej. Nasza rada jest taka, że w pierwszych kilku biegach powinieneś nacisnąć prawy drążek tylko wtedy, gdy znacznik znajduje się na Zdrowie +, coś, co powinieneś zrobić kilka razy przed rozważeniem innych opcji. W zależności od początkowego stanu zdrowia pierwszy "strzał" będzie dość znaczący (około 700 PW), ale potem będzie spadał z każdym wtryskiem, aż nie będzie tak przydatny (gdy ledwo dodaje 300 PW).

A dlaczego warto zacząć od Zdrowia+? To naprawdę bardzo proste: im dłuższy jest twój pasek zdrowia, tym więcej twoich mikstur się zregeneruje, ponieważ zawsze odzyskują połowę twojego obecnego zdrowia. W ten sposób szybko osiągniesz 4000 PW i będziesz w stanie stawić czoła niemal każdemu wyzwaniu.


 • Wskazówka: Kiedy pokonasz bossa, skrzynia, którą opuszcza po jego śmierci, wypluwa cztery dusze. Spójrz na swój obecny znacznik Pożerania Dusz i spróbuj dowiedzieć się, ile dusz potrzebujesz, aby uzyskać pożądany efekt, zamiast chwytać je wszystkie w biegu.

To jest reklama:
GetsuFumaDen: Undying Moon

Używaj mikstur uzdrawiających mądrze

Jeśli chodzi o mikstury i w oparciu o to, co właśnie wyjaśniliśmy, naprawdę bardzo ważne jest, aby wybrać najlepszy czas na wypicie jednego z nich. Oczywiście, jeśli jesteś na bossie i uderza cię on w czerwoną strefę, wypij go tak szybko, jak to możliwe, ale mądrzej jest mieć strategię na mikstury na poziomie.

Zaczynasz grę z dwoma miksturami (kwota, którą można zwiększyć, inwestując Spirit Minerals) i nie powinieneś ich używać, dopóki nie zwiększysz swojego HP. Aby zdobyć więcej mikstur, możesz albo przeczytać jedną z rycin skalnych na każdym poziomie (zawsze dostajesz miksturę i małą torbę pełną materiałów), albo użyć czwartej mocy Soul Devour, której będziesz chciał użyć na początku, aby rozszerzyć pasek zdrowia.

Jeśli dość łatwo przechodzisz poziom, pamiętaj, że zarówno kamień grawerujący, jak i eliksir plucia znajdują się na mapie i nie znikną, więc możesz zostawić tam miksturę, aby ją wypić lub napełnić ją tuż przed spotkaniem z bossem, używając najbliższego teleportera. Może to jeszcze bardziej poprawić twoje zdrowie po drodze, a mikstura odzyska więcej HP, gdy nadejdzie czas.

W rzeczywistości, jeśli masz świetny bieg, twój pasek zdrowia może radzić sobie całkiem nieźle, mając jednocześnie zapasową miksturę, więc użycie Soul Devour do wygenerowania dodatkowej mikstury jest niezwykle zużywającym zasobem, który powinien być używany tylko w kłopotach.

Graj na żółto: osusz wrogów

Aby utrzymać pełny pasek zdrowia, istnieją bronie podstawowe i dodatkowe, które pozwalają odzyskać zdrowie, jeśli mają odpowiednie statystyki. Najczęstszym z nich jest Fang of Pursuit: Yellow, który oferuje możliwość wyczerpania wroga na chwilę. Co to oznacza? Wysysa z nich życie przez rodzaj pępowiny, żywotnego ogniwa. Możesz nawet połączyć się z kilkoma naraz za pomocą broni, takich jak Eldritch Bow lub Vampiric Gun, co pozwoli ci trafić je z daleka, a następnie obserwować, jak powoli spadają. Problem polega na tym, że łamie rytm gry i jest trochę "kulawy".

Gdy zaczniesz czuć się silniejszy, możesz zapomnieć o tej technice i poszukać innych, które są bardziej odpowiednie do szybszej rozgrywki. Ale nigdy nie zaszkodzi nosić jeden z nich w torbie.


 • Wskazówka: Badaj swoich wrogów i różne stany, które wywołują, ponieważ wiedzą również, jak osuszyć, spowodować pieczenie lub krwawienie.

GetsuFumaDen: Undying Moon

To roguelite: możesz wyłączyć konsolę

Nawet jeśli GetsuFumaDen jest przedstawiany jako mroczna i bezlitosna gra, i chociaż jego postęp jest trudny i mylący, nie jest tak niszczycielski jak inne gry roguelite. Oto sztuczka: jeśli przyjrzysz się bliżej, gra automatycznie zapisuje się, gdy tylko wejdziesz na poziom lub bossa i nie zapisze gry dokładnie w momencie śmierci, ale raczej, gdy twoja dusza dotrze do bazy klanu. Jeśli jesteś sprytny, możesz wyłączyć konsolę (a raczej zamknąć grę) zaraz po śmierci, więc możesz po prostu spróbować ponownie ostatniej części. Oczywiście, stracisz część honoru gracza w tym procesie...


 • Wskazówka: W rzeczywistości, w najbardziej zaawansowanych obszarach i ich odpowiednich bossach, jeśli naciskasz zbyt mocno i próbujesz przejść przez tę sztuczkę, mając mało zdrowia, mikstur i siły ataku, przekonasz się, że albo staje się to niemożliwe, albo nie warte w następnej sekcji, więc pamiętaj, aby zabrać ze sobą zasoby do grobu, Pozwól sobie umrzeć i ulepsz swoją postać nieco bardziej, aby następnym razem stać się potężniejszym.

Przynieś więcej zasobów i minerałów do grobu

Sposobem na ulepszenie w GetsuFumaDen są zasoby i zwoje. Problem, jak można zauważyć w pierwszych kilku grach, polega na tym, że ledwo możesz uratować cokolwiek po śmierci, więc wydaje się, że zaczynasz od samego początku. Dlatego zalecamy, aby twoje pierwsze ulepszenia miały na celu sprowadzenie większej ilości zasobów do grobu, zwłaszcza Spirit Minerals, tego rodzaju amulet magatama w kształcie dziewięciokształtnym używany do stałego ulepszania w Training (zielony Spirit Minerals, sześć podstawowych umiejętności) i Maestry sekcji Secret Arts (żółty Spirit Minerals, sześć drugorzędnych).

Specjalna aktualizacja do tego celu nosi nazwę Spirit Mineral Recovery. Po ustawieniu na Rank 2 zaoszczędzisz już 40% zielonych i żółtych magatamas w magazynie bazy w momencie upadku. To ulepszenie pozwala ci rozwijać się z większą pewnością, więc możesz rozważyć zwiększenie maksymalnej liczby mikstur leczących, które możesz nosić, a nawet zwiększenie liczby broni, które pojawiają się przy odrodzeniu w bazie klanu (i ich numeru seryjnego). Podstawowe materiały są również kluczowe dla udoskonalania broni, więc ulepszenie Recovery jest nadal interesujące po pewnym czasie.

GetsuFumaDen: Undying Moon

Powrót do posiadłości klanu Getsu po śmierci

Wiemy, że jako członek klanu Getsu jesteś ambitny i chcesz jak najszybciej wysłać demony do podziemi, ale biorąc pod uwagę, że niecierpliwość jest twoim najgorszym wrogiem w grach roguelike i roguelite, powinieneś medytować i odpoczywać w GetsuFumaDen, aby stawić czoła "cierpieniu" z czystym umysłem. Tak więc, szczególnie podczas pierwszych gier, dobrym pomysłem jest powrót do Getsu Clan Estate po pokonaniu jednego z pierwszych bossów. Na przykład mamy Ryukotsuki, szefa Land of Limbo (poziom 1) lub Colossal Centipede, Hellfire Cliff bossa (poziom 2).

Możecie zapytać: ale dlaczego miałbym to robić, skoro w końcu tracę broń? Cóż, masz znacznie mocniejszy start, ze zwiększonym zdrowiem i Soul Devour, którego użyłeś w poprzednim biegu. Ponadto możesz zabrać ze sobą wszystkie materiały, aby z nich korzystać lub przechowywać je w bazie, zamiast wybierać między bossem a ulepszeniem i prawdopodobnie tracić materiały przy następnej śmierci. Podkreślamy, że ta praktyka jest idealna na początku, kiedy musisz nieco ulepszyć swoją postać, aby poczuć się pewniej.

GetsuFumaDen: Undying Moon

Lepiej znaleźć niż kupić

Istnieją dwa rodzaje sklepów w GetsuFumaDen, nawet jeśli na niektórych poziomach znajdziesz tylko pierwszy: jeden na broń, a drugi na torby z materiałami. W obu z nich, oprócz sklepikarza, jest jeszcze jedna martwa dama, która oferuje ci zwiększenie rangi broni lub włączenie ulepszeń broni, którą nosisz.

Obydwa, aktywacja i udoskonalenie, są zawsze lepsze niż wydawanie pieniędzy na nowe bronie z kilku powodów. Po pierwsze, broń, którą znajdziesz w pobliżu, upuszczona przez wrogów lub w skrzyniach, jest zwykle lepsza zarówno pod względem typu, jak i statystyk, ale ma również tendencję do posiadania pewnych ulepszeń już aktywowanych lub odblokowanych. Wkrótce przekonasz się, że lepiej jest podnieść broń, nawet jeśli wygląda na podstawową, i ulepszyć ją, niż wydawać pieniądze na inną. Najlepiej wydać swoje złoto i dusze na zwiększenie rangi i aktywację ulepszeń broni, którą już posiadasz... dopóki nie znajdziesz atrakcyjnego lub drugiego z większym potencjałem ulepszenia podczas podróży. Ponadto, gdy jesteś dobrze wyposażony, prawie każda broń, która się pojawi, nie będzie lepsza od tych, które nosisz, więc dobrym pomysłem jest Rozmont uj ich materiały i dusze.

Jeśli Spirit Materials były ważne dla ulepszenia członka Getsu Clan, pozostałe materiały są kluczowe dla udoskonalenia broni wraz ze zwojami pancerza (diagramami), które znajdziesz w pobliżu. Dobrą rzeczą w odblokowywaniu ulepszeń broni (nie możesz tego zrobić w sklepach, ale w bazie klanu lub po pokonaniu bossa) jest to, że możesz aktywować je za pomocą dusz, jeśli podniesiesz je w późniejszych grach, a kilka z nich może już zostać aktywowanych. Możesz także wziąć podstawową broń z Getsu Clan Estate i udoskonalić ją materiałami, zanim przejdziesz do Lands of Limbo.


 • Wskazówka: Grasz już od jakiegoś czasu i nie możesz zdobyć zasobów potrzebnych do odblokowania tej piekielnej broni lub ostatecznego ulepszenia? (Wielki Demoniczny Kieł, patrzymy na ciebie). Być może, jeśli zawsze podążasz tą samą ścieżką, nie pokonasz wrogów, którzy dają ci odpowiednie materiały. Jeśli masz oko na bestiariusz przed opuszczeniem bazy klanu, znajdziesz wskazówkę, której szukasz. Udaj się do Komnaty Skarbów i otwórz "Zapis bitwy", w którym znajdziesz opisy wszystkich pokonanych wrogów i bossów, a także ich specjalne atuty i "materiały do zdobycia", które upuszczają po śmierci.

GetsuFumaDen: Undying Moon

Kombinacje broni i stylów oraz transformacja

Do tej pory prawdopodobnie zauważyłeś, że noszenie krótkiej, szybkiej broni głównej oraz dłuższej i / lub potężnej jest całkiem dobrym pomysłem, a także dodatkową bronią miotającą i być może bronią uderzającą lub pułapkową. Ale to zależy od osobistego stylu i wyboru.

Na przykład, jeśli chodzi o broń podstawową, osobiście wolę katanę lub podwójne ostrza (broń dwuręczna, miecze lub wachlarze) na przebieg poziomów, a następnie maczugę lub maczugę, aby stawić czoła bossom i trudniejszym wrogom. Jeśli jesteś bardziej parującym, spodoba ci się specjalna akcja katany lub obrona parasola, a jeśli wolisz zachować dystans, wybierzesz bicze i włócznie, a nie rękawice.

Ponadto niektóre bronie podstawowe mogą ułatwić ci dostęp do Transformation, rodzaju Super Saiyan Getsu, który gra opisuje w bardzo romantyczny sposób:

Jeśli chodzi o broń drugorzędną, najlepiej mieć broń typu bombowego, taką jak Lily of the Valley (łatwo szybko zwiększyć obrażenia do 1000) i broń dystansową, taką jak karabin lub łuk. Ale znowu, kunai może zadać wiele obrażeń, odbijając się, a pułapki ostu mogą być świetne do powstrzymania męczącego wroga. Pamiętaj o wyżej wymienionej wskazówce, przestudiuj ich efekty specjalne i wydaj swoje zasoby na odblokowanie tych, z których zamierzasz skorzystać, zwłaszcza Fang of Pursuit: Yellow.

Oczywiście nowe talizmany zmieniają to wszystko, ponieważ są wyposażone w broń dodatkową, której nie można użyć. Ale jeśli dobrze wyglądasz z tym, który nosisz i dwoma głównymi, mogą na przykład zwiększyć twoje statystyki obrażeń lub złamać, a nawet wskrzesić, gdy się spieszysz.

GetsuFumaDen: Undying Moon

Wskazówki przeciwko szefom

Na koniec zbierzemy kilka podstawowych wskazówek dotyczących radzenia sobie z różnymi bossami w grze:


 • Ryukotsuki: Powrót ostatniego bossa gry NES jako pierwszego bossa w tej edycji. Trzymaj się tak mocno, jak tylko możesz, aby złamać im serce tak szybko, jak to możliwe, kilkoma ciosami buntu. Po prostu odsuń się, gdy atakują ręką poziomo (jeśli trzymasz się krawędzi ekranu, możesz skorzystać z okazji, aby je trafić) i wykonaj podwójny skok, jednocześnie uderzając w ziemię, zadając obrażenia obszarowe. Ich czaszki są dość nieszkodliwe, a ich duża kula jest łatwa do przeciągnięcia na jedną stronę, a następnie przejść na drugą i przeskoczyć przez niebieskie ognie.

 • Colossal Centipede: Jak pokazuje jego egzoszkielet, jest o wiele trudniejszy w obsłudze, niż się początkowo wydaje. Musi dostać prawdziwe lanie, gdy toczy się na środku sceny, aby odpocząć. Jego podobny do pociągu atak pełzający jest łatwy do uniknięcia, skacząc podwójnie, aby dostać się na niego i uderzać dalej. Jego bezpośrednie ukąszenia lub gigantyczne kule (mam na myśli... te, które rzuca w ciebie) są najbardziej niebezpieczne, ale najłatwiejsze do zobaczenia, a kiedy leci po całej scenie, chodzi o skakanie i walkę.

 • Twin Tempest Demons: Ta walka z Raiki (żółty, błyskawica) i Fuki (niebieski, wiatr) może być bardzo łatwa lub bardzo trudna. Nawet jeśli Raiki wygląda na większe zagrożenie, radzimy najpierw wybrać Fuki. Zawsze trzyma się prawej strony, a jego kolejny atak kulami wiatru jest najgroźniejszy, ponieważ zadaje obrażenia, ale może również rzucić cię w kolce. Jeśli możesz go szybko wyeliminować, nie mogą wykonać wspólnego ataku, który jest śmiertelny, ale można go uniknąć na jednej z krawędzi ekranu. Kiedy Raiki zostaje sam, naprawdę łatwo jest zobaczyć, gdzie zamierza rzucić błyskawice lub kule elektryczne, a gdy porusza się więcej, szybko kończy. Ważne jest, aby dowiedzieć się, kiedy wypić miksturę.

 • Hydra Głębin: się na całym poziomie The Great Wave of Damnation, ale pokazała tylko jedną z pięciu głów. Ten boss może być zabójczy, jeśli staniesz zbyt daleko, ponieważ wciągnie cię do wody. Kluczem jest uderzenie w niego naprawdę blisko.

 • Subterranean Spider: To nie jest takie trudne, jak się wydaje. Nie zadzieraj z gejszami z Avenue of Pleasure and Illusion i innymi wrogami z Pleasure District, które przywołuje, aby żyć z sieciami, i spróbuj znaleźć miejsca, w których zwykle ląduje, aby uderzyć go z bliska. Jego najsilniejszy atak wymaga do 1000 PW w jednym trafieniu, więc staraj się go złapać podczas ataku, aby nie otrzymać tak dużego trafienia.

 • Nine Tailed Fox: Tej zimy Kyubi jest jeszcze łatwiejszy, który możesz zabić na pierwszych poziomach trudności bez zadrapania od niego. Przeskocz od pierwszej minuty, aby uzyskać opowieści z jednej strony i rozbij kilka z nich, aby jego głowa spadła. W tym momencie powinieneś skorzystać z szansy na zadanie śmiertelnego ciosu i zabrać połowę paska zdrowia. Jak tylko wyzdrowieje, zrób to samo z tymi po drugiej stronie, upadnie ponownie, a bitwa będzie twoja.

 • Daidarabotchi: Jest jedynym bossem ze 100% odpornością na wszystkie specjalne statusy, najbardziej groźnym (zobaczysz jego nawiedzające oko przez okna) i tym, który może wyrządzić ci najwięcej obrażeń podczas przechodzenia przez jego trudny poziom, Subspace Citadel (głównie dlatego, że jednym ciosem niszczy budynki). Innymi słowy, niesprawiedliwy drań w każdym znaczeniu tego słowa i bardziej godny tytułu ostatecznego bossa niż Amatsu-Tosu. Mimo to procedura jest taka sama jak w przypadku Fox lub Amatsu-Tosu: najpierw kończyny, potem głowa. Problem polega na tym, że jest tak duży, że przejście z jednego ramienia do drugiego zajmie ci trochę czasu. Lepiej skup się na jednej ręce, potem na drugiej, a na końcu idź po głowę. Nie denerwuj się tym, że jego pasek zdrowia ledwo się obniża, dopóki nie zaczniesz uderzać specjalnymi uderzeniami. A jeśli zrobi się czerwony z wściekłości, to będzie tak samo, ale szybciej. Nie powstrzymuje go to jednak przed wykonaniem podwójnej kombinacji dwuręcznej, aby cię zmiażdżyć, lub podjęciem kilku prób, aby dowiedzieć się, jak działają góry, które wysyła w linii prostej: kiedy widzisz, że nadchodzi, po prostu skocz w jego kierunku, aby uniknąć obrażeń.

 • Amatsu-Tosu: Bardziej imponująca niż problematyczna, strategia eliminowania tego ostatecznego bossa jest w rzeczywistości bardzo podobna do poprzedniej: idź na kilka macek, aby spaść, a następnie idź na głowę. Musisz najpierw skupić się na tej na pływającej platformie (zacznij od dobrej bomby i zostaw ją prawie ukończoną), a następnie użyj tej platformy jako ucieczki od tych poniżej. Kiedy spadnie, zrób to, co już wiesz: idź po głowę.

Członkowie klanu Getsu

Wyzwaniem dla Fumy są również byli członkowie klanu:


 • Renge's Remnants: Duch tego potężnego wojownika pojawia się losowo jako ingerencja między bossem a jednym z poziomów. Jest jak ból w dupie, ponieważ może cię zmiażdżyć, jeśli zostałeś zraniony przez poprzedniego szefa, ale nie jest to zbyt trudne, a jeśli ją pokonasz, otrzymasz podwójną nagrodę. Z jednej strony, ze względu na więzi rodzinne, twój Soul Devour wzrośnie o jeden. Z drugiej strony, pokonanie jej po raz pierwszy odblokuje Renge, dzięki czemu możesz rozpocząć nową grę z nią jako grywalną postacią (bardziej zwinną niż Fuma) z bazy klanu. Co więcej, odzyskasz życie utracone w walce, aby rozpocząć następny poziom.

 • Getsu Rando: Starszy brat Fumy i rdzeń narracji gry: pisał wspomnienia, które czytasz wygrawerowane na kamieniach, ale jest przeklęty. Pokonanie go za pierwszym razem jest trudniejsze niż zrobienie tego z Renge, a jego obecność jest o wiele bardziej dramatyczna i transcendentalna. Co więcej, (jak dotąd) nie da się go odblokować jako grywalnej postaci. Strategia, podobnie jak w przypadku Renge, polega na próbie zapędzenia go w kozi róg i połączenia umiejętności podstawowych i drugorzędnych. Jeśli jesteś dobry w "łamaniu", najlepszą obroną jest dobry atak.

GetsuFumaDen: Undying Moon

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości