Polski
Gamereactor
recenzje
Harold Halibut

Harold Halibut

Przygoda poklatkowa Slow Bros. to list miłosny do tak wielu mediów, a jednocześnie wyróżnia się jako naprawdę wyjątkowe i urocze doświadczenie.

HQ

Trudno nie być pod wrażeniem pieczołowicie ręcznie wykonanej przygody Slow Bros. już od pierwszych kilku minut. Modele, otoczenie i nie tylko zostały skrupulatnie stworzone w stylu poklatkowym, który natychmiast odróżnia Harold Halibut od wszystkiego, w co grałem wcześniej. Deweloper i wydawca Slow Bros. pracował nad nim przez ponad dekadę i to widać.

Zanim przejdę do przodu i zacznę mówić trochę więcej o grafice, jeśli nie jesteś tego świadomy, Harold Halibut to nowa narracyjna gra przygodowa. Akcja rozgrywa się w przyszłości, na statku, który rozbił się na wodnej planecie, wcielasz się w rolę tytułowego Harold Halibut, everymana pod każdym względem, który stara się znaleźć swoje miejsce na statku, na którym wydaje się, że każdy ma cel, w którym się wyróżnia.

Harold Halibut

Jak wspomniano, pierwszą rzeczą, która prawdopodobnie przyciągnie Cię do Harold Halibut, jest jego wygląd. Każdy z modeli został wykonany ręcznie, a następnie zeskanowany do gry, tworząc styl wizualny, który na początku wydaje się dziwny, ale im bardziej rośnie na tobie, tym bardziej staje się pocieszający i czarujący. Dość genialnie odzwierciedla scenerię statku (AKA Fedora), ponieważ na początku nie możesz naprawdę zrozumieć, jak ktokolwiek może cieszyć się życiem na tym zimnym, metalowym statku uwięzionym głęboko w ciemnych głębinach obcej planety, ale im bardziej poznajesz ludzi na Fedorze, dochodzisz do punktu, w którym nie miałbyś nic przeciwko wakacjom w Fedorze.

To jest reklama:

W swojej stylizacji wizualnej, budowaniu świata i opowiadaniu historii, Harold Halibut czerpie inspirację z wielu różnych mediów. Można dostrzec podobieństwa między Lovecraftem, filmami Ghibli i Aardmanem, a jednak w żadnym momencie nie wydawało się, że są to pasożyty zagrożone wyprzedzeniem Harold Halibut. Zamiast tego Slow Bros. wykonuje niesamowitą robotę, sprawiając, że historia i świat są naprawdę wyjątkowe przez cały czas. Projekty kosmitów są szczególnie interesujące, ponieważ udaje im się wydawać zupełnie dziwnie, a jednocześnie są pełne osobowości i bardzo sympatyczne.

Harold Halibut

Historia Harold Halibut porusza wiele ważnych tematów. Opowiada przede wszystkim o przyjaźni, ale także o samotności, poczuciu domu, odnalezionej rodzinie, stracie i nie tylko. Mimo to nigdy nie grzęźnie zbytnio, a dzięki komedii i urokowi wplecionemu w scenariusz jest stale lżejszy. Większość spojrzałaby na scenerię jak uwięziony podwodny statek i od razu pomyślałaby o potencjale horroru, ale przygoda Slow Bros. jest tak żywa, z tak wielkim sercem, że nawet w kilku mrocznych chwilach wiesz, że wkrótce pojawi się światło.

Fabuła napotyka pewne spowolnienia w środkowych punktach, ponieważ nawet jeśli przywiążesz się do postaci i utkniesz w różnych zadaniach pobocznych na mapie, może się wydawać, że niewiele się dzieje. Na początku rzucasz się we wszystkie tajemnice przyniesione przez Fedorę i ludzi w niej. Kim są Strażnicy Światła? Jakie tajemnice skrywa nikczemna All Water Corporation? Jak to możliwe, że Harold wygląda na tak wynędzniałego, skoro ma zaledwie dwadzieścia kilka lat? Pod koniec będziesz mieć odpowiedzi, których potrzebujesz, ponieważ Harold Halibut szykuje się na hałaśliwy i rozgrzewający serce finał, ale między bardzo mocnym początkiem a metą może się wydawać, że po prostu stąpamy po wodzie.

To jest reklama:
Harold Halibut

Poza główną historią również nie masz wiele do roboty. W pewnym sensie ta odważna wiara Slow Bros. w narrację powinna być pochwalona, ale z drugiej strony może sprawić, że gracz nie poczuje, że ma coś do powiedzenia na temat tego, co się dzieje. W salonie gier na statku znajdują się minigry, a w kilku sekcjach będziesz musiał robić coś innego niż chodzić i rozmawiać, ale poza tym historia to wszystko, co masz. Harold Halibut to gra, której doświadczasz, a nie narracyjna przygoda, o której decydujesz. To gra, która w dużej mierze opiera się na swojej atmosferze, co sprawia, że tym ważniejsze jest, że Slow Bros. wykonuje tak dobrą robotę, wciągając cię i od razu inwestując w życie tych poklatkowych ludzi.

Podczas gdy styl wizualny wyróżnia Harold Halibut, myślę, że tworzy najlepsze poczucie atmosfery poprzez muzykę. Ścieżka dźwiękowa może być jednocześnie niesamowita, pusta i urocza. Świetnie wykorzystuje dziwaczność świata Harold Halibut i doskonale pęcznieje w najlepszych momentach gry. Pomaga to zakryć montaże, które zobaczysz w grze, które bez ich uroczej muzyki mogłyby służyć jako przypomnienie, że nie masz zbyt wiele do powiedzenia w tej historii.

Harold Halibut

Harold Halibut to urocza uczta w grze. Krótka, słodka, pełna indywidualności i niesamowitych postaci, które są jeszcze bardziej sympatyczne dzięki imponującym występom głosowym, jest grą wykutą z czystej pasji. To wyjątkowe doświadczenie, które z pewnością oczaruje każdego fana gier przygodowych opartych na narracji, udowadniając, że Slow Bros. jest w stanie pływać z największymi rybami w gatunku.

08 Gamereactor Polska
8 / 10
+
Imponująca grafika, świetne postacie, urocza historia
-
Tempo spada w połowie historii, minigry wydają się dość jednonutowe
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane teksty

0
Harold Halibut Score

Harold Halibut

RECENZJA. Przez Alex Hopley

Przygoda poklatkowa Slow Bros. to list miłosny do tak wielu mediów, a jednocześnie wyróżnia się jako naprawdę wyjątkowe i urocze doświadczenie.Wczytywanie następnej zawartości