Gamereactor PL. Obejrzyj najnowsze zwiastuny gier i wywiady z największych targów i konwentów growych na świecie. Gamereactor korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość przeglądania naszej strony internetowej. Jeśli kontynuujesz, założymy, że jesteś zadowolony z naszych zasad dotyczących plików cookie.

Polski
Gamereactor
artykuły o sprzętach

Mac Studio (M1 Ultra)

Potrzebujesz Mac Studio? Prawdopodobnie nie, ale to nie czyni wyników mniej imponującymi.

Używam Maca Mini jako zwykłej stacji roboczej od długiego, długiego czasu i mówię o Macu Mini wyposażonym w M1. Jest to mała, łatwa w zarządzaniu i stosunkowo niedroga stacja robocza, która z łatwością poradziła sobie z prawie każdym zadaniem, jakie mogę na nią rzucić. Ponadto nie robi się gorąco ani głośno, a jeśli lubisz MacOS, jest zdecydowanie zalecany dla każdego, kto szuka takiego rozwiązania. Polecam go nawet nad nowym iMacem.

A co, jeśli weźmiesz Maca Mini i całkowicie porzucisz bardziej swobodny tłum na rzecz znacznie węższego, profesjonalnego podążania? Cóż, wtedy dostajesz Mac Studio, maszynę, która nie jest stworzona do bazgrania trochę w Photoshopie, ani nie jest bezpośrednim zamiennikiem ociężałego Maca Pro. W rzeczywistości, i może to być mylące dla niektórych, jest stworzony dla etapu pomiędzy. Dla pół-profesjonalistów.

Mac Studio jest przede wszystkim dość mały w porównaniu do ilości ostrej mocy, jakiej zawsze można się po nim spodziewać. Pomyśl o czymś w rodzaju trzech Maców Mini ułożonych jeden na drugim i masz dobre pojęcie o tym, jak wygląda, i zaskakująco nie jest ani szerszy, ani dłuższy - po prostu wyższy.

Mac Studio (M1 Ultra)

Jest, jak zawsze, dość piękny i elegancki do oglądania, a dla każdego, kto jest zmęczony dużymi ciężkimi komputerami stacjonarnymi, jest to coś tak odświeżająco małego. Można go łatwo umieścić na pulpicie obok zewnętrznego wyświetlacza, a oprócz małego, jasnego białego światła LED po lewej stronie, nie wymaga wiele uwagi. Tym razem jest też przednie I/O (dzięki, Apple), aw tej wersji M1 Ultra są to dwa porty Thunderbolt 4 działające z prędkością do 40 GBps, a także gniazda kart SD w formacie SDXC UHS-II. Z tyłu mamy jeszcze cztery porty Thunderbolt 4, 10GB Ethernet, dwa USB-A, HDMI (2.0) i gniazdo słuchawkowe 3.5mm. To wszystko działa genialnie.

To jest reklama:

Kanały takie jak Linus Tech Tips rzucają się na oślep w testowanie klatek na sekundę, na przykład: Counter-Strike: Global Offensive i Shadow of the Tomb Raider, gdzie Mac Studio, za pośrednictwem M1 Ultra, naturalnie radzi sobie znacznie, znacznie gorzej niż wskazywałaby na to ogromna cena 4000 funtów. Dzieje się tak głównie dlatego, że gry nie są zoptymalizowane pod kątem Mac Silicon i przechodzą przez warstwę emulacji Rosetty, ale tak naprawdę chodzi o to, że wydajesz swoje pieniądze naprawdę, naprawdę słabo, jeśli kupisz Mac Studio jako maszynę do gier. Nieważne, że tego rodzaju testy są odrzucane jako wybaczalne, jest to trochę celowe przeinaczenie.

Więc co robi? Prawdopodobnie czytałeś to wcześniej, ale Mac Studio wykorzystuje nowy układ M1 Ultra, SOC z 20 rdzeniami procesora, z których 16 to wysokowydajne, 68 rdzeni GPU, 32-rdzeniowy silnik neuronowy i całkowita przepustowość 800 GBps. Ponadto można go skonfigurować tak, aby miał 128 GB pamięci RAM i 8 TB miejsca na pokładzie.

Mac Studio (M1 Ultra)Mac Studio (M1 Ultra)

W naszych testach syntetycznych być może daje to bardziej trafny obraz zadań opartych na produktywności, na które Mac Studio napotka w prawdziwym świecie. Biorąc Blender, Mac Studio działało obok maszyny testowej z Intelem i9-12900K około 8:30 minut, a nasi programiści z Gamereactor wzięliśmy również udział w teście kompilacji Chromium, który dał wynik 35:59 minut, w porównaniu z 45:02 minutami maszyny testowej.

To jest reklama:

Na przykład w Cinebench R23 widzieliśmy wynik wielowątkowy wynoszący 24 348 i pojedynczy wątek 1544. To coś mniej więcej niż trzy razy więcej niż MacBook Pro wyposażony w M1 Pro i obok naszej maszyny testowej i9-12900K. Podobnie Mac Studio zmiażdżyło całą konkurencję w GeekBench 5 z wynikiem 23,699 w porównaniu z 18,467 maszyny testowej.

Jak zawsze, wszystko sprowadza się do przepływu pracy i tego, czy konkretne pakiety, z którymi pracują, są zoptymalizowane do działania na komputerze Mac Sillicon. Jeśli jest to głośne tak, to Mac Studio dostarczy moc znacznie, daleko wykraczającą poza to, co można uzyskać z jakiegokolwiek innego produktu Apple na rynku, aw wybranych testach pokona Maca Pro bez względu na to, jakie komponenty w nim umieścisz.

Jest też więcej dobrych wiadomości. Wariant M1 Ultra wykorzystuje rozwiązanie na bazie miedzi do chłodzenia. Zimne powietrze jest zasysane od dołu, krąży wokół najgorętszych elementów wewnątrz samej obudowy, a następnie gorące powietrze jest wypychane z tyłu. Chociaż jestem pewien, że możesz ugotować Mac Studio z kombinacją odpowiednich syntetycznych testów porównawczych, nigdy nie widzieliśmy temperatur powyżej 79 stopni na rdzeniach procesora, a rdzenie GPU były konsekwentnie około 65 stopni. To również bez Mac Studio, które kiedykolwiek hałasowało w sposób zauważalny. Co więcej, należy to połączyć z faktem, że nasza maszyna testowa oparta na Intelu pobiera około 7-8 razy więcej mocy podczas tych testów.

Mac Studio (M1 Ultra)

W przypadku profesjonalnych przepływów pracy Mac Studio jest najmniejszym, najlżejszym i najpotężniejszym rozwiązaniem, a chociaż bezpośrednie porównanie z maszynami z systemem Windows wydaje się nieco przestarzałym podejściem, warto dać Apple poklepanie po plecach, na które zasługuje. Pozostaje jednak jeden duży znak zapytania: w jaki sposób posiadanie profesjonalnej maszyny do profesjonalnej pracy pasuje do całkowitego braku wymiany komponentów. To rodzaj walki, w którą Apple znajduje się z komputerem Mac Pro. Cała idea stojąca za ich konstrukcją SOC Sillicon polega na spawaniu wszystkich krytycznych komponentów do płyty głównej. RAM, CPU, GPU - to wszystko jest częścią tej samej jednorodnej masy, więc zarówno dodatki, jak i zamienniki są wręcz niemożliwe do wykonania. To wymaga, aby Mac Studio było tak szybkie w ciągu pięciu lat, jak jest dzisiaj, a wciąż jest za wcześnie, aby to stwierdzić.

Dla MacBooka Air, który jako twardy produkt konsumencki prawdopodobnie będzie częściej wymieniany, to jedno. Ale dzięki profesjonalnym narzędziom, takim jak Mac Studio, jest to natychmiast bardziej niepewna sytuacja.

To powiedziawszy, Mac Studio jest jedną z najbardziej imponujących maszyn, które musieliśmy przetestować w ciągu ostatnich kilku lat, i chociaż z radością wracam do mojego Maca Mini, popychanie Mac Studio do granic możliwości było przygodą i nie mamy wątpliwości, że będzie popularne wśród tych firm, które są głęboko zakorzenione w pakiecie macOS.

09 Gamereactor Polska
9 / 10
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości