Polski
Gamereactor
artykuły o sprzętach

Medion MD62621 (AKOYA E15443)

Intel próbuje "zdemokratyzować" wykorzystanie sztucznej inteligencji opartej na klientach, a ten laptop Medion jest pierwszym przykładem średniej klasy przyszłości.

HQ

Teraz, gdy sztuczna inteligencja zaczyna przenikać do każdej debaty, niezależnie od poziomu wiedzy kręgu, w którym jest omawiana, najwyższy czas, abyśmy zobaczyli wiele z jej koncepcji w powszechnym użyciu. Gracze angażują się w procesy, takie jak inteligentne skalowanie obrazu, a bardziej kreatywni ludzie używają tych samych procedur czyszczenia lub czyszczenia. W tym roku nastąpił boom na czat i modele generatywne AI, ale jest i będzie o wiele więcej zastosowań zarówno w środowiskach pracy, jak i w życiu codziennym, które nie znalazły zbyt dużego wsparcia, gdy proces jest tworzony przez klienta, a nie przez chmurę.

Dlatego naprawdę intrygująca była próba zrecenzowania nowego laptopa Medion E15443 (MD62621). Zasadniczo jest to tak zwany "notebook multimedialny", laptop średniej klasy do niewymagających zastosowań, który może być obsługiwany w automatyce biurowej, wielozadaniowości, a nawet edycji obrazu, audio i wideo. Najciekawsze jest to, że jest on przedstawiany jako urządzenie skoncentrowane na procesach AI dzięki chipsetowi Intel, który oprócz procesora Intel Core Ultra 5 i grafiki Intel Arc zawiera jednostkę "neuronową" (NPU) dedykowaną właśnie sztucznej inteligencji.

Nie poświęcając zbyt wiele czasu na teorię, ten NPU ma nie tylko zajmować się zadaniami neuronowymi opartymi na kliencie, ale także wspierać procesor i kartę graficzną, zmniejszając ich obciążenie. Jednocześnie musi umożliwiać komputerom innym niż high-end uruchamianie procesów, które wcześniej wymagałyby mocniejszych i droższych jednostek. W rzeczywistości Intel ma nadzieję, że do końca przyszłego roku nawet 100 milionów komputerów wszystkich zakresów będzie korzystać z akceleratorów sztucznej inteligencji.

Medion MD62621 (AKOYA E15443)
To jest reklama:

Innymi słowy, pomimo tego, że Medion MD62621 jest tworzony jako notebook, musi zapewniać lepszą wydajność w klienckiej sztucznej inteligencji niż to, czego można by oczekiwać od gadżetu średniej klasy. Najpierw przetestowaliśmy laptopa w oparciu o to, czego można by się po nim oczekiwać w ramach ogólnego zastosowania z tradycyjnej perspektywy, a na koniec przeprowadziliśmy również bardziej szczegółowe testy sztucznej inteligencji.

Cena tego laptopa oscyluje wokół 650 funtów i ma całkiem przyzwoity ekran HD o przekątnej 15,6 cala i proporcjach 16:9, w tym zestaw Intel, 16 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 512 GB. Jest dość cienki i kompaktowy, ale nie może rywalizować z najlżejszymi książkami, waży 20,6 mm i waży 1,8 kg.

Jeśli chodzi o łączność i inne funkcje, jestem bardzo wdzięczny za czytnik SD, który staje się coraz rzadszy, ale brakuje mi portu Ethernet, chociaż rozumiem, że nie jest to priorytet w urządzeniu z Wi-Fi 6. Jedynym prawdziwym drobiazgiem dotyczącym sprzętu jest długość źródła zasilania, która jest zaskakująco krótka.

Przez nieco ponad tydzień mieliśmy przyjemność korzystać z nowoczesnego i szybkiego komputera we wszelkiego rodzaju zadaniach. Jego specyfikacje są dobrze skoordynowane, a czas odpowiedzi jest szybki, nawet w przypadku wyszukiwarki wypełnionej kartami, wielu zautomatyzowanych pakietów biurowych i niektórych funkcji multimedialnych zajmujących większość pamięci RAM. Jego klawiatura jest responsywna i miękka i na szczęście zawiera klawiaturę numeryczną. W tym samym duchu konstrukcja sprawia wrażenie solidnej, nawet jeśli nie jest luksusowa pod względem wzornictwa ani rozwiązań chłodzących.

To jest reklama:

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli szukasz ogólnego laptopa wielozadaniowego, który jest lekki jak na 15-calowy ekran powyżej wyżej wymienionej ceny, ten Medion jest prawdziwą opcją do rozważenia.

Medion MD62621 (AKOYA E15443)

Przechodząc do AI, wyniki są naprawdę zbliżone do tego, czego się spodziewałem. Chociaż Intel Core Ultra 5 NPU może pomóc w niektórych procesach, uruchamiając je szybciej niż inne podobne komputery bez niego, jest w dużym stopniu zależny od oprogramowania i kompatybilności, czego również się spodziewałem. Niektóre programy przekierowują te zadania do CPU lub GPU w bardzo specyficzny sposób i nie wydaje mi się, aby architektura Intel mogła sama przejąć część tego obciążenia, jeśli zostanie przypisana dosłownie. Podobnie, gdy były już różnice w procedurach graficznych podczas porównywania Nvidii i AMD, myślę, że to samo dotyczy polegania na karcie graficznej, w tym przypadku zintegrowanej z SoC Intel.

Ponieważ bardzo podobały mi się przykłady, których Medion użył w swojej prezentacji różnych zastosowań AI, wypróbowałem trzy z nich na własną rękę. Odkładając na bok nadużywaną generatywną sztuczną inteligencję, spośród wszystkich pokazanych aplikacji wybrałem wyczyszczenie zdjęcia o wysokim poziomie szumów w Adobe Photoshop, podzielenie utworu na ścieżki w Audacity i uruchomienie kilku gier, aby sprawdzić, czy skalowanie może sprawić, że będą działać na laptopie nieprzeznaczonym do gier.

Dla porównania, w pierwszym i drugim przypadku zmierzyłem czas pracy dwóch komputerów stacjonarnych z 2018 roku w porównaniu z Medion MD62621. Do pierwszego testu użyłem Intel Core i7-8700K i Nvidia GeForce GTX 1080Ti 32 GB RAM (mój komputer służbowy). Jeśli chodzi o drugi test, użyłem kompaktowego komputera stacjonarnego z Intel Core i5-8499 @ 2.8 GHz i Nvidia GeForce GTX 1060 16 GB RAM (mój domowy komputer).

Zrobiłem zdjęcie Nikonem Z6 w formacie RAW na ciemnym wnętrzu. Jest to przycięty obraz o wymiarach 5405x3603 pikseli (z 6048x4042), zrobiony z 300 ppp z ISO 2500, 14 bitami głębi kolorów i rozmiarem pliku 27,5 MB, tylko dla Ciebie, abyś mógł się zorientować. Z funkcją "redukcji szumów" na poziomie 50 (celowo) najnowszego Adobe Camera Raw, najpotężniejszy pulpit potrzebował 27 sekund, skromniejszy 1:19, a Medion 3:20.

Medion MD62621 (AKOYA E15443)Medion MD62621 (AKOYA E15443)

Przechodząc do utworu, zamiast używać formatu bezstratnego, przekonwertowałem Red Hot Chilli Peppers ' utwór "Goodbye Angels" z iTunes na 45,2 MB WAV. Pierwotnie był to 9,15 MB 256k AAC M4A o czasie trwania 4:28. Rozdzieliłem go za pomocą wtyczki OpenVINO na 4 łodygi: Drum, Bass, Vocals i inne, próbując zarówno CPU, jak i GPU. Mocniejszy komputer stacjonarny działał w skali 1:18 z procesorem i zawiódł z GPU. Jego młodsze rodzeństwo zajęło 1:22 z procesorem, a także zawiodło z GPU. I wreszcie Medion wziął 1:32 z procesorem i tylko 37 sekund z GPU. Prawdę mówiąc, zajęło to tylko 58 sekund, ponieważ był to pierwszy raz, kiedy model został załadowany, ale po nim zajęło to tylko 37 sekund, jak czytasz.

Jeśli chodzi o gry wideo, przeprowadziłem testy porównawcze wymagających gier, takich jak Returnal i Avatar: Frontiers of Pandora, dobrze wiedząc, że to zbyt wiele, aby wymagać od notebooka. Żaden z nich nie osiągnął komfortowej liczby klatek na sekundę, aby grać na niskich ustawieniach (osiągając 15 klatek na sekundę), ale interesujące i być może logiczne było obserwowanie, jak gra Ubisoftu poprawiła wydajność, zmieniając AMD FidelityFX Super Resolution 3 na Intel Xe Super Sampling w konfiguracji wideo, a nie grafiki.

Podsumowując, wyniki testów sztucznej inteligencji były dość intrygujące i różne, a także wzmacniają teorię, że nie ma wystarczającej optymalizacji ani kompatybilności w odniesieniu do tego, ile NPU może zrobić. Z tego, co wiem, odnoszę wrażenie, że procedury Adobe są obsługiwane na dedykowanej karcie graficznej Nvidii i że nie wie, jak prawidłowo wykorzystać NPU, podczas gdy w generatywnym widzieliśmy bardziej przekonujące przykłady. Piosenka, pomijając zalety, pokazuje, że Medion może stawić czoła, a nawet pokonać potężniejsze komputery. Chociaż ważne jest, aby pamiętać, że uczenie się OpenVINO pochodzi z Intel, a zatem ma problemy ze zgodnością, jeśli spróbujesz użyć procesora graficznego Nvidii, jak na ironię. Wreszcie, mimo że widzieliśmy, jak Medion uruchamia starszą grę, taką jak Rise of the Tomb Raider bez żadnych problemów dzięki skalowaniu Intel Arc, może to być najwyższy punkt, jaki może osiągnąć taki laptop. Innymi słowy, granie w starsze lub mniej wymagające gry nie jest w połowie złe.

Biorąc to pod uwagę, nadal uważam, że Medion 62621 jest dobrze wyważonym produktem z niezwykłą wydajnością wielozadaniowości i sprytnym pomysłem na integrację AI, który z pewnością zobaczymy udoskonalony w ciągu najbliższych nie lat, ale miesięcy. Obecnie nie jest w pełni zoptymalizowany, jak pokazano w testach, ale mieć gotowy komputer jest zawsze lepszy i gdybym miał kupić laptopa w tym przedziale cenowym, chciałbym ten SoC.

08 Gamereactor Polska
8 / 10
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju


Wczytywanie następnej zawartości