Polski
Gamereactor
recenzje
Resident Evil 4

Resident Evil 4

Najnowszy remake Capcomu zabiera nas z powrotem do Hiszpanii, aby zmierzyć się z klanem Los Iluminados jako Leon S. Kennedy.

HQ

W Gamereactor UK ja i mój kolega Alex często dyskutowaliśmy o naturze przerabiania gier wideo. Zwiększona liczba na rynku i ich różna jakość spowodowały, że podzielamy różne opinie, ale jedną rzeczą, co do której możemy się zgodzić, jest to, że dla wydawcy ma sens po prostu przerobić coś, o czym wie, że działa dobrze, zamiast ryzykować coś, co może się nie udać. A dla Capcomu było to coś, co nie było im obce, ponieważ Resident Evil 4 jest trzecim remakiem w kultowej serii horrorów i podobnie jak w przypadku Resident Evil 2 i Resident Evil 3, ten remake jest super wysokiej jakości reinterpretacją gry.

HQ
Resident Evil 4Resident Evil 4

Nie będę tutaj zbytnio zagłębiał się w fabułę, ponieważ jest to to samo, co dostaliśmy w 2005 roku. Zasadniczo Leon S. Kennedy zostaje wysłany na misję do wiejskiej Hiszpanii, gdzie ma za zadanie znaleźć i uratować córkę prezydenta, Ashley, po tym, jak została porwana i zabrana przez przerażający i zainfekowany kult znany jako Los Iluminados. To fabuła, która zaczyna napotykać problemy, im więcej o niej myślisz, jak film akcji z lat 80., ale jeśli po prostu zaakceptujesz to, co się dzieje, jest to ekscytująca zabawa od początku do końca. Podczas tej podróży nadal podróżujesz przez wioskę, zamek i wyspę, i stawiasz czoła wszelkiego rodzaju okrutnym istotom i bossom, w tym Bitores Mendez, Jack Krauser i Ramon Salazar, z których każdy otrzymał imponujące ulepszenie wizualne.

To jest reklama:

Jeśli grałeś wcześniej w Resident Evil 4, wszystko będzie bardzo znajome, nawet jeśli nowoczesny sprzęt i RE Engine pozwalają Capcom pochwalić się tą grą w sposób, który najlepiej można opisać jako uderzający. Powiem, że start gry nie pozostawił mnie z takim wrażeniem na jej oprawie wizualnej, a kilka błędów i problemów nie pomaga tutaj (np. efekt deszczu wygląda jakby pochodził z oryginalnej gry), ale wraz z postępem historii jakość graficzna stała się samodzielna i pokazała, że silnik Capcomu jest siłą, z którą należy się liczyć w gatunku survival horror. Występ też nie jest powodem do drwin. Na PS5 gra działa z wyraźną i płynną prędkością 60 klatek na sekundę (chyba że włączysz Ray-Tracing), i chociaż czasy ładowania nie są tym, co nazwałbym "natychmiastowym", nadal są szybkie.

Ponieważ większość ludzi będzie grała w oryginalną grę, grafika jest wyraźnym, głównym punktem sprzedaży i zwykle nie zawodzi. Pomiędzy modelami postaci, które wydają się realistyczne i prawdziwe (a nawet pozwalają dostosować efekt ruchu włosów Leona), odbiciami w marmurowych podłogach Zamku, zrujnowanymi środowiskami wioski i tak dalej, jest to ogromny krok naprzód dla gry i zdecydowanie wystarczający powód, aby powtórzyć Resident Evil 4 nawet bez uwzględnienia dodatkowych doodad i dodatków. Jasne, tu i ówdzie jest kilka graficznych czkawek, ale mam nadzieję, że zostaną one rozwiązane w łatce Day One.

Resident Evil 4Resident Evil 4
Resident Evil 4Resident Evil 4
To jest reklama:

Na początku tej recenzji wspomniałem, że ten remake jest reinterpretacją oryginalnej gry, a powodem, dla którego to mówię, jest to, że Capcom wprowadził kilka zmian, aby lepiej pasowały do bardziej niesamowitej natury serii. Świat jest bardziej klimatyczny i mroczny, a mieszkańcy wioski Ganados, którzy mieszkają w tej odosobnionej części Hiszpanii, są bardziej agresywni i groźni, co sprawia, że przetrwanie ich ataku jest większym wyzwaniem dla Leona. Wydaje się bardziej przerażający i mroczny, a jeśli już, to teraz czuje się jak gra Resident Evil - nawet jeśli rozgrywka stara się mówić inaczej.

Wspominam o tym, ponieważ Resident Evil 4 zawsze charakteryzował się stylem projektowania, który jest bardziej szybki i zorientowany na akcję niż poprzednie gry Resident Evil. Wejdziesz do obszaru i otrzymasz zadanie skoszenia dziesiątek Ganados za pomocą armady broni Leona, co zawsze wydawało mi się wstrząsające, ponieważ Resident Evil gry mają odrażającą mechanikę strzelania. Nie ma tu żadnej zmiany w tym duchu, ponieważ strzelanina jest - choć lepsza niż jej poprzednicy - nadal w najlepszym razie słaba, co zwykle nie byłoby poważnym problemem dla gry survival horror, ale Resident Evil 4 chce, aby z jakiegoś powodu była mocną stroną.

Resident Evil 4
Resident Evil 4Resident Evil 4Resident Evil 4

W duchu patrzenia na to, jak ten remake różni się od oryginału, warto wspomnieć o zadaniach pobocznych, które sprawiają wrażenie niedopracowanych. Dużo będzie po prostu strzelać niebieskimi medalionami w określonej części poziomu, aby zarobić walutę, którą można wydać na Merchant na dodatkowe gadżety i pomocne przedmioty, i szczerze mówiąc, po pięciu minutach poszukiwania medalionu, moja zdolność umysłowa do dalszego zawracania sobie tym głowy zatrzymuje się. Istnieje kilka bardziej złożonych wyzwań, które obracają się wokół stawienia czoła bardziej groźnemu wrogowi, a te są znacznie bardziej ekscytujące.

Co więcej, system ekwipunku i rzemiosła został dostosowany do świetnego systemu używanego we współczesnych grach Resident Evil, a Leon może nawet wykorzystać swój zaawansowany trening do parowania i kontrataku nożem, dając ci jeszcze więcej opcji i wyborów w walce, co jest ogromną i mile widzianą zmianą.

Resident Evil 4Resident Evil 4

Potem jest sama historia. Gra nie jest podzielona na kategorie według tego samego formatu rozdziałów, co wcześniej, ponieważ teraz przygoda obejmuje 16 rozdziałów, a każdy kończy się po ważnych momentach. Na końcu każdego z nich pojawia się mały ekran nagród, który daje nawet podsumowanie skuteczności w rozdziale, w tym poprzez udostępnianie statystyk celności, zabójstw, zgonów i czasu na ukończenie. Jest to funkcja podobna do gatunku arcade, na którą większość ludzi prawdopodobnie po prostu spojrzy, zanim wróci do mięsa rozgrywki.

HQ

Ale w sumie jest to bardzo, bardzo kompletny remake pod wieloma względami i pokazuje, że Capcom naprawdę przybił ten proces przywracania swoich ukochanych tytułów w wierny, ale znacząco ulepszony sposób. Chociaż, biorąc pod uwagę, jak doskonały Resident Evil 4 zawsze był, a także fakt, że mieliśmy dwa niesamowite remake'i przed tym, nie jest zaskoczeniem, że jest to również tytuł najwyższej jakości.

Czy jednak można było pójść o krok dalej? Może. Na przykład, czy mogło to być bezproblemowe? Może. Czy to sprawiłoby, że gra byłaby trochę lepsza? Bez wątpienia. Ale nic z tego nie umniejsza faktu, że Resident Evil 4 jest kolejnym zwycięzcą. Kto by pomyślał, że rok 2023 rozpocznie się od dwóch najlepszych gier będących remake'ami survival horroru? To dziwne czasy, w których żyjemy.

08 Gamereactor Polska
8 / 10
+
Uderzająca grafika. Znaczące ulepszenia we wszystkich dziedzinach. Wciąż ta sama wspaniała historia.
-
Strzelanina jest nadal słaba. Zadania poboczne sprawiają wrażenie niedopracowanych. Istnieje kilka błędów graficznych.
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane teksty

0
Resident Evil 4Score

Resident Evil 4

RECENZJA. Przez Ben Lyons

Najnowszy remake Capcomu zabiera nas z powrotem do Hiszpanii, aby zmierzyć się z klanem Los Iluminados jako Leon S. Kennedy.Wczytywanie następnej zawartości