Polski
Gamereactor
zapowiedzi
RKGK

RKGK Zapowiedź: Graffiti jeszcze nigdy nie wyglądało tak wspaniale

Nawet Banksy byłby dumny z pracy Valah, bohaterki nadchodzącej platformówki 3D od Wabisabi Games.

HQ

Nie da się ukryć, że platformówki 3D od dłuższego czasu są nastawione i dostosowane do młodszych odbiorców. Nie oznacza to, że tylko dzieci grają w platformówki 3D, ponieważ jest to dalekie od prawdy, ale niezależnie od tego, czy jest to Ratchet & Clank, Spyro the Dragon, Banjo-Kazooie, Sonic the Hedgehog, lista jest długa, platformówki 3D mają tendencję do projektowania stylu i motywu, który pasuje do młodszych ludzi.

Latynoamerykański Wabisabi Games chce wywrócić ten pomysł do góry nogami dzięki nadchodzącej platformówce 3D RKGK (znanej również jako Rakugaki). Jest to tytuł osadzony w metropolii, w której kreatywność i osobowość zostały wyssane z ludzi przez złego i chciwego korporacyjnego władcę znanego jako Mr. Buff. Wcielając się w młodą Valah i jej robota-towarzysza AYO, Twoim celem jest przełamanie opresji Mr. Buff poprzez ekspresję artystyczną, podróżując po mieście i zamalowując wiele kontrolujących umysł, przypominających Big Brother monitorów i billboardów rozrzuconych wokół, oszpecając je kolorowymi, żywymi i chaotycznymi graffiti inspirowanymi Japonią.

HQ

Pod wieloma względami RKGK jest trochę jak dojrzałe podejście do De Blob. Tak, to może dziwne porównanie, ale w obu grach wcielasz się w bohatera, którego celem jest walka z opresją poprzez malowanie i kolorowanie otoczenia. RKGK charakteryzuje się podobną brutalistyczną architekturą pozbawioną charyzmy oraz uciskanymi i zmiażdżonymi obywatelami, których trzeba uwolnić od ich zamętu, i szczerze mówiąc, to jako podstawowe założenie działa jak urok. RKGK nie potrzebuje złożonej i wymagającej emocjonalnie narracji, aby była zabawna, zamiast tego pozostawia ten cel płynnej i płynnej mechanice, która wyrównuje się i wyróżnia w sposób, w jaki powinny to robić wszystkie dobre platformówki 3D.

To jest reklama:

Valah może wykonywać wszystkie tradycyjne techniki ruchowe, w tym podwójne skoki, ślizganie się, szybowanie, a nawet skakanie po ścianach, ale może również korzystać z umiejętności podobnych do Splatoon, które pozwalają jej jeździć na łyżwach po każdym poziomie, pozostawiając za sobą ślad farby. Ta technika surfowania bezpośrednio wpływa na przebieg RKGK, ponieważ jest to platformówka, która polega na łączeniu umiejętności i eksploracji w płynny sposób, aby pokonywać poziomy tak szybko, jak to możliwe i bez otrzymywania ciosów. Jeśli to zrobisz, możesz w zasadzie surfować bez końca, ale jeśli zderzysz się z zagrożeniem środowiskowym lub wrogiem, twój przepływ się rozpadnie i będziesz musiał zbierać monety, puszki z farbą, pokonywać wrogów, rozbijać skrzynie, niszczyć billboardy i tak dalej, aby ponownie pracować nad odzyskaniem stanu Defacer Mode.

Poziomy są dość proste w swojej konstrukcji. Są to samodzielne poziomy z pionowością, szynami do grindowania, różnymi typami wrogów, mnóstwem niebezpieczeństw (w tym bezdennymi zrzutami i palącymi gorącymi skrzyniami), z których każdy trwa około 10 minut, jeśli często eksplorujesz i próbujesz odkryć każdy sekret. Wabisabi Games wykonał dobrą robotę, zapełniając poziomy sekretami, które są dość trudne do odkopania, wraz z szeregiem dodatkowych wyzwań, które najczęściej będą wymagały powrotu i ponownego przejścia poziomów na nieuchwytne 100%. Należą do nich pokonanie poziomu w określonym czasie, zniszczenie każdego możliwego billboardu, pokonanie każdego wroga, zebranie każdej monety, a nawet znalezienie wszystkich Ghost przedmiotów kolekcjonerskich, które najczęściej są najlepszymi ukrytymi przedmiotami kolekcjonerskimi ze wszystkich. Dowiesz się, na czym stoisz w każdym z tych zadań na końcu poziomu, gdy pojawi się ekran ukończenia, a za swoje wysiłki zostaniesz nagrodzony rangą w stylu Sonic the Hedgehog.

RKGKRKGK
RKGKRKGK
To jest reklama:

Być może zastanawiasz się, dlaczego - poza byciem kompletatorem - zawracasz sobie głowę zbieraniem wszystkich tych różnych przedmiotów na każdym poziomie. Pomiędzy poziomami Valah powróci do centrum handlowego, gdzie będzie mogła wchodzić w interakcje ze sprzedawcami, aby zdobyć przedmioty kosmetyczne, takie jak nowe stroje lub wygląd dla swojego drona, towarzysza AYO. Możesz nawet odblokować nowe graffiti, aby oszpecić świat, a nawet nowe ślady farby, które możesz zostawić po sobie podczas surfowania, a wszystko to w celu ożywienia ponurego krajobrazu, jakim jest Cap City. I nie martw się, że wkradną się tu mikrotransakcje, ponieważ Wabisabi Games potwierdziło, że RKGK będzie grą całkowicie offline bez wsparcia online. Tak, oznacza to, że nie ma rankingów, w których można rywalizować, ale oznacza to również, że nie będzie sklepu premium, w którym można próbować sprzedawać przedmioty.

Nowe poziomy w RKGK są odblokowywane w zależności od tego, ile billboardów oszpecisz na poprzednich poziomach, co oznacza, że będziesz musiał stale wypatrywać ukrytych, aby kontynuować fabułę. Ty też będziesz chciał, ponieważ na końcu każdego głównego rozdziału znajduje się walka z bossem, w której Valah zostaje wystawiona na próbę w starciu z jednym z tworów Mr. Buff. Miałem okazję zmierzyć się z gigantycznym metalicznym słonecznikiem (z braku lepszego sposobu, aby to opisać) i po raz pierwszy naprawdę poczułem przedsmak tego, jak Wabisabi Games zamierza zwiększyć wyzwanie, rzucając na ciebie więcej zagrożeń niż kiedykolwiek wraz z nową mechaniką, w miarę postępów w grze.

RKGKRKGK

Jednym z najmocniejszych aspektów RKGK jest jego prezentacja. Polaryzacja szarego miejskiego krajobrazu w połączeniu z kolorowym oddziaływaniem Valah oraz jej żywym i genialnie animowanym graffiti sprawiają, że ta gra jest ucztą dla oczu. Myślę jednak, że RKGK w pewnym sensie przeżywa też kryzys tożsamości. Jest to wyraźnie platformówka dostosowana do bardziej dojrzałych fanów, co potwierdza temat, narracja i wyraźne dialogi, ale rozgrywka często wydaje się nieco zbyt prymitywna i prosta. Ponownie, platformówki 3D nie muszą mieć głębi Soulslike, aby były zabawne dla dorosłych, ale myślę, że istnieje wyraźna różnica między tym, jak oferowane są wyzwania, a odbiorcami, do których te gry chcą być skierowane. Oznacza to, że Crash Bandicoot jest znacznie bardziej nastawiony na starszych odbiorców niż Spyro the Dragon ze względu na wyzwanie i zawiłości, nawet jeśli obie franczyzy są kochane przez wszystkich. RKGK boryka się z podobnymi problemami, ponieważ jest bardzo prosty w sensie rozgrywki, a jednocześnie ma historię, która wydaje się mniej brutalna i kreskówkowa niż Ghostrunner. Jasne, opcje trudności pomagają nieco podnieść wyzwanie, ale ponieważ wydaje się, że jest to platformówka 3D dla starszych ludzi, myślę, że można było podjąć większe ryzyko z podstawową rozgrywką.

Nie zmienia to jednak faktu, że RKGK wydawała się bardzo zabawną platformówką podczas kilku poziomów, które miałem przyjemność przetestować. RKGK został powołany do życia i stał się możliwy dzięki pomocy Riot Games Underrepresented Founders Program, który obiecał 10 milionów dolarów start-upom i mniejszym założycielom na całym świecie, a przy wsparciu finansowym wspomnianego programu, myślę, że Wabisabi Games dostarczył wystarczająco dużo unikalnych elementów i motywów, aby gra wyróżniała się i rozwijała oraz była czymś, na co ludzie powinni mieć oko, gdy się tworzy jego debiut na PC tego lata.

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości