Gamereactor PL. Obejrzyj najnowsze zwiastuny gier i wywiady z największych targów i konwentów growych na świecie. Gamereactor korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość przeglądania naszej strony internetowej. Jeśli kontynuujesz, założymy, że jesteś zadowolony z naszych zasad dotyczących plików cookie.

Polski
Gamereactor
artykuły o sprzętach

Samsung Odyssey Neo G9 G95NC

Mega masywny potwór, który nie jest tani.

Potrzebujesz 57"? Samsung uważa, że tak, dając Ci "przełomowe nowe wrażenia wizualne".

Będzie to wyświetlacz, który ma zarówno czas reakcji 1 ms, jak i częstotliwość odświeżania 240 Hz, ale teraz z warstwą kolorów Quantum Matrix firmy Samsung połączoną z 2392 lokalnymi strefami miniLED i 12-bitowym odwzorowaniem kolorów (lub przynajmniej na poziomie czerni). A dlaczego tak jest - cóż, to dlatego, że nie jest to OLED ani żadna inna wymyślna technologia, ale klasyczny panel VA. Myślałem, że zostały całkowicie wycofane.


Oznacza to również, że pokrycie kolorów ekranu jest rozczarowujące tylko w 95% DCI-P3. Myślę, że to właśnie mają na myśli mówiąc "DCI". Niestety nie miałem okazji przetestować tego zestawienia, bo domyślam się, że jesteśmy poniżej 95%, brakuje tylko trochę poprawności kolorystycznej. W codziennym użytkowaniu nie stanowi to problemu, jednak nigdy nie edytowałbym profesjonalnego wideo tym monitorem.


To monitor o miękkiej krzywiźnie, 1000R i jasności aż 420 nitów, czyli o 70-80% więcej niż średnia. Może się wydawać, że to niewiele, to mniej więcej połowa tego, co może zrobić telewizor, ale zazwyczaj jesteś mniej niż metr dalej. Jest też HDR1000 - co oznacza, że 1000 nitów może być czasami dostarczanych na mniejszych obszarach. Nigdy nie udało mi się go w pełni wypróbować, ponieważ moje gałki oczne potrzebowały kremu przeciwsłonecznego podczas oglądania treści HDR przy pełnej jasności, więc szybko się tym męczysz.


Samsung Odyssey Neo G9 G95NC
To jest reklama:

Projekt jest bardzo futurystyczny, niektórzy go znienawidzą, inni pokochają - ale zdecydowanie ma wyraźny styl, który krzyczy "granie" na całe gardło.


Rozdzielczość 7680x2160 pikseli jest większa, więc więcej niż 4K, ale tylko w jednym kierunku. Samsung nazywa go "Dual UHD" i prawdopodobnie jest to całkiem poprawne, podobnie jak twierdzenie Samsunga, że działa jako dwa 32-calowe ekrany 4K obok siebie. Oznacza to również, że oprócz zwykłego masz funkcję PBP, którą można do czegoś wykorzystać. Oprócz funkcji auto-switch pomiędzy aktywnymi wejściami, możliwe jest również użycie wbudowanego przełącznika KVM. 

Oprócz ceny nieco poniżej 2,200 GBP, wymaga również karty graficznej, która poradzi sobie z rozdzielczością, a następnie wymagany jest DisplayPort 2.1. Oznacza to, że możliwe jest używanie monitora tylko z serią AMD 7000, ponieważ nawet RTX 4090 Nvidii działa na starym standardzie DP 1.4a. Wyjaśnia to również, dlaczego cena nie obejmuje Nvidia G-Sync, ale zamiast tego AMD Freesync Premium - żadna karta Nvidii nie obsługuje pełnej częstotliwości odświeżania i rozdzielczości monitora. Czy mimo to może działać - tak - ale nie jest to intencją Samsunga i nie mieliśmy czasu na testy, ale powinieneś być w stanie uruchomić go w niższej rozdzielczości i/lub tylko z częstotliwością odświeżania 120 Hz, chociaż ograniczenie przepustowości oznacza, że wyraźnie powinieneś mieć kartę graficzną AMD na drogim końcu. Albo naprawdę potrzebujesz RX 7900XTX. I nic więcej. 

Z tyłu znajduje się Core Lightning+, czyli duże światło RGB, które odzwierciedla dominujące kolory na ekranie. Moim zdaniem niszczy to w szczególności całą ideę HDR, a powierzchnia ekranu jest tak duża i tak wysoka jasność, że nie jest to coś, co uważam za istotne. Jeśli jesteś zadowolony ze swojego telewizora, który ma tę samą funkcję, prawdopodobnie pomyślisz, że jest fantastyczny.

Zrezygnowali z głośników - dzięki za to, nikt nie powinien ich potrzebować. Nie ma menu telewizora ani niczego innego - znowu dobry wybór, powiedziałem "tak" monitorowi komputerowemu, a nie telewizorowi. Z drugiej strony z tyłu znajduje się klasyczny joystick, nie do końca optymalny sposób poruszania się po menu.

Trochę zastanawiają mnie porty: są trzy porty HDMI, ale tylko jeden DisplayPort i znajdują się po lewej stronie, a jeśli, tak jak ja, masz komputer po prawej stronie, to dość daleko zarówno z DisplayPort, jak i USB, a ten w zestawie nie jest bynajmniej wystarczająco długi. To samo dotyczy złącza zasilania, które znajduje się po prawej stronie, ale moja listwa zasilająca znajduje się po lewej stronie, co oznacza, że 1,5 metra to za mało.

To jest reklama:

W praktyce ten monitor wymaga dość sporego zużycia energii, łącznie 300 watów, ale być może bardziej problematyczne jest to, że podstawa, na której stoi, jest bardzo przytłaczająca, z długimi nogami i wagą 19 kg. Oznacza to, że musisz zdać sobie sprawę, że konfiguracja może być najlepsza z przyjacielem - ponieważ nie jest to łatwe. Ponadto nie sądzę, że powinieneś robić sobie nadzieje na znalezienie ramienia, które poradzi sobie z dużą wagą ponad 15 kg. Ponadto ekran nagrzewa się, co jest w porządku jesienią, a jeśli jest trochę chłodno tam, gdzie jesteś - ale latem nie jestem pewien, czy ekran o mocy 300 W, prawdopodobnie w połączeniu z bezpośrednim światłem słonecznym, jest optymalny.


Do tego dochodzi jakość obrazu i całe "doświadczenie". To ogromny ekran i zgadzam się z działem marketingu Samsunga, że jest to niezwykle wciągające doświadczenie, ponieważ obraz obejmuje całe pole widzenia. Może zamiast tego krzywa powinna wynosić 1200R? Nie do końca mogę to rozgryźć. Pamiętaj, że jeśli używasz całego ekranu, działa on w formacie 32:9 i chociaż większość z nich to robi, nie jest obsługiwany przez wszystkie gry, nie mówiąc już o filmach.

Samsung Odyssey Neo G9 G95NC

Jasność jest niezwykle ostra, szczególnie w ciemnym pomieszczeniu. I chociaż niewątpliwie wspaniale, szczególnie w grach MMO i RPG, jest posiadanie menu i przeglądów daleko po bokach, World of Warcraft i Fallout 76 są najlepszymi przykładami, brakuje również kontrastu. Ku mojemu zdziwieniu było to tylko 2500:1, coś, czego mógłbym się spodziewać po projektorze z niższej półki, ale na pewno nie w monitorze do gier za 2,000 funtów. 


Panel VA ma swoje ograniczenia, miniLED lub nie. I tu pojawia się kluczowy punkt. Mimo że Samsung dołożył wszelkich starań, dzięki panelowi OLED możesz uzyskać znacznie lepsze poziomy czerni i odwzorowanie kolorów - tutaj paranoiczny gracz będzie się martwił o stałe linie, jeśli zbyt często grasz w tę samą grę. Mam wątpliwości, bo uważam, że VA jest znacznie gorszy od IPS, który z kolei jest gorszy od OLED-a, ale przejście z IPS na ten ekran nie było tak złe, jak się obawiałem, a Was po prostu urzeka fakt, że jest on nie tylko dobry do gier, ale przede wszystkim do gier i filmów - ale tego ostatniego poziomu czerni brakuje w tej cenie. 


Stosując oświetlenie FALD trudno uniknąć bloomingu, czyli przechodzenia jednej strefy światła w drugą, ale muszę też przyznać, że jest to coś, czego trzeba specjalnie szukać, a nie oczywista irytacja. Z drugiej strony tekst jest niezwykle jasny i zwięzły.

To na pewno całkiem solidne ogólne wrażenia, ale możliwa jest lepsza jakość obrazu i naprawdę, pomimo ceny, możesz to zrobić tylko z AMD 7900XTX, jeśli chcesz uzyskać pełne wrażenia.

07 Gamereactor Polska
7 / 10
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości