Polski
Gamereactor
Recenzje seriali
True Detective: Night Country

True Detective: Night Country

Magnus ocenia najnowszy sezon "True Detective", który podzielił zarówno widzów, jak i krytyków.

HQ
HQ

True Detective to dziwna bestia i od najbardziej zagorzałych fanów po najbardziej szczerych krytyków, stosunkowo łatwo jest spotkać się w środku i zgodzić się, że seria miała triumfalne wzloty i rozczarowujące upadki. Pierwszy sezon jest powszechnie uważany za jeden z najlepszych w ostatnich latach, podobnie jak drugi sezon był upadkiem z łaski na taką skalę, że oburzenie zabiło cały impet i pozostawiło nas bez trzeciego sezonu na cztery lata. Cóż, okazało się, że minęło kolejne pięć lat między trzecim a czwartym sezonem, a także dość znaczące zmiany w kilku kluczowych szefach kreatywnych, ale teraz wszystkie sześć odcinków zostało ukończonych i możemy teraz umieścić czwarty sezon w wieloaspektowym rankingu.

Co najważniejsze, Nic Pizzolatto, który w pewnym momencie był bezpośrednio zaangażowany w rozwój czwartego sezonu, został porzucony na rzecz Issy Lópeza. To samo w sobie nie spodobało się niektórym fanom, a co więcej, Pizzolatto nie miał nic poza pogardą dla pracy Lópeza, więc pytanie brzmi: czy jest na dobrej drodze?

W skrócie? Nie, nie jest, ponieważ poza kilkoma strukturalnymi błędami tu i tam, a także znacznie bardziej generyczną i nudną winietą otwierającą, która jest skądinąd jednym z absolutnych znaków rozpoznawczych serialu, jest to solidny, dobrze skonstruowany i godny sezon True Detective, który może nie osiągnąć dzikich wyżyn pierwszego sezonu. ale który naprawdę umieszcza się w strumieniu aerodynamicznym.

To jest reklama:
True Detective: Night Country

Przede wszystkim akcja rozgrywa się na zimnej, odległej Alasce, która przechodzi przez okres 30 dni ciągłej ciemności, gdzie przemysł ciężki zapewnia niezbędne miejsca pracy, ale także zatruwa wodę, którą piją mieszkańcy na obrzeżach ustalonej cywilizacji. To właśnie w Ennis – toksycznym, nienawistnym i skomplikowanym miejscu – odnajdujemy naszych bohaterów: niezłomną, pryncypialną i równie skomplikowaną Liz Danvers, graną przez Jodie Foster, oraz Evangeline Navarro graną przez Kali Reis. Razem odzwierciedlają legendarny duet grany przez Matthew McConaugheya i Woody'ego Harrelsona w pierwszym sezonie, dwóch stosunkowo kompetentnych policjantów, którzy w wyniku kluczowego morderstwa zostają wciągnięci w sprawę, która szybko staje się większa niż Ennis. Nie jest to w żadnym wypadku ponowne przemyślenie formuły, ale jeśli chodzi o utrzymanie uwagi widza i wywołanie debaty w ciągu sześciu odcinków, jest to solidna telewizja przez cały czas.
Postaram się ograniczyć spoilery do minimum, ale powiedzmy, że True Detective: Night Country udaje się wprowadzić kilka dobrze wykonanych elementów nadprzyrodzonych tu i ówdzie ze względną gracją, zawsze pozostając po subtelnej stronie. A serial nigdy nie spieszy się z odpowiedzią na kluczowe pytania, z którymi pozostają zarówno oni, jak i widzowie, budując napięcie, aspekt, który nie wszystkim serialom sensacyjnym udaje się osiągnąć.

True Detective: Night CountryTrue Detective: Night Country

Pomagają w tym dobre występy na całej planszy, chociaż szczególnie postać grana przez Foster musi poświęcić czas na udowodnienie, że jest czymś więcej niż karykaturą, a naprawdę jest. Scenografia, wybór piosenek i atmosfera idą w ich ślady, a tak naprawdę tylko sporadyczne kiepskie animacje komputerowe naprawdę rozczarowują.

To jest reklama:

Tu i ówdzie pojawiają się drobne usterki. Ogólnie rzecz biorąc, sześć odcinków to trochę za mało, aby odnieść się do wszystkich intrygujących wątków, które są rozsiane wokół widza, dlatego ostateczne rozwiązanie wydaje się dość wąskie, gdy problemy, które się pojawiły, są dokładnie odwrotne. Night Country mógłby z łatwością wypełnić dwa kolejne odcinki i w rezultacie wydawał się bardziej solidny narracyjnie. Ponadto warto zauważyć, że otwarcie, lub "winieta", jak się je nazywa, jest tym razem słabe, ze słabym miksem dźwiękowym i mniej spójną identyfikacją wizualną, która historycznie zawsze zaczynała się True Detective z hukiem.

Koniec końców Issa López jest godnym następcą, a Pizzolatto może ponownie usiąść, ponieważ wydaje się, że bliżej pierwszego sezonu niż on sam doszedł do tej pory.

08 Gamereactor Polska
8 / 10
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości