Według Światowej Organizacji Zdrowia, niebezpieczna żywność zabija rocznie 1,5 miliona osób
Większość zgonów związanych z żywnością wynika z przyczyn biologicznych, a z powodów niebiologicznych głównymi przyczynami są zatrucie arsenem i ołowiem.
Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że żywność skażona szkodliwymi bakteriami, wirusami, pasożytami lub chemikaliami zabija każdego roku 1,5 miliona ludzi na całym świecie, a najwięcej dotknięte są małe dzieci, jak donosą NDTV i YLE.
Po analizie danych z 194 krajów w latach 2000–2021, WHO ustaliła, że 886 milionów osób rocznie choruje na chorobę związaną z jedzeniem niebezpiecznej żywności. Ryzyko zachorowań jest prawie trzykrotnie wyższe u dzieci poniżej piątego roku życia, a choć ogólne liczby chorób przenoszonych przez żywność zmniejszyły się od 2000 roku, ogromne regionalne różnice pozostają nierówne.
Sama Afryka i Azja Południowo-Wschodnia odpowiadają za prawie 75% wszystkich chorób przenoszonych przez żywność oraz 60% zgonów na świecie. W 2021 roku, przy szacunku 860 milionów przypadków, zagrożenia biologiczne, takie jak bakterie i wirusy, spowodowały zdecydowaną większość chorób przenoszonych przez żywność.
Spożycie chemikaliów odpowiadało za nieproporcjonalnie dużą liczbę zgonów. Głównymi, niebiologicznymi przyczynami zgonów przenoszonych przez żywność były zatrucia arsenem i ołowiem.
"Dane pokazują, że choroby przenoszone przez żywność są nie tylko uporczywe, ale są nasilane przez zmiany klimatu, które zwiększają ryzyko skażenia, oraz przez oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe, która utrudnia leczenie infekcji", jak stwierdził Yuki Minato, specjalista ds. bezpieczeństwa żywności WHO.

