Polski
Gamereactor
artykuły o sprzętach

Alienware x14

Najcieńszy laptop do gier na rynku.

Nie tak dawno temu laptopy do gier miały bardzo specyficzny rozmiar. Były ciężkie, wytrzymały godzinę na pełnym naładowaniu, często były stosunkowo słabo skonstruowane i, co być może najważniejsze, występowały w dwóch kluczowych rozmiarach; 15 lub 17 cali.

Ale wszystko to się zmieniło, utrudniając bycie konsumentem, ponieważ każdy rodzaj laptopa może być teraz laptopem do gier. Na przykład możesz kupić stosunkowo mało miejsca Alienware x14, który próbuje zrównoważyć twoje hobby z życiem, które musisz żyć na boku. Dell twierdzi, że jest to "najcieńszy laptop do gier na świecie".

Istnieje kilka SKU do wyboru, ale wersja testowa naprawdę nie skąpi na mocy, biorąc pod uwagę raczej małe podwozie. Mówimy o 14-rdzeniowym, 12-wątkowym i7-12700H, karcie graficznej RTX 3060 6GB i 16B pamięci RAM LPDDR5 5200MHz, która jest jednokanałowa (musisz kupić 32GB, aby była dwukanałowa, co dziwne).

Alienware x14

Testowana wersja powinna przywrócić Ci około 1500 GBP. Możesz uaktualnić do 32GB RAM i 1TB NVMe SSD za nieco ponad 2000. To stawia Alienware x14 w zaskakująco solidnym miejscu na drabinie cenowej, ponieważ nie jest to całkowicie nierozsądne.

To jest reklama:

To, co otrzymujesz , a także dość dobre specyfikacje, to niezwykle dobrze skonstruowany laptop, czego oczekujemy od Alienware. Nieco zmniejszyli urok i chociaż na pokrywie wciąż znajduje się świecąca głowa kosmity, jest to coś, co wygląda jak zdecydowanie gustowny projekt i może stosunkowo łatwo zmieścić się na wykładzie lub w klasie. Jest też cienki. Ma zaledwie 14,5 milimetra grubości i naprawdę wygląda jak MacBook Air w swoim profilu.

Na pierwszy rzut oka naprawdę trudno jest zobaczyć, gdzie płacisz tę cenę. Alienware zdołał wcisnąć baterię 80 Wh, największą w każdym laptopie 14-calowym. To około 28% więcej niż to, co znajdziesz w Razer Blade 14. To nie znaczy, że niestety przetrwasz cały dzień pracy, ponieważ ten procesor, ten GPU - wszystko to - jest spragniony mocy. Udało nam się jednak około sześciu godzin z włączonymi ustawieniami oszczędzania energii, co jest... Tak, to jest znośne. Dodatkowo ładuje się za pomocą dołączonej ładowarki USB-C o mocy 130 W - również zatwierdzonej.

Klawiatura i gładzik są jednak bardziej mieszane, a proste piękno, które można znaleźć na zewnątrz, nie jest takie samo w środku. Dwa zawiasy nie są dokładnie fantazyjne, są lekkie i miękkie, a gładzik jest wręcz mikroskopijny. Chociaż jest ogromna ilość miejsca na chłodzenie, perforacje również nie tworzą świetnych głośników. I tak, kamera internetowa 720p jest zła.

Na szczęście wyświetlacz jest dość solidny. Jasne, to 1080p, ale jest to IPS LCD działający z częstotliwością 144 Hz z obsługą Dolby Vision HDR, uderzający w 100% sRGB i 99,6% DCI-P3 - jest niebezpiecznie blisko pracy jako półprofesjonalne narzędzie do edycji.

To jest reklama:

Jak dotąd tak dobrze, więc jest zarówno smukły, ma zaskakująco dużą baterię i jest otoczony solidnymi specyfikacjami i dobrym wyświetlaczem. Istnieją jednak oczywiste wąskie gardła ze względu na smukły profil. Niezależnie od tego, czy były to gry takie jak Hitman 3, Borderlands 3, CS: GO, czy testy syntetyczne, takie jak 3DMark FireStrike lub Blender, pozostaje nieco w tyle za konkurencyjnymi modelami, takimi jak ROG G14 lub G15. To powiedziawszy, stosunkowo łatwo jest uzyskać do 144fps w stosunkowo wymagających tytułach, właśnie dlatego, że wyświetlacz jest "tylko" wyświetlaczem 1080p, więc wydaje się, że istnieje całkiem dobra równowaga między różnymi komponentami.

Alienware x14

Jest tylko jeden kluczowy problem: hałas. Nie, właściwie nie widzieliśmy żadnego dławienia termicznego, co samo w sobie jest czymś cudownym, ale święte jest głośne. Istnieją dwa indywidualne wentylatory dla procesora i GPU oraz kolejna komora parowa dla procesora, która rozwiązuje problem, który mają rozwiązać, a mianowicie utrzymać komponenty poniżej kluczowego progu, ale x14 jest głośny. Jest bardzo głośno, a ponadto jest bardzo głośno podczas normalnej pracy, tj. przy włączonych ustawieniach oszczędzania baterii i podczas edycji dokumentów w Dokumentach.

Ale oprócz hałasu, x14 jest trochę geniuszem inżynierii, ponieważ patrzysz na niego i myślisz; "Trwa godzinę na baterii" i "Dławi się termicznie jak szalony", a żadne z tych dwóch stwierdzeń nie okazuje się prawdziwe. Tak, jest głośno, więc zalecany jest dobry zestaw słuchawkowy, ale jako wszechstronny jest imponujący.

Alienware x14
08 Gamereactor Polska
8 / 10
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości