Polski
Gamereactor
artykuły o sprzętach

Asus TUF Gaming B650-Plus WIFI

Asus daje nam tanią, ale wciąż solidną płytę główną AM5

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje wiele nieporozumień dotyczących różnic między chipsetami AMD, ale w skrócie, kluczowe różnice polegają na tym, ile jest linii PCIe, jak szybkie są i do czego można ich użyć. W rzeczywistości producenci mają niesamowitą swobodę wyboru, co uwzględnić, a co pominąć, ale dzięki chipsetowi B650 masz przynajmniej gwarancję PCIe 5.0x4 dla jednego z dysków NVMe. Nie masz gwarancji dla swojego GPU, ale ponieważ połączenie PCIe 4.0x16 wystarczy, aby wyciągnąć nawet RTX 4090, a następna generacja nie powinna maksymalizować standardu PCIe 4.0 (PCIe 3.0x16 nie został w pełni wykorzystany aż do najnowszej generacji kart graficznych), jest to w rzeczywistości bardzo rozsądne miejsce do zapisania.

A oszczędzanie pieniędzy stało się bardziej potrzebne, ponieważ podczas gdy ceny płyt głównych dla serii AMD Ryzen 7000 były dość drogie, gdy została uruchomiona, nie pomogło to, że można było dostać tylko płyty główne "Extreme", tj. Coś stworzonego do hardcorowego podkręcania. Jednak kilku szczęśliwców próbuje sprzedawać drożej.

TUF Gaming B650-Plus WIFI kosztuje coś zupełnie innego, £ 220 Mogłem go znaleźć za najtańszy, co jest dobrze zrobione, ponieważ AMD przeszło teraz na LGA - to znaczy, że małe piny łączące procesor i płytę główną są teraz na płycie głównej, co sprawia, że produkcja jest o wiele droższa.

Asus TUF Gaming B650-Plus WIFI

Płyta jest cała czarna, z pomarańczowymi akcentami i emblematami TUF - wygląda dobrze w mojej książce, niektórzy mogą uznać ją za inspirowaną czasami 00, ale to jest estetyka, którą seria TUF ma od wielu lat. I jest to na tyle subtelne, że po prostu mnie to nie obchodzi. Polecam jednak użycie czarnej chłodnicy, aby uzupełnić wygląd. Nawet wiele radiatorów VRM jest całkowicie czarnych, a jest ich wiele i są stosunkowo duże, ale po prostu tego nie zauważasz. I miło jest mieć oczywisty maksymalny projekt powierzchni. Nawet radiatory NVMe są niemal komicznie długie, ale przynajmniej na pewno zachowasz chłód. To nie jest procesor 2x8 pin, ale 1x8pin + 1x4pin. Ale to tam jest i wystarczy.

To jest reklama:

Z tyłu samej płyty głównej znajduje się USB-C, którego mogłem się spodziewać, że zostanie oszczędzony. Jest WIFI 6E, a następnie 12 + 2, 60 amperów Power Stage, co jest więcej niż wystarczające, aby wyciągnąć nawet 230-watowy TDP, taki jak Ryzen 9 7950X, który jest określony na 170 Watt - ale w naszych testach może wyciągnąć znacznie więcej. Istnieje również 2.5G Lan. Ponadto jest miejsce na dedykowane gniazdo wentylatora AIO i trzy czujniki temperatury. Jest nawet ukryty nagłówek Thunderbolt USB-4, jeśli przyjrzysz się uważnie. Nie do końca to, czego oczekiwałem na tym, co jest de facto tanią płytą główną klasy podstawowej.

Jest to zarówno HDMI, jak i Displayport, a następnie dwa porty USB-C, jeden Gen 1 i jeden Gen 2x2, dwa USB 3.2 i cztery USB 2.0. Jest też pełne wyjście dla portów audio, brakuje mi tylko portu optycznego i przycisku BIOS Flashback. Ponownie, przycisk CMOS byłby miły, ale przynajmniej to nie wchodzi w grę. W przeciwieństwie do tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni wcześniej, nie ma dwóch, ale cztery gniazda pamięci RAM, co jest standardem dla DDR5.

Wewnętrznie jest wszystko, czego potrzebujesz, dwa przednie nagłówki USB + jeden przedni nagłówek USB-C, trzy nagłówki ARGB, dedykowane gniazdo paska RGB, cztery złącza SATA, cztery USB 2.0 z przodu, a następnie trzy dyski PCIe na NVMe, dwa z nich to 4.0x4, ostatnie 5.0x4. Osobiście uważam, że minie trochę czasu, zanim dostaniemy gry, które mogą w pełni wykorzystać interfejs, ale miło jest mieć dostęp do najnowszej technologii. A potem bardzo rozsądnie zdecydowali się na użycie wzmocnionych metalowych ramek wokół portu karty graficznej i materiału antystatycznego na większości wejść.

Jest wyposażony w kilka, dystanse M.2 i oraz antenę WIFI i naklejki. Wszyscy pakują te naklejki, ale nie sądzę, żebym kiedykolwiek widział, żeby ktoś ich używał, ale z drugiej strony jestem może 10-15 lat starszy niż docelowi odbiorcy.

To jest reklama:
Asus TUF Gaming B650-Plus WIFI

Asus zawsze tworzył świetne menu BIOS-u, które są łatwe do zrozumienia i użytkowania, i nie jest to wyjątkiem. Dostęp do łatwego przetaktowywania jest najważniejszy, a wszystkie niezbędne ustawienia są jasno określone. Jest nawet dedykowany tryb oszczędzania energii. Jeśli nie chcesz korzystać z BIOS-u, możesz również użyć Asus Armoury Crate. Być może mógłby być nieco bardziej estetycznie zaprojektowany, ale działa i możesz uzyskać dostęp do wielu ustawień za jego pomocą. W rzeczywistości nie widzę powodu, dla którego w 2023 roku musisz przejść do BIOS-u, powinieneś mieć dostęp do wszystkiego za pośrednictwem aplikacji Windows, zrestartować się, a następnie latać. Istnieje kilka innych funkcji, takich jak redukcja szumów AI dla części audio, obwody bezpieczeństwa dla poszczególnych gniazd wentylatorów i inne drobiazgi, które są po prostu dodatkowe w pakiecie. Następnie są wszystkie inne elementy, takie jak solidne piny zasilania na płycie głównej i metalowe wzmocnienie wszystkich złączy PCIe.

Spód płyty jest na ogół dość łatwy w obsłudze, nie dlatego, że żebra chłodzące są ostre, ale są solidne i spiczaste. Między różnymi połączeniami jest dużo miejsca i wydaje się, że ktoś próbował zbudować komputer, ponieważ żebra chłodzące nachylają się w kształcie stożka w kierunku procesora, co sprawia, że montaż procesora i chłodzenia jest przyjemny i łatwy. Tył jest wykonany z zaokrąglonych punktów lutowniczych na raz, więc nie trzymasz się w taki sam sposób, jak w przypadku wielu wysokiej klasy płyt głównych.

Do zwykłego użytku, kilka dysków NVMe i kilka dysków SSD, nowa karta graficzna i nowy procesor AMD 7000, cóż, wtedy może być trudno zobaczyć, czego brakuje pod względem opcji i wejść. Osobom, które chcą po prostu grać w gry, na pewno niczego nie zabraknie. Jest to również przystępne cenowo, ponieważ wraz z procesorem Ryzen 7600X otrzymujesz niezwykle mocny i kompetentny pakiet za mniej niż 4000 koron, który może stanowić serce twojego systemu przez wiele lat.

10 Gamereactor Polska
10 / 10
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości