Polski
Gamereactor
recenzje filmów
Atlas

Atlas

Nie, nie musisz tego oglądać, aby zobaczyć, jak bardzo jest zły, po prostu proszę, nie oglądaj.

HQ

Czy kiedykolwiek oglądałeś wywiad ze scenarzystą lub reżyserem, w którym mówili o tym, jak historia ich filmu powinna zostać opowiedziana? Tak, cóż, nigdy nie usłyszysz, jak ktoś mówi w ten sposób o Atlas. Ten film jest do bani. Nie mogę zawracać sobie głowy wymyślaniem sprytnego intro lub dowcipnego sposobu na rozpoczęcie tutaj, ponieważ to uosobienie oglądania w tle nie inspiruje niczego poza tym, że widzowie znajdują najbliższy klif i skaczą.

Chyba, że jest to potajemny eksperyment egzystencjalny, mający na celu zmuszenie widzów do pogodzenia się z faktem, że są śmiertelni i spędzają 2 godziny tej śmiertelności na oglądaniu kompletnych śmieci, to Atlas zawodzi w prawie każdy możliwy sposób. To film science-fiction, który próbuje wykorzystać modne hasło 2023 i 2024 roku, czyli sztuczną inteligencję. Właściwie, zamiast sci-fi, jest to słabo zamaskowany thriller akcji, ponieważ sztuczna inteligencja to po prostu zwykli ludzie, którzy działają jak super terroryści. Jakiś czas w przyszłości jedna sztuczna inteligencja znana jako Harman (Simu Liu z przezabawnie złymi niebieskimi kontaktami) staje się pierwszym terrorystą AI, który zbuntował się i próbował zniszczyć ludzkość po uwolnieniu swoich kumpli. Następnie zostaje pokonany i ucieka w kosmos.

28 lat później poznajemy Atlas Shepherd (Jennifer Lopez), kobietę, która zna Harmana lepiej niż ktokolwiek inny i najwyraźniej nie może utrzymać związku, mimo że wygląda jak Jennifer Lopez. Biorąc pod uwagę, że jest to najmniejszy z problemów logicznych tego filmu, pozwolimy mu się prześlizgnąć. Atlas dowiaduje się, przesłuchując sługę Harmana, Cascę, gdzie ukrywają się terroryści AI, i z jakiegoś powodu zostaje przydzielona do drużyny z doświadczonymi żołnierzami, aby go wytropić i sprowadzić.

Atlas
To jest reklama:

Nawiasem mówiąc, to wszystko w ciągu pierwszych dwudziestu minut. W tym czasie rzuca się na ciebie tak wiele ekspozycji, że wkrótce wszystkie dialogi układają się w jeden spójny brązowy szlam, w którym jedynymi słowami, które naprawdę zauważasz, są "Harman" lub "AI". Cofając się na chwilę w tej scenie przesłuchania, jest śmiesznie źle. Jennifer Lopez wyciskająca z ust to, co scenariusz uważa za techno-żargon, słaba gra aktorska Casca, okropne CGI, które sprawia, że wygląda jak głowa na biurku, fakt, że ktokolwiek uważał, że wygląda to fajnie, interesująco, czy cokolwiek, czym powinien być film. Po raz pierwszy zaśmiałem się do rozpuku, co przynajmniej było jakąś reakcją.

Stamtąd udajemy się do Galaktyki Andromedy, a po ostrzeżeniu żołnierzy o pułapce, ale nie dając im rozwiązania dla niej, Lopez i spółka wpadają w zasadzkę, pozostawiając Lopeza uwięzionego na planecie z toksycznym środowiskiem, zamkniętego w kombinezonie mecha, który sprawia wrażenie, jakby kradł w równym stopniu z Avatara i Titanfall w swoim projekcie. Ten mech, podobnie jak inne, które mają żołnierze, jest kontrolowany przez sztuczną inteligencję, ale oto dzieciaki, Lopez nie lubi sztucznej inteligencji. Rozdaje nawet papierowe notatki... w przyszłości?! Ależ ona jest szalona! Z wyjątkiem tego, że ma w domu sztuczną inteligencję, z którą gra w szachy. Przez cały film Atlas i jej kumpel mech Smith angażują się w słabą akcję i najgorszy dialog przekomarzania się, jaki kiedykolwiek słyszałem, gdy walczą o więź.

Przez większość czasu trwania utknęliśmy z Atlas i jej kumplem-robotem, więc można by założyć, że twórcy tego "filmu" przynajmniej włożyli trochę wysiłku w uczynienie jej nieco sympatyczną, prawda? Błędny. Całkowicie niesłusznie. Nie dość, że Lopez nie radzi sobie tu z grą aktorską, to jeszcze postać tak bardzo waha się między zagorzałą nienawiścią do sztucznej inteligencji a niemal gotowością do zaakceptowania neurologicznego związku z nią, że nie sposób jej polubić, a nawet wiedzieć, kim jest. Przez cały czas wydaje się irytująca, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie dowiadujemy się, dlaczego nienawidzi sztucznej inteligencji, aż do ostatnich 30 minut filmu, co jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że mieliśmy tak wiele ekspozycji poza tym. Ponadto jej powodem nienawiści do sztucznej inteligencji jest to, że to ona spowodowała rewolucję AI, zazdroszcząc Simu Liu spędzającej zbyt dużo czasu z mamą. Płynny ruch, idioto, nieumyślnie spowodowałeś śmierć milionów, ponieważ mamusia nie chciała zobaczyć, jak wykonujesz najnowszy taniec TikTok.

HQ
To jest reklama:

Jest tak wiele rzeczy, które po prostu nie mają sensu w tej 2-godzinnej reklamie neuralinku Elona Muska. Dlaczego wszyscy żołnierze są absolutnie beznadziejni w swojej pracy? Dlaczego ludzkość w ogóle polowała na Harmana, skoro nie zrobił nic przez 28 lat? Dlaczego musieli sprawić, by oczy Simu Liu były niebieskie? Jak to się dzieje, że Atlas przechodzi od krzyku w niebezpieczeństwie do nagłego uspokojenia, gdy zauważa, że jej noga jest złamana tak bardzo, że wystaje kość?

Gdy film osiąga punkt kulminacyjny, te pytania tylko się pogarszają. Nie zależy mi na tym, aby to zepsuć, ponieważ poważnie namawiam Cię do spędzenia czasu w inny sposób. Pod koniec filmu okazuje się, że Harman zaprowadził goAtlas do niego, aby mógł ukraść statek, aby powrócić na Ziemię. Gromadził również sprzęt i inne rzeczy, których potrzebował do kolejnego powstania, co nasuwa pytanie, jak do diabła zdobył rzeczy z Ziemi, skoro musiał wezwać statek, aby tam wrócić? W finałowej walce, Atlas ' kumpel mecha Smith zostaje pobity i traci przytomność. Smith upuszcza ją na podłogę, na oczach Harmana, który następnie zaczyna rąbać mecha, mając Atlas wciąż na linii oczu. Chwilę później Atlas dźga go od tyłu. To rwanie włosów z głowy, chłopcy, naprawdę.

Atlas nie jest najgorszym filmem, jaki kiedykolwiek widziałem (ten zaszczyt należy się Sausage Party), ale jest na szczycie. Jest pozbawiony inspiracji, nieoryginalny i nie bawi nawet jako film akcji. Przedstawia również sztuczną inteligencję jako złych facetów, mimo że wierzą, że ratują ludzkość, powstrzymując ją przed samozniszczeniem. Zawsze nienawidziłem tego motywu, ponieważ sprawia, że ludzie wyglądają jak idioci, którzy tak naprawdę chcieliby umrzeć, wysadzając się nawzajem w powietrze. Jeśli chcesz poznać historię AI, obejrzyj Terminatora, jeśli chcesz przyjaźni ludzi i robotów, obejrzyj Big Hero 6 lub zagraj w Titanfall 2. Jeśli podoba ci się imię Shepherd, zagraj w Mass Effect. Wiem, że to inna pisownia, po prostu nie oglądaj tego filmu. Wzdrygam się na myśl o tym, że Netflix świętuje 20 milionów wyświetleń tego filmu w pierwszy weekend.

02 Gamereactor Polska
2 / 10
+
Czasami możesz przynajmniej zachichotać z tego, jakie to jest złe, może to być zabawna gra w picie, aby wypić kieliszek za każdym razem, gdy używane jest słowo AI
-
Kiepskie aktorstwo, scenariusz, nudna akcja, może sprawić, że twój skończony czas na tej Ziemi będzie wyczerpujący, gdy to oglądasz
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane teksty

Atlas

Atlas

RECENZJA FILMU. Przez Alex Hopley

Nie, nie musisz tego oglądać, aby zobaczyć, jak bardzo jest zły, po prostu proszę, nie oglądaj.Wczytywanie następnej zawartości