Polski
Gamereactor
wiadomości

Magic: The Gathering to oficjalnie najbardziej złożona gra na świecie

Maszyna Turinga przeprowadziła mecz w grze i ujawniła, że wyniki są nieobliczalne, co oznacza, że komputer nie jest w stanie określić zwycięskiej strategii.

HQ

Niektóre gry karciane znane są z wysokiego progu wejścia: początkowo złożone i trudne do zrozumienia, wymagające znajomości wielu zasad i kart, zanim gracz będzie mógł cieszyć się zabawą. Magic: The Gathering jest jednym z przykładów takich gier.

Gra, osadzona w świecie fantasy, wymaga od graczy złożenia talii przed walką, a jak donosi Technology Review, jest to "najbardziej złożona gra", przynajmniej zgodnie z nowym artykułem Alexa Churchilla, niezależnego badacza i projektanta planszówek w Cambridge w Wielkiej Brytanii; Stelli Biderman z Georgia Institute of Technology; oraz Austina Herricka z University of Pennysylvania.

Co to jednak oznacza? Przede wszystkim chodzi o to, czy można rozwiązać pewne problemy, na przykład poprzez obliczenia i ustalenie, kto wygra, jak w szachach. Trudność tego procesu nazywa się "złożonością obliczeniową", opartą na zasobach wymaganych do rozwiązania problemu. Jeśli brakuje algorytmów, działania stają się po prostu nieobliczalne.

Churchill i jego zespół rozpoczęli prace od przekształcenia mocy i właściwości każdej karty w zestaw kroków, który można zakodować, i rozegrali mecz w maszynie Turinga (maszyna obliczeniowa wykorzystująca reguły do zdefiniowania wyniku). Wynik: działań nie da się wykonać, a program nie jest w stanie określić zakończenia gry i mógłby trwać w nieskończoność.

"To pierwszy wynik wskazujący, że istnieje gra, w której określenie strategii wygrywania jest nieobliczalne" - mówi zespół. "Magic: The Gathering nie pasuje do założeń powszechnie tworzonych przez informatyków podczas projektowania gier".

Czy mieliście okazję zagrać w tę grę?

Magic: The Gathering to oficjalnie najbardziej złożona gra na świecie


Wczytywanie następnej zawartości