Gamereactor PL. Obejrzyj najnowsze zwiastuny gier i wywiady z największych targów i konwentów growych na świecie. Gamereactor korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość przeglądania naszej strony internetowej. Jeśli kontynuujesz, założymy, że jesteś zadowolony z naszych zasad dotyczących plików cookie.

Polski
Gamereactor
artykuły o sprzętach

Nintendo Switch OLED - recenzja

Może nie jest to Switch Pro, ale czy nadal stanowi opłacalną aktualizację?

HQ
HQ

Z plotkami o 4K Switch Pro wiele osób czuło się rozczarowanych, gdy model OLED został po raz pierwszy zaprezentowany w lipcu tego roku. Poza nieco większym i bardziej kolorowym ekranem konsola wydawała się nie mieć żadnych znaczących modyfikacji sprzętowych, które przyrównałyby ją do PS4 Pro lub Xbox One X. Zamiast tego konsola wydawała się bardziej tradycyjną wersją sprzętową Nintendo jak w przeszłości 3DS XL czy DS Lite. Model OLED może nie został przez wszystkich powitany z otwartymi ramionami, ale ponieważ jesteśmy z konsolą od kilku dni, skorzystaliśmy z okazji, aby ją sprawdzić i zobaczyć, czy jest to opłacalna aktualizacja czy po prostu bardziej atrakcyjna opcja dla nowych użytkowników.

7-calowy wyświetlacz OLED

Okej, więc równie dobrze możemy zacząć od tego, co jest niewątpliwie największym ulepszeniem: ekranu. Nowa wersja zawiera większy 7-calowy ekran OLED (w porównaniu z 6,2-calowym LED), a różnica jest natychmiast zauważalna, gdy trzymasz konsolę w dłoniach. Kolory tutaj po prostu się pojawiają, ponieważ są jasne i żywe, a gry uruchomione na starszym modelu wyglądają o wiele bardziej nudno i wyblakłe w porównaniu. Ten efektowny wygląd zachowuje się również w każdych warunkach oświetleniowych, niezależnie od tego, czy siedzisz grając w autobusie w środku dnia, czy też próbujesz przemykać się w kilku rundach Rocket League nocą w ciemności.

To jest reklama:

Przejście z 6,2 cala do 7 cali wcale nie brzmi jak ogromna różnica na papierze, ale zmiana jest niezaprzeczalna, gdy obie konsole są umieszczone obok siebie. Po prostu o wiele bardziej satysfakcjonujące jest granie w gry na większym wyświetlaczu i oczywiście jest to plus dla tych, którzy są krótkowzroczni, ponieważ tekst na ekranie jest znacznie bardziej widoczny. Oczywiście model OLED jest nieco większy i cięższy niż oryginał, ale nie wydaje się zbyt nieporęczny, jak się początkowo obawiałem. Zamiast tego ekran zajmuje większą powierzchnię niż wcześniej i prawie dotyka krawędzi konsoli.

Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że zauważyłem, że niektóre aplikacje, takie jak YouTube, nie zostały jeszcze zaktualizowane, aby wykorzystać większy wyświetlacz. Zamiast tego podczas oglądania treści jest wyświetlany w rozmiarze starszych konsol Switch, a czarne paski są umieszczone po bokach. Wyobrażam sobie, że te aplikacje zostaną zaktualizowane w najbliższej przyszłości, aby zaspokoić nowy wyświetlacz, ale na razie należy o tym pamiętać.

Odnowiona stacja dokująca

Stacja dokująca przeszła tu sporą metamorfozę, ponieważ jej rogi zostały zaokrąglone, a teraz ma plastikowe nóżki na dole, aby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi z powierzchniami. Dużym atutem tej konkretnej stacji dokującej (która będzie sprzedawana jako samodzielna w późniejszym terminie) jest to, że ma port Ethernet. Jest to rzeczywiście atrakcyjne dla tych, którzy szukają bezpieczniejszego połączenia podczas pobierania tytułów i grania online ze znajomymi. To także duży plus, ponieważ tytuły oparte wyłącznie na chmurze, takie jak Dying Light 2 i Guardians of the Galaxy, stają się coraz bardziej rozpowszechnione na Switchu i nie będą działać zgodnie z przeznaczeniem przy niskich prędkościach Internetu.

To jest reklama:

Jego wygląd jest z pewnością przyjemniejszy dla oczu, ale jest tutaj kilka opcji projektowych, których nie jestem fanem. W poprzednim Switchu tył konsoli miał tylne drzwiczki na zatrzask, dzięki czemu łatwo było je otworzyć podczas podłączania kabla HDMI. Jednak w modelu OLED musisz teraz przymocować kawałek plastiku, a to może być dość nużące, jeśli przenosisz konsolę tak, jak często to robię. Rzeczywista jakość wykonania stacji dokującej wygląda tanio w porównaniu z oryginałem. Oczywiście nie zamierzam rzucać moim Switchem, ale ten wydaje się, że może pęknąć, a nawet całkowicie się rozbić, jeśli przypadkowo na niego nadepniesz.

Nintendo Switch OLED - recenzja

64 GB pamięci wewnętrznej

Podwojenie pamięci wewnętrznej konsoli jest oczywiście mile widzianą zmianą, ale żałuję, że Nintendo poszło tutaj dalej i nie podniosło jej do co najmniej 128 GB. Nadal będziesz musiał kupić kartę microSD, jeśli planujesz zainstalować kilka większych tytułów na konsoli. Aby pomóc spojrzeć na ten problem z innej perspektywy, Apex Legends na Switchu ma 25 GB, a Doom Eternal 17,5 GB (bez DLC). Na szczęście, jeśli masz kartę microSD do swojego starszego Switcha, możesz jej używać z modelem OLED, ale musisz ją sformatować i ponownie pobrać gry i aplikacje z eShopu.

Szerszy stojak

Będę szczery, nigdy nie grałem na moim starszym Switchu w trybie planszowym. Konsola bez joy-conów wydawała się po prostu taka malutka, a mała i cienka podstawka z tyłu od czasu do czasu pękała, gdy próbowałem ustawić ją na powierzchni. Model Switch OLED całkowicie zaradził mi jednak z obu tych problemów i zacząłem postrzegać go jako realny sposób na granie na konsoli. Ulepszona podstawka rozciąga się tutaj na całą szerokość tabletu, co pozwala na jego odpowiednie wyważenie, a większy wyświetlacz ułatwił mi, krótkowidzowi, grę na odległość. Stojak jest również niezwykle elastyczny, ponieważ jego kąt można regulować w zakresie od prawie 90 stopni do 180 stopni, a także jest wytrzymały, więc nigdy się nie odłamie.

Wniosek

Być może nie jest to Switch Pro, za którym rozpaczliwie tęskniliśmy, ale model OLED nadal jest wartościową wersją, która poprawia zarówno granie przenośne, jak i stacjonarne. 7-calowy ekran OLED jest o wiele bardziej żywy i kolorowy, a ulepszony schowek i tylna podstawka to tylko wisienka na torcie. Osobiście nie wyobrażam sobie powrotu do mojego starszego modelu, ale nie jestem pewien, czy te kilka fajnych dodatków uzasadnia wydatek dla obecnych właścicieli. Jeśli jednak jeszcze nie kupiłeś Switcha lub chcesz uaktualnić Switch Lite, to z pewnością jest to wariant, który powinieneś rozważyć.

Nintendo Switch OLED - recenzja
08 Gamereactor Polska
8 / 10
+
Ekran jest zauważalnie większy, a kolory są żywsze; tylna podstawka poprawia komfort z grania stołowego; nowa stacja dokująca ma port Ethernet.
-
Stacja dokująca wygląda na tańszą; pamięć konsoli jest nadal ograniczona.
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju


Wczytywanie następnej zawartości