Znany artysta DC i Marvela miał fanów stojących w kolejkach przy swoim stoisku we Włoszech, ale moglibyśmy go ukraść na tę wnikliwą rozmowę, w której poruszamy temat jego osobistego stylu, DC kontra Marvel, ulubionych postaci, preferencji kolorystycznych, wnętrz vs okładek i więcej, w tym zapowiedź jego nowej, super tajnej twórczości.
"Witajcie przyjaciele z Gamereactor, jestem w Neapolu na 26 Comicon, i to było interesujące, ponieważ spotkałem cię przypadkowo w autobusie poprzedniego dnia, i chciałem cię poznać, bo mieliśmy ten wywiad, i uwielbiam twoją sztukę."
"Dziękuję.
Nie możesz tego zobaczyć, ale jesteśmy otoczeni pięknymi nadrukami.
Jak opisałbyś swój styl?
Lubię teksturę, myślę, że tekstura jest twoją cechą, być może ciemniejsze tony, więc czy mógłbyś to tak zdefiniować, i czy celowo dążysz do tego, aby zostawić swój ślad?
Po pierwsze, cieszę się, że zwróciłeś uwagę na tę teksturę, ponieważ w rzeczywistości pochodzi ona od argentyńskiego ilustratora, którym był Oscar Chichoni, i naprawdę zakochałem się w jego pracy, i wszystkie te teksturowane tekstury, które możesz zobaczyć w całej mojej pracy, wszystkie pochodzą od niego."
"Więc naprawdę studiowałem jego pracę z bliska, próbując znaleźć najlepszy sposób na odtworzenie tego, co robił, a później dowiedziałem się, że używał zupełnie innych narzędzi, ale tak naprawdę zacząłem używać innych narzędzi, ale w pewnym sensie osiągnąłem ten sam ostateczny wygląd."
"A ciemność, to kolejne interesujące pytanie.
Myślę, że moje obrazy i strony wewnętrzne również, kiedyś były dużo, dużo ciemniejsze niż przez ostatnie dwa lata, i mam teraz tendencję do poruszania się bardziej do przodu, jaśniejszych i czystszych obrazów, niezależnie od tego, czy są to strony wewnętrzne, czy okładki."
"Fantastycznie, pracowałeś zarówno z Marvelem, jak i DC, z ich postaciami, jak widzimy wokół nas.
Oczywiście są pełne postaci, superbohaterów, złoczyńców, przestępców, przyjaciół i wrogów."
"Co uważasz za główną różnicę między oboma światami?
i która postać z tych uniwersów jest twoją ulubioną?
Naprawdę nie byłbym w stanie wskazać jakiejś wielkiej różnicy między tymi dwoma firmami, ponieważ na koniec dnia są po prostu superbohaterami."
"Może niektórzy bohaterowie Marvela, mają nieco mroczniejszego ducha, jeśli wiesz, co mam na myśli.
Nie ma znaczenia, czy są to superbohaterowie, czy złoczyńcy.
To tylko niektóre postacie, które przewijają się przez całe uniwersum Marvela."
"Podczas gdy postacie DC mają tendencję do bycia nieco lżejszymi, Mówiąc dalej o jaśniejszych i ciemniejszych.
Wow, na drugie pytanie bardzo trudno odpowiedzieć.
Narysowałeś je wszystkie, prawda?
Narysowałem ich wiele, zanim dowiedziałem się, że Marvel posiada ponad 6000 postaci."
"Zdecydowanie nie narysowałem ich wszystkich, ale narysowałem ich wiele.
Jeśli mam być z Tobą szczery, wiele razy zadawano mi to pytanie, i zawsze zmieniam postać dla zabawy.
Więc obecnie?
Nie, w porządku, podam ci bardziej precyzyjną, czyli oczywiście Spider-Man i Wolverine dla Marvela."
"Podoba mi się twoje podejście do Spider-Mana.
Tak, uwielbiam to.
Dorastałem z tą postacią, i zacząłem to robić jako główną pracę z Wolverinem."
"To tylko dwa znaki firmowe mojego życia.
Batman rozumie się sam przez się.
Myślę, że to postać, która najbardziej pasuje do mojego stylu, Zwłaszcza wracając do tego mroczniejszego punktu."
"Uwielbiam też Green Lanterna i Green Arrowa.
Nie pytaj mnie dlaczego.
Uwielbiam zielony i jest to kolor, który mam tendencję do organizowania.
Jest wszędzie."
"Tak, jest wszędzie.
I jeśli widzisz, wszystkie są w rodzaju różnych zieleni, ponieważ jest to kolor, którym mogę zarządzać najlepiej.
I znowu, nie pytaj mnie dlaczego."
"Może dlatego, że naprawdę, naprawdę lubię naturę, lasy i tego typu rzeczy.
Więc myślę, że częściowo to z tego wynika.
I uwielbiam Green Lanterna, Green Arrowa.
Bardzo lubię też Wonder Woman."
"Jeszcze raz przepraszam, ale wracając do Marvela, Jestem zakochany w Inhumans.
Kocham ich wszystkich.
Black Bolt, Karnak, Gorgor, Medusa."
"Myślę, że to po prostu najlepiej wyglądające postacie.
Masz w sobie trochę zieleni?
Tak, i Karnak, właściwie trochę.
I niestety nie odnieśli jeszcze takiego samego sukcesu i naśladownictwa, jakie mają w przypadku wszystkich innych postaci."
"Okej, być może to pytanie nie jest zadawane tak często jak następne.
Wspomniałeś wcześniej o stronach wewnętrznych, i jesteśmy głównie otoczeni przez coś w rodzaju okładek stron.
W zeszłym roku dużo rozmawialiśmy z innymi artystami o byciu twórcą okładek w porównaniu do bycia twórcą stron wewnętrznych lub pełnoprawnym twórcą ich historii, prawda?
Więc jak to cię kształtuje?
kiedy musisz stworzyć bardzo wyszukaną grafikę na okładkę, następnie wchodzisz do środka i być może jesteś nieco bardziej szczegółowy lub przygotowany na szczegóły, lub na odwrót, bycie zwinnym, bycie szybkim, a następnie przejście do osłony i mając na uwadze prostotę i kilka pierwszych liczb?
Muszę być szczery."
"Wykonuję tę pracę od ponad 30 lat, i wciąż nie znam różnicy.
Zwłaszcza w ciągu ostatnich sześciu, siedmiu lat, Robiłem głównie covery."
"Więc teraz to tylko...
Jedną rzecz mogę wam powiedzieć na pewno, ponieważ pracuję teraz nad własnym projektem, jedna rzecz, którą mogę Ci powiedzieć, i myślę, że wszyscy moi koledzy powiedzą wam to samo, robienie wnętrz jest dużo, dużo trudniejsze."
"Zajmuje więcej czasu.
Potrzeba więcej uwagi na opowiadanie historii.
I wymaga takiego samego poziomu skupienia i dbałości o szczegóły, ruchy kamery."
"To wymaga dużo energii.
I to nie przypadek, że większość artystów z mojego pokolenia, wszyscy daliśmy sobie spokój z wnętrzami w wieku około 50 lat.
Mogę wymienić wielu artystów, których prace uwielbiam, jak Steve McNevin, Brian H."
"Wielu z nas pracuje teraz nad okładkami.
lub stronami wewnętrznymi, notatkami graficznymi bez deadline'u.
Bo chodzi o dotrzymywanie terminów.
Możesz to robić, dopóki jesteś młody."
"Szczerze mówiąc, po 50-tce jest to naprawdę upierdliwe.
To ogromna różnica.
I zapytam cię o inne franczyzy, duże franczyzy, ale właśnie wspomniałeś o swoim osobistym projekcie."
"Co możesz mi powiedzieć o tym projekcie?
O co ci chodzi? Jak chcesz wyrazić siebie?
Zupełnie nic.
W ogóle, bo moja siostra pracowała ze mną."
"Musiała podpisać 10-stronicową umowę NDA.
Więc jeśli pozwolę, żeby coś się działo, ona pójdzie do więzienia, co nie byłoby taką złą wiadomością.
Nie, żartuję."
"Widzę tylko, że pracuję z jednym z moich najlepszych, ulubionych pisarzy wszech czasów.
Będzie miał coś wspólnego z całą Japonią i współczesnym zachodnim światem.
To wszystko, co mogę powiedzieć.
I to jest po prostu dużo pracy."
"Nie mogę się doczekać.
Dziękuję.
Tylko 100 stron wewnętrznych i pięć okładek.
To dużo pracy.
W porządku, nie mogę się doczekać."
"Nie zdradzaj jeszcze szczegółów.
Nie chcemy, żeby twoja siostra była w więzieniu.
Dobra, X-Men.
Wspomniałeś wcześniej o Wolverinie."
"Coś, co wydaje mi się interesujące i różni się od okładki i stron wewnętrznych jest przedefiniowanie linii kostiumów dla X-Men.
Co możesz mi powiedzieć o tej pracy?
To jest inne i to również definiuje charakter Marvela."
"Zostałem poproszony o przerysowanie sześciu, siedmiu głównych postaci X-Men w 2008 roku.
Ale to była mała poprawka kostiumu.
To nie było tak, że coś drastycznie się zmieniło.
To było wielkie wyzwanie."
"Myślę, że to jeden z najważniejszych momentów w mojej karierze.
Ponieważ wtedy to było naprawdę...
Myślę, że najlepszą książką, najlepiej sprzedającą się książką w tamtych czasach było Astonishing X-Men.
I znowu, jedynym gościem, któremu naprawdę często zmieniałem kostium był Colossus."
"Aha, i jeszcze jedno, Axel Alonso był wtedy moim redaktorem.
Jedną z rzeczy, którą naprawdę lubił, jest to, że musimy przesuwać topór po okręgu z paska na górę serca.
Tak więc dla Axela miał on znaczenie i myślę, że miał całkowitą rację."
"Muszę przyznać, że Storm była sporym wyzwaniem i często zmieniałem jej kostium.
I dostałem za to sporo krytyki.
Nie uwierzysz. Ludzie po prostu...
Prawie poszli do więzienia."
"Prawie, ale dostałem dużo ciepła.
Ludzie obgadywali mnie na prawo i lewo z powodu tego kostiumu, który wciąż mi się podoba.
To przychodzi z terytorium."
"Przepraszam nie przepraszam.
Gwiezdne Wojny.
Wiem, że jesteś wielkim fanem.
W przeszłości zajmowałeś się Gwiezdnymi Wojnami."
"Jest taka piękna anegdota z George'em Lucasem, który chciałby mieć swoją sztukę na ścianie.
Co chciałbyś z nią zrobić?
A co sądzisz o obecnej identyfikacji wizualnej franczyzy?
Jak obecnie w porównaniu do lat 70-tych, 80-tych?
Ogólnie rzecz biorąc."
"To wszystko ma źródło i początek, więc zmieniło się z czasem.
Tak, myślę, że robią...
Po pierwsze, naprawdę ciężko jest pracować dla własności Lucasa.
Nie z powodu George'a Lucasa, ale dlatego, że naprawdę są surowi i niezwykle defensywni we wszystkim."
"Kostiumy, postacie, a nawet maszyny.
Na ostatniej stronie historia Obi-Wana Kenobiego, którą wtedy narysowałem, był X-wing, a on miał skrzydła otwarte jak X.
Wiem, że to brzmi niedorzecznie, ale mój wydawca zadzwonił do mnie i powiedział, Simone, tak mi przykro, bo to nie on robił kostium."
"Ale kiedy nie są w trakcie walki, mają mieć zamknięte skrzydła.
Dokładnie.
Powiedziałem, dobra, wiesz co?
Ponieważ była to ostatnia z bardzo długiej listy próśb i zmian."
"Powiedziałem, dobra, wiecie co? Zrobię to.
Jeśli nie masz nic przeciwko całej reszcie, to dobrze.
W przeciwnym razie możesz po prostu wyrzucić całą historię.
Nie zamierzam dokonywać żadnych innych zmian na żadnym innym panelu strony."
"Ale to powiedziawszy, może dlatego, że byłem tak bardzo poniżej...
nawet nie presji, ale uwadze chłopaków Lucasa, Myślę, że do dziś jest to najlepszy pojedynczy strzał, jaki kiedykolwiek narysowałem."
"Lucas kupił cały numer, 24 strony, i dwie okładki, Darth Vader.
Tak, to było całkiem fajne.
Dobra, zamykamy.
Masz już wszystkich mężczyzn."
"Zrobiłeś X-Menów, Batmana, Supermana, Spider-Mana, Iron Mana.
Gdzie są kobiety?
Nie, ale kochasz jedną z kobiet, przynajmniej wspomniałeś o tym wcześniej.
Tak."
"Tak, ale podchodziłem do tego z innej strony.
Twoich interpretacji, Jak myślisz, która z nich lepiej nadaje się do adaptacji?
Ostatnio widzimy wiele adaptacji na żywo."
"Widzimy wiele adaptacji gier wideo.
Więc jeśli musiałbyś wybrać jednego z tych mężczyzn i kobiet, którą z nich chciałbyś leczyć?
Po pierwsze, niedługo się z nim spotkam, czyli Doom, i nie mogę się doczekać."
"Myślę, że to świetna postać.
Zostawia nam, artystom, dużo miejsca na inną interpretację kostiumu, maska dla nas wszystkich."
"Wszyscy rysujemy różne maski, co moim zdaniem jest świetne.
I znowu, u ludzi.
Próbowali z programem telewizyjnym.
Myślę, że..."
"Właściwie to projektowałem kostiumy do serialu.
Ok, nie wiedziałem.
Ja z dwoma innymi artystami, moimi bardzo bliskimi przyjaciółmi, bardzo dobrymi artystami."
"Oni po prostu...
Myślę, że wykonali za dużo pracy przedprodukcyjnej.
To powinno być szybsze, dokładniejsze, świeższe.
Ale ponownie, chciałbym zobaczyć ludzi na dużym ekranie i całą piątkę, szóstkę."
"Zablokuj też Joe.
Po prostu uwielbiam te postacie.
Kobiety, no nie wiem.
Zakrywają je, prawie wszyscy.
Nie wiem."
"Na przykład, przykrywają Psylocke.
To znaczy, wszystkie moje ulubione.
Elektra.
Może zdecydowanie chciałbym zobaczyć inną wersję, może nieco bardziej futurystyczną Elektrę."
"Elektra jest tak niesamowitą postacią.
Właśnie pojawił się mój przyjaciel Frank Miller.
Myślę, że wymyślił najlepszą postać kobiecą z ostatnich 30 lat komiksów."
"I zdecydowanie chciałbym...
Uwielbiam to, co mój przyjaciel Jeff Loeb zrobił z serialem Netflixa, ale uwielbiam też widzieć zupełnie inny kierunek dla tej postaci."
"Fantastycznie.
Cóż, uwielbiam twoją sztukę, uwielbiam twoje odpowiedzi.
Muchas gracias.
I kocham was.
Grazie mille."