Polski
Gamereactor
recenzje
Ark: Survival Ascended

Ark: Survival Ascended

Studio Wildcard zaktualizowało swój tytuł survivalowy do silnika Unreal Engine 5, dodając po drodze szereg dodatkowych ulepszeń, ale czy to wystarczy, aby wykonać skok z Ark: Survival Evolved?

HQ

Ostatnio pojawiło się wiele remake'ów, ostatecznych edycji i innych reedycji udanych starszych gier, a jeszcze więcej wciąż nadchodzi. Dla graczy często oznacza to ważenie sobie nawzajem faktu, że płacisz ponownie za zasadniczo tę samą grę, z często bardzo mile widzianymi aktualizacjami grafiki i rozgrywki. Dokładnie o to chodzi z Ark: Survival Ascended. To prawie ta sama gra, co Ark: Survival Evolved, która ukazała się w 2015 roku, ale ze zaktualizowaną grafiką i szeregiem ulepszeń. Czy Studio Wildcard dostarczyło znaczące ulepszenie oryginału? Oto moje zdanie jako kogoś, kto grał w oryginalną Arkę od dłuższego czasu.

Pisząc jakiś czas po początkowej dacie premiery Ark: Survival Ascended, mogę spojrzeć wstecz i zobaczyć, jak premiera gry była na początku trochę kłopotliwa. Po pierwsze, gracze mieli nadzieję na darmową aktualizację, ale stała się ona płatną samodzielną grą. Potem wersje konsolowe zostały niespodziewanie opóźnione, a w dniu premiery gry na PC pojawiło się wiele błędów. Jednak w ostatnich tygodniach Studio Wildcard rozwiązało dużą liczbę tych błędów za pomocą poprawek w dniach następujących po wydaniu. Gra ukazuje się również bez żadnych rozszerzeń z oryginału, ale zostaną one dodane do gry w późniejszym terminie. Dodatkowo niektórzy gracze byli rozczarowani faktem, że serwery dedykowane można wynająć tylko od jednego partnera po stosunkowo wysokiej cenie. Tak więc, jak wspomniałem, trochę kłopotliwy początek.

HQ

Jeśli nie znasz oryginalnej Arki: jest to w zasadzie gra survivalowa z magicznym składnikiem, który jest prawie gwarancją emocji: dinozaury i inne (fantastyczne) stworzenia. Jedną z mocnych stron Arka jest moim zdaniem mnogość sposobów grania w grę, co pozostaje prawdą w tym remake'u. Osobiście uważam, że najprzyjemniej jest budować ufortyfikowane domy i zbierać dinozaury, które oswoiłem, na własnym serwerze dla jednego gracza lub na serwerach PvE online. Jednak równie możliwe jest stworzenie plemienia z przyjaciółmi, aby zbierać potężne dinozaury do walki w bitwach PvP, z ciągłymi najazdami na bazy wroga. Jest nawet fabuła do śledzenia, której muszę przyznać, że do tej pory w ogóle tego nie robiłem. Ale w Arce jest to całkowicie w porządku.

To jest reklama:

Na początku gry zostajesz przeniesiony na jedną z map gry, która w momencie premiery Ark: Survival Ascended zawiera tylko oryginalną mapę o nazwie "Wyspa". Musisz natychmiast zacząć zbierać zasoby, takie jak kamień, włókno i drewno, aby tworzyć proste narzędzia i budować podstawowe konstrukcje. Musisz także dbać o to, aby być nakarmionym i nawodnionym. W miarę zdobywania kolejnych poziomów dostępne stają się bardziej złożone narzędzia i struktury. Po stworzeniu kuźni i kuźni możesz zacząć tworzyć metalowe narzędzia i broń, takie jak kusza i metalowa zbroja. Dobrym pomysłem jest również rozpoczęcie polowania i oswajania dinozaurów, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie. W końcu jesteś w stanie zbudować kompletne fabryki, aby stworzyć futurystyczny sprzęt i oswoić najsilniejsze stworzenia w grze, takie jak T-Rex lub gigantyczne gryfy.

Co więc Ark: Survival Ascended dodaje do oryginału? Największym ulepszeniem w Ascended jest aktualizacja graficzna do silnika Unreal Engine 5. I być może już zepsułem moje zakończenie, myślę, że jest to tak niesamowita poprawa, że już samo to sprawia, że warto ją wziąć do ręki Ark: Survival Ascended. W otaczającym Cię świecie jest po prostu o wiele więcej szczegółów. Kiedy ponownie odwiedziłem znajome miejsca na wyspie, stwierdziłem, że są one prawie nie do rozpoznania ze względu na ulepszone szczegóły nasycone światem gry. I na szczęście w przypadku wersji na PlayStation 5 wydaje się, że nie ma żadnego z problemów, które nękają niektórych graczy na PC, ze skargami na złą optymalizację. Wygląda po prostu świetnie.

Ark: Survival Ascended
Ark: Survival AscendedArk: Survival Ascended
To jest reklama:

Ulepszenia wizualne można znaleźć w prawie każdym aspekcie gry. Któregoś dnia rozpocząłem grę z pięknym wschodzącym słońcem świecącym przez mglistą dżunglę, dodając wiele atmosfery do doświadczenia. Dinozaury, które są dużą częścią gry, również wyglądają o wiele lepiej, podobnie jak efekty wodne i szczegóły na konstrukcjach. Roślinność jest teraz również znacznie gęstsza i bardziej realistyczna. Zamiast oddzielnych roślin rozsianych po ziemi, tym razem naprawdę można odnieść wrażenie, że dno dżungli jest pełne roślinności. W zasadzie wygląda to jak nowa gra, więc przynajmniej pod tym względem remake Arka był wart wysiłku.

Drugą rzeczą, którą bardzo lubię w Ark: Survival Ascended, są ulepszenia jakości życia budynków, które możesz stworzyć. Układanie ścian i sufitów jest teraz o wiele łatwiejsze, ponieważ elementy konstrukcji przylegają do siebie znacznie lepiej niż wcześniej. W rzeczywistości tworzenie struktur w oryginalnej Arce mogło być bardzo frustrujące ze względu na częste niewłaściwe rozmieszczenie. Zauważyłem, że czasami nadal muszę się schylać lub chodzić tam i z powrotem, aby dobrze ustawić miejsca, ale pomaga mi to, że teraz zawsze można podnieść wcześniej postawione ściany lub fundamenty w dowolnym momencie, a nie tylko w ograniczonym czasie.

Dodatkowo, dużym ulepszeniem budynku bazowego jest to, że ściany zostały wykonane nieco wyżej niż wcześniej. Zawsze denerwowało mnie, że w parterowym domu głowa twojego bohatera drapie sufit. Zostało to już rozwiązane, a także pozwala tworzyć ściany o ćwierć wysokości i płaskowyże o ćwiartce szerokości, odblokowując więcej możliwości kreatywności. Kolejnym wielkim ulepszeniem jest to, że nie masz już oddzielnych opcji dla ścian, drzwi i ścian z oknami, ale możesz przełączać się między tymi opcjami z jednej podstawowej opcji ściany. Ogólnie rzecz biorąc, jedna z moich ulubionych rozrywek w Ark stała się o wiele lepsza dzięki tym ulepszeniom.

Zauważyłem kilka usterek, które rozpoznałem z oryginalnej gry, takie jak oświetlenie zewnętrzne nieprawidłowo świecące na budynek przez ściany. Elewacja nadal prowadzi do dziwacznych ruchów i dinozaurów, które od czasu do czasu utknęły. Za każdym razem miałem kłopoty, gdy próbowałem stworzyć łańcuch drewnianych drabin, aby dostać się wyżej w moich budynkach. Z jakiegoś powodu ten konkretny element konstrukcyjny po prostu nie chce trzymać się właściwej pozycji, niezależnie od tego, czego próbuję. Inną rzeczą jest to, że martwe zwierzęta często z jakiegoś powodu nie mogą być zbierane na zasoby, ponieważ nic się nie dzieje, gdy próbuję je uderzyć. I wreszcie, przez jakiś czas grałem w grę w moim ojczystym języku, a lokalizacja była po prostu okropna. Nie jestem pewien, czy dotyczy to każdego języka, ale przynajmniej w języku niderlandzkim wszystko wyglądało jak szybkie tłumaczenie kopiuj i wklej przez leniwego stażystę za pomocą Tłumacza Google.

Ark: Survival AscendedArk: Survival Ascended

Ogólnie rzecz biorąc, jest dla mnie jasne, że gra została znacznie ulepszona. Oprócz ulepszonego budowania bazy, postacie graczy zostały ulepszone. Na przykład nie można już zwiększyć prędkości podczas zdobywania kolejnych poziomów. Rozwiązuje to problem z oryginalnej gry, w którym gracze skupiali się wyłącznie na prędkości ruchu na serwerach PvP, co sprawiało, że biegali tak szybko, że byli prawie nie do trafienia w walce. Ponadto wydaje się, że jest więcej animacji, które sprawiają, że gra wygląda bardziej realistycznie. Są też ulepszenia w hitboxach, które uważam za bardzo zauważalne. Tak wiele razy byłem nękany lub zabijany przez latające stworzenia, takie jak Ichthyornis w oryginalnej grze, które były po prostu nie do zabicia, ponieważ prawie niemożliwe było trafienie ich lub trafienie strzałami. Na szczęście zostało to naprawione w Wyniesionych.

Podsumowując, pomimo kilku uporczywych i nowych błędów, bardzo podoba mi się Ark: Survival Ascended. Wynika to głównie z ogromnej aktualizacji graficznej, która ożywia świat Ark w sposób, w jaki nigdy dotąd. Po drugie, istnieje kilka bardzo pożądanych ulepszeń jakości życia, które obejmują prawie wszystkie aspekty gry. Począwszy od wygodniejszego rozmieszczenia i większej liczby opcji budowania bazy, a skończywszy na większej liczbie animacji i dojrzałych postaciach graczy. Ostatnim dodatkiem, o którym wcześniej nie wspomniałem, ale który jest naprawdę fajny i z perspektywy czasu jest dużym pominięciem w oryginale, jest dodanie dzikich dinozaurów. Są naprawdę urocze i dodają uczucia wędrowania po prawdziwej wyspie pełnej żywych stworzeń.

Dlatego jeśli wcześniej nie grałeś w Arka, nie sądzę, że będziesz rozczarowany, gdy weźmiesz go teraz. Dla fanów oryginału, takich jak ja, największym minusem Ark: Survival Ascended może być to, że zakup tej gry staje się w zasadzie wymaganą inwestycją, jeśli chcesz nadal cieszyć się Arką. Ponieważ, jak rozumiem, Studio Wildcard aktywnie pracuje nad wycofaniem oryginalnej gry, po tym jak już zamknęło swoje oficjalne serwery. To sprawia, że gracze nie mają innego wyjścia, jak tylko ulepszyć. Jednak po pokonaniu przeszkody polegającej na ponownym zapłaceniu za przeróbkę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się ładniejszą i lepszą wersją i tak już bardzo lubianej gry.

08 Gamereactor Polska
8 / 10
+
Znacznie ulepszona grafika. Ulepszono budowanie bazy. Cała zabawa z oryginału.
-
Kilka błędów i usterek. Mapy dodatków nie są dostępne w dniu premiery. Okropne tłumaczenia na (niektóre) inne języki.
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane teksty

0
Ark: Survival Ascended Score

Ark: Survival Ascended

RECENZJA. Przez Marco Vrolijk

Studio Wildcard zaktualizowało swój tytuł survivalowy do silnika Unreal Engine 5, dodając po drodze szereg dodatkowych ulepszeń, ale czy to wystarczy, aby wykonać skok z Ark: Survival Evolved?Wczytywanie następnej zawartości