Polski
Gamereactor
recenzje
Dead Island 2

Dead Island 2 Recenzja rozszerzenia HUS

Dead Island 2 otrzymało swoje pierwsze rozszerzenie, a my umieściliśmy Clausa w tej sprawie.

HQ
HQ

31 października to Halloween. Kiedy byłem młody, był tylko Fastelavn, ale teraz przyjęliśmy to amerykańskie święto. Możesz świętować, grając w nowe rozszerzenie do Dead Island 2, które nazywa się dość ponurym niemieckim słowem "HAUS". W dodatek będzie można zagrać 2 listopada na PlayStation 4, 5, Xbox One oraz Series X i S, a także na PC za pośrednictwem platformy cyfrowej Epic. Trzeba przyznać, że to trochę późno na Halloween, ale wciąż jest w okolicach upiornego sezonu.

Dostęp do HAUS można uzyskać za pośrednictwem zaproszenia w Bel Air, gdzie znajduje się twoja pierwsza kryjówka w głównej grze. Po przeczytaniu tego listu zostajesz przeniesiony do kwasodomu, gdzie szybko spotykasz inspirowane fetyszem zombie, które przejęły większość domu. Wszyscy są ubrani w lakier i skórę, a wielu z nich nosi maski, co sprawia, że wyglądają dość upiornie i przerażająco. Cała atmosfera jest bardzo halloweenowa i dość dorosła, ale ma to sens przy ilości krwi w grze. Atmosfera jest na najwyższym poziomie i bardzo różni się od głównej gry. To tak, jakbyś dostał wiadro orzeźwiająco zimnej wody w głowie w porównaniu z nastrojem reszty gry.

Historia w HAUS jest bardzo dziwna, ale chyba w dobrym tego słowa znaczeniu. Na początku docierasz do pokoju z trzema bezgłowymi zwłokami. Szybko znajdujesz pierwszą głowę i kładziesz ją na samotnym ciele. Następnie głowa zaczyna opowiadać, co dzieje się w dziwnym domu należącym do przywódcy kultu Constantine'a, który chce uratować swój kult przed apokalipsą zombie. Następnie masz za zadanie odnaleźć pozostałe dwie głowy, które dadzą ci dostęp do głębszych obszarów domu i odpowiedzi na wszystkie twoje liczne pytania. Historia jest dziwaczna i dziwna, jak przystało na Halloween. Każda z dwóch pozostałych głów ma skrzydło w domu i musisz je przeszukiwać, rozwiązując po drodze małe łamigłówki. Jedno skrzydło prowadzi do idyllicznej dzielnicy z pięcioma domami. Cztery znajdują się u podnóża wzgórza, a piąty, który znajduje się na szczycie, jest dostępny tylko wtedy, gdy znajdziesz klucz, wykonując różne zadania w czterech domach. Nie wchodź jednak na trawę, ponieważ spowoduje to pojawienie się zombie. Gdy uzyskasz dostęp do piątego domu, wejdziesz do piwnicy, która jest wypełniona fetyszowymi zombie i telewizorami z obserwującymi cię oczami. Brzmi to dziwnie, ale naprawdę mi się podobało. W drugim skrzydle zostajesz wypuszczony do dużego lasu, gdzie musisz rozwiązać małe zagadki, aby dostać się do głębszej części lasu. To trochę monotonne, że ta sama formuła jest używana w całym domu. Chciałbym jednak wspomnieć o fajnej scenie pod koniec, w której przychodzisz do restauracji, w której jest bardzo wyjątkowy szef kuchni i nie będę niczego więcej spoilerować, ale ta scena była bez wątpienia punktem kulminacyjnym gry.

To jest reklama:
Dead Island 2
Dead Island 2

HAUS jest jednak bardzo krótką sprawą i wszystko jest nieco monotonne. Tak, atmosfera jest miła, ale mechanika gry jest raczej powtarzalna i musisz robić w kółko te same rzeczy w każdym skrzydle, do którego się dostaniesz. Kiedy dotarłem do końca, poczułem się trochę tak, jakbym grał tylko po to, by przejść, ponieważ czuję się trochę jak projektowanie gry według szablonu.

Jakie są więc nowe rzeczy w grze, które sprawiają, że warto kupić dodatek? Właściwie niewiele. Jak powiedziałem, jest trochę nowej historii, która jest najbardziej oryginalną rzeczą w grze, a potem są nowe punkty na twoim drzewku umiejętności i broń, którą możesz zdobyć. Umiejętności są dość podobne do tych, które otrzymujesz w głównej grze i gdyby nie miały innej animacji, nie wiedziałbym, że pochodzą z dodatku. Między innymi możesz uderzać bronią, aby wywołać eksplozję. Nie było tego w głównej grze, ale równie dobrze mogło być, a ponieważ jest tylko pięć nowych umiejętności, nie jest to przytłaczająco nowe do zgłoszenia.

To jest reklama:

Pojawiło się również kilka nowych broni, z których najważniejszą jest kusza, dzięki której możesz rozwiązywać zagadki, strzelając do mózgów, które blokują twoje postępy w grze. Poza tą mechaniką, broń nie jest używana zbyt często i jest skuteczna tylko wtedy, gdy strzelasz nią zombie w głowę. Po przejściu fabuły, podobnie jak w głównej grze, możesz znaleźć klucze, które otwierają sejfy zawierające unikalną broń, ale szczerze mówiąc, nie byłem nimi przytłoczony, głównie dlatego, że rozszerzenie było w tym momencie ukończone. Następnie możesz zabrać broń do głównej gry i mordować nią za jej pomocą, ale jeśli ukończyłeś również główny wątek fabularny, tak jak ja, to trochę marnotrawstwo. Więc jeśli kupisz rozszerzenie lub zdobędziesz je za pośrednictwem przepustki sezonowej, którą możesz kupić, najpierw zagraj w HAUS, aby móc używać broni w głównej kampanii, w przeciwnym razie nie wnoszą one wiele do doświadczenia, a szkoda. Po ukończeniu dodatku pozostało mi raczej płaskie uczucie, ponieważ wszystko wydawało się raczej puste i nieistotne. Nie pomaga też fakt, że zakończenie gry jest dość ezoteryczne i trudne do zrozumienia.

Jeśli masz zamiar grać w HAUS, powinieneś zabijać zombie, ponieważ mechanika, która działa dobrze w głównej grze, działa również tutaj. Grafika jest nadal świetna, odziane w skórę zombie są dobrze zrobione, a zaawansowany "model obrażeń" podczas uderzania zombie jest nadal imponujący, ponieważ możesz zobaczyć każde obrażenia, które zadajesz zombie.

Dead Island 2

Muzyka jest bardzo minimalistyczna i są całe sekwencje, w których w ogóle nie ma muzyki. Jest to jednak dobrze wykorzystane, a kiedy pojawia się muzyka, zapewnia ładny kontrast, który działa całkiem nieźle. Aktorstwo głosowe jest również dobre, a sześć postaci, którymi możesz się bawić, ma całkiem zabawne komentarze, w których ponownie wyróżniłbym wspomnianego szefa kuchni, gdzie śmiałem się głośno.

Jaki jest werdykt? Nie sądzę, żebym mógł polecić samo rozszerzenie, ponieważ po prostu nie ma wystarczającej ilości treści. Jak powiedziałem, ukończenie zajmuje około czterech godzin i nie ma nic nowego, czego nie widziałeś wcześniej. To Dead Island 2, oparty na dziwnym motywie, a to, czy uważasz, że jest wart pieniędzy, zależy od ciebie, ale nie sądzę, że jest tu wiele nowego.

05 Gamereactor Polska
5 / 10
+
Świetna atmosfera przez cały czas, dobra muzyka, wciąż solidna grafika.
-
Nie ma tu zbyt wiele nowego, momentami monotonnego, pozbawionego treści, które uzasadniałyby cenę.
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane teksty

Dead Island 2Score

Dead Island 2

RECENZJA. Przez Jonas Mäki

Po nierozsądnie długim oczekiwaniu i definicji piekła rozwoju, w końcu nadszedł czas, aby zagrać Dead Island 2, czy warto było czekać?Wczytywanie następnej zawartości