Pustkowia potrzebują wybawiciela - wszystko trwoni szalejąca plaga, a na zniszczonych ulicach miasta roi się od zmutowanych bestii i uzbrojonych po zęby bandytów. Po spotkaniu z nadzorcą Krypty 76 opracowujesz plan uporządkowania pozostałości po cywilizacji. Twoja krypta skrywa wystarczająco dużo złota, aby stworzyć podstawę nowej waluty. To tajny, rządowy bunkier, pełen wieżyczek i zabójczych laserów. Jednak bez odpowiednich zasobów i wiedzy będziesz potrzebować wsparcia. Na szczęście w okolicy znajdziesz dwie grupy: Osadników oraz Najeźdźców.
Obie przeciwne frakcje cechują się unikalnymi umiejętnościami i ideologiami, a wybranie tylko jednej z nich jest szalenie trudnym wyborem. Wejście na teren Najeźdźców otaczają zwłoki i głowy wbite na pal. To grupa zdolnych zabójców, z którymi lepiej nie zadzierać, ta myśl kołacze ci z tyłu głowy. Osadnicy wydają się znacznie bardziej przyjaźni, ale można mieć wątpliwości co do tego, czy poradzą sobie z przeżyciem w tym brutalnym świecie.
Z obiema grupami powiązany jest system reputacji, który bardzo przypomina ten z Fallouta 4. Począwszy od „Wrogiego", system składa się z siedmiu różnych poziomów, a twoja pozycja poprawia się, gdy wykonujesz zarówno główne, jak i codzienne zadania dla każdej z frakcji. Z upływem czasu kupcy z każdej bazy zaczną ci oferować więcej materiałów eksploatacyjnych - takich jak unikalne przepisy.
Szybko okazuje się, że narracja jest coraz bardziej angażująca i często wydaje się, że odgrywasz główną rolę w klasycznym Falloucie. Postacie są naprawdę interesujące, a ulepszony system dialogów sprawia, że w rozmowach nie brak dynamiki i mnóstwa różnych opcji do wyboru. Powracają również testy umiejętności z Fallouta 3: jeśli spełniasz odpowiednie kryteria SPECJAŁ-u, możesz odblokować dodatkowe linie dialogowe. Te wybory mogą wpłynąć na działania postaci niezależnych, dlatego warto zastanowić się, na co wydać punkty doświadczenia po zdobyciu kolejnego poziomu.
Ukończenie nowej linii fabularnej zajmuje około dziesięciu godzin i jest ona dostępna od razu zarówno dla nowych, jak i doświadczonych graczy. Nowe zadania są raczej przeciętnej jakości: spora część sprowadza się jedynie do klasycznego „podaj, przynieś, pozamiataj". I od tej reguły jest jednak wyjątek i niektóre potrafią zapaść w pamięć, na przykład misja dla Najeźdźców, w trakcie której należy ostrożnie przeprowadzić niedoszłego samobójcę przez lokację wypełnioną pułapkami.
Zanim jednak dotrzesz do tego etapu w kampanii, napotkasz się na nieoczekiwaną blokadę. Aby przejść dalej, musisz osiągnąć bowiem poziom dwudziesty. W tym momencie warto wrócić do zadań z podstawowej wersji gry, aby zobaczyć, jak zostały one odnowione w ramach aktualizacji. Trzeba przyznać, że Bethesda wprowadziła doń znaczące ulepszenia: dodała postacie niezależne, które dzielą się dodatkową wiedzą i mają naprawdę sporo do powiedzenia. Co ciekawe, taki powrót jednocześnie udowadnia, jak różnorodne były tamte zadania w stosunku do tego, co oferuje najnowsze rozszerzenie.
Wastelanders to monumentalna aktualizacja Fallouta 76, stanowiąca jeden z największych postępów w jakości gry, odkąd ta zadebiutowała na rynku niemal osiemnaście miesięcy temu. Dodanie postaci niezależnych pomogło usprawnić narrację i trudno nie docenić w tym miejscu wysiłków deweloperów, mających na celu ulepszenie podstawowej zawartości produkcji. Szkoda tylko, że nowy wątek fabularny jest przepełniony nudnymi, powtarzalnymi misjami. Mimo to, jeśli posiadasz już Fallouta 76 w swojej bibliotece, Wastelanders jest rozszerzeniem godnym uwagi, ponieważ zostało wydane w ramach bezpłatnej aktualizacji dla graczy na wszystkich platformach.