Polski
Gamereactor
recenzje
Gran Turismo 7

Gran Turismo 7

Kolejna główna odsłona wyścigowej serii Polyphony Digital jest już dostępna.

HQ

Przez cały mój czas jako gracz zaskakująco niewiele było okazji, kiedy zetknąłem się z gatunkiem wyścigów i nawet w tych wybranych przypadkach chodziło w 99% o kolorowe wyścigi zręcznościowe. Symulatory wyścigowe, z którymi przez lata miałem niewiele wspólnego, pomimo gier takich jak Forza Motorsport, Dirt Rally i Gran Turismo, które kilka razy przejechały obok moich peryferii. To był gatunek, który oceniłem jako dość niedostępny, ponieważ wydawało mi się, że wymaga zbyt dużej wcześniejszej wiedzy na temat samochodów i wyścigów, abym jako ciekawski outsider odważył się zrobić krok w fotelu kierowcy. Ale potem zwróciłem się do GT7, aby to wszystko zmienić.

Od samego początku jasne jest, że Gran Turismo 7 jest nostalgicznym hołdem dla wszystkiego, co dotyczy samochodów/sportów motorowych. 25-lecie serii rozpoczyna się sentymentalnym pokazem slajdów, który odtwarza, jak sądzę, wiele najpiękniejszych momentów w historii sportów motorowych. Kiedy wstęp się kończy, nie mija dużo czasu, zanim w końcu siedzę z palcami zaciśniętymi na kierownicy i z wielką niecierpliwością spoglądam przez maskę, drogę i moich przeciwników, którzy stoją przed Jestem przekonany, że będzie to początek mojej świetności jako wirtualnego kierowcy wyścigowego.

HQ

Już po pierwszym wyścigu gry czuję się upokorzony. Te rzeczy są trudne - a ja muszę się sporo nauczyć, coś, w czym Gran Turismo 7 na szczęście jest bardzo dobre. Mój następny wyścig wprowadza mnie w sferę GT, w której panuje ciągła podsterowność, o której kilka razy podsłuchałem szwedzkiego redaktora naczelnego i zapalonego symulatora wyścigów Pettera Hegevalla. Po raz pierwszy rozumiem, co mówi i chyba wiem, dlaczego tak się dzieje. Dla mnie myślę, że wszystko sprowadza się do tego, że Polyphony nie udaje się dostatecznie dobrze zasymulować samej prędkości wyścigów GT, co w tym przypadku powoduje, że kierowcy, tacy jak ja, pokonują zakręty ze zbyt dużą prędkością. . A przy zbyt dużej prędkości w zakręt samochód oczywiście jest podsterowny i jedzie prosto. I ten „kwestia", jeśli chcesz to tak nazwać, jest również bardzo częścią tej gry.

To jest reklama:

Jednak trudne do kierowania samochody i przeciętne poczucie prędkości nie przeszkadzają mi w dobrej zabawie w Gran Turismo 7, a im więcej wyścigów biorę, tym lepszą przyczepność wydaje mi się podczas wyścigów. W końcu nawet wymienione powyżej niedociągnięcia stają się wyzwaniem z jazdy, które zmuszają mnie do wypróbowywania nowych trików, aby móc jak najsprawniej pokonywać zakręty toru i często stwierdzam, że chodzi o to, jak wcześnie hamuję i pod jakim kątem wejść na zakręt. Sterowanie jest oczywiście ważne. Moje jedyne podejście, które działa w 100% przypadków, to jednak, w środku zakrętu, uderzyć w bok jednego z moich rywali z dobrego kąta, aby częściowo spowolnić moją prędkość, ale także wyprostować się. aby móc szybko przyspieszać dalej pod koniec zakrętu. Doskonale zdaję sobie sprawę, że w świecie wyścigów nie zaprzyjaźniam się z tym stwierdzeniem lub strategią, ale czasami prawda musi wyjść na jaw. Testy na prawo jazdy z poprzednich gier, których brakowało w GT Sport, powracają i jak zwykle w tej serii są zmuszone do awansu w trybie kariery. Coś, czego do pewnego stopnia potrzebuję, ponieważ moja wiedza na temat wyścigów i samochodów jest ograniczona, ale nie jest to zbyt zabawne - niezależnie od tego.

Gran Turismo 7Gran Turismo 7
Gran Turismo 7Gran Turismo 7

Jednak dla i tak już zwariowanego na punkcie samochodów fanatyka wyścigów w Gran Turismo 7 jest wiele do zdobycia. Jak wspomniałem wcześniej, gra jest w dużej mierze hołdem dla historii sportów motorowych i widać, że twórcy mieli ambicję dać prawdziwym fanom motoryzacji wiele możliwości. Nacisk kładziony jest na kolekcję samochodów, wokół której gra obraca się na wiele sposobów. W momencie premiery do zebrania, tuningu, stylizacji i pokazania w pełnej okazałości jest 240 unikalnych samochodów, a przed zakupem nowego auta nierzadko biorę udział w krótszej lekcji historii na temat model/producent, co oznacza, że ​​dowiaduję się czegoś innego o branży w tym samym czasie, gdy mój garaż staje się coraz większy. Oznacza to również, że jestem stale zapraszany do dzielenia się radością i społecznością, którą dzieli ze sobą wielu entuzjastów motoryzacji, a dla tych, którzy nie wiedzą zbyt wiele na ten temat, ale nadal chcą się uczyć, jest tu wiele lekcji do wzięcia udziału w. Podoba mi się sposób, w jaki Polifonia uczy mnie cały czas, bez ogłupiania tego.

To jest reklama:

Kiedy kilka razy udało mi się zakwalifikować na podium, zostałem wprowadzony do warsztatu samochodowego, gdzie zostałem poproszony o zakup i instalację ulepszeń do moich samochodów. Kiedy jednak czuję, że nie mogę już wcisnąć więcej koni do mojej małej Mazdy, dążę do wyższych ambicji i zwracam się do czegoś, co nazywa się „Centrum Marki", gdzie mam możliwość rzucania pieniędzy na wysokiej jakości supersamochody w naprawdę soczystych ceny. Szybko decyduję się zebrać razem, żeby kupić Lamborghini i szybko wyjechać na jazdę próbną w jednym z wyścigów, które wcześniej wymykały mi się z jazdy i oczywiście wygrałem do domu, ale kosztem wszelkiej możliwej godności, kiedy prawdopodobnie trzasnąłem w każdą ścianę na torze co najmniej dwa razy.

Nagle rozumiem, dlaczego Gran Turismo 7 do tej pory głównie pozwalało mi jeździć godzinami wolniejszymi samochodami - po prostu dlatego, że nie byłem jeszcze godny zasiąść za kierownicą prawdziwych potworów. Dzieje się tak z nowym szacunkiem dla sztuki jazdy, że odkładam na jakiś czas moje nowo kupione Lamborghini na półkę i wracam do szkoły jazdy, aby popracować nad swoimi umiejętnościami i wreszcie stać się godnym bestii, którą zdobyłem.

Gran Turismo 7

Gran Turismo 7 jest łatwo dostępnym hołdem złożonym wszystkim „wyścigom samochodowym" i zaprasza zarówno nowych kierowców, jak i starych weteranów na wyścigi, które są zarówno ostre, jak i wiarygodne. Każdy wyścig jest miarą mojej zdolności do koncentracji, ponieważ najmniejsze rozproszenie w myślach może doprowadzić do przegranego wyścigu i naprawdę podoba mi się wyzwanie, jakie stanowi tutaj Polifonia. Wrażenie podsterowności podczas jazdy może być faktem, który na początku trudno zignorować, ale gdy przechodzę przez wyzwania, które hojnie stawiają mi programiści, uczę się radzić sobie z moimi samochodami i ich wadami.

Grafika więc... Gra wygląda świetnie ze wspaniałymi modelami samochodów, które są wyposażone w ray tracing, a liczba klatek na sekundę na PS5 jest wyjątkowo solidna i płynna. Czasy ładowania są bardzo krótkie, a menu gustownie zaprojektowane. Dźwięk nie jest tak świetny, a niektóre samochody naprawdę wydają dźwięki, takie jak odkurzacze, ale mimo to ogólny pakiet wraz z haptycznym sprzężeniem zwrotnym w kontrolerze DualSense jest bardzo dobry. To wspaniałe uczucie.

HQ

Kiedy w końcu rezygnuję z kontroli i zastanawiam się nad tym, czego doświadczyłem, staje się jasne, jak wiele miłości do gatunku włożyło się w rozwój Gran Turismo 7. Za każdym samochodem, który kupuję do mojej kolekcji, kryje się historia, a firma Polyphony Digital wykonała świetną robotę, wciskając małe fragmenty ciekawostek związanych z motoryzacją w każdy zakątek tego doświadczenia. Jako osoba z zewnątrz, dzięki tym rozbłyskom światła mogłem poczuć miłość i entuzjazm społeczności wyścigowej dla tego gatunku, dlatego Gran Turismo 7 jest idealnym wprowadzeniem dla tych, którzy są ciekawi szybkiego świata samochodów wyścigi.

Gran Turismo 7
Gran Turismo 7
Gran Turismo 7
Gran Turismo 7
08 Gamereactor Polska
8 / 10
+
Bardzo przystępna; wygląda genialnie; wydajność na najwyższym poziomie; ciekawostki motoryzacyjne.
-
Fizyka; udźwiękowienie; testy na prawo jazdy są nadal nudne.
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości