Polski
Gamereactor
recenzje
Lego Bricktales

Lego Bricktales

Czy nowa gra koncentruje się na budowaniu z Lego bawi, czy lepiej służy ci trzymanie się rzeczywistej zabawki?

HQ

Jest coś magicznego w Lego. Nie myślę o wspomnieniach z dzieciństwa czy pozornie nieskończonej różnorodności minifigurek, ale przede wszystkim o tym, że klocki umożliwiają budowanie niesamowitych konstrukcji, nawet dla nieudolnych technicznie ludzi takich jak ja, którzy spędzają godziny na składaniu idiotycznych mebli Ikea. Niestety, aspektu budowania Lego brakowało w większości gier opartych na kultowej zabawce, ale to się zmieni wraz z niedawno wydanym Lego Bricktales.

HQ

Prawie każdy aspekt gry koncentruje się wokół budowania. Oczywiście, będziesz mógł odkrywać zróżnicowane środowiska ze skrzyniami do otwarcia, sekretami do znalezienia i umiejętnościami do nauki. Ale większość czasu spędza się w menu konstrukcyjnym, w którym na minimalistycznym białym tle naprawiasz rozpadające się mosty, kopiujesz posągi lub budujesz przedmioty od podstaw, niezależnie od tego, czy mówimy o elektrycznych gadżetach, helikopterach, czy nawet bardziej dzikich rzeczach.

Kiedy bawiłem się klockami Lego jako dziecko, historie często wypływały z dziwnych kreacji, które moi przyjaciele i ja skonstruowaliśmy. W Lego Bricktales jest na odwrót, ponieważ historia poprzedza budynek. Grasz jako nienazwana miniatura, którą możesz dostosować w dowolnym momencie podczas rozgrywki. Na początku gry otrzymujesz list od swojego raczej roztargnionego dziadka i nie trwa długo, zanim w zasadzie przepchnie cię przez portal w pogoni za tak zwanymi "kryształami szczęścia", które są potrzebne do przywrócenia jego zrujnowanego parku rozrywki.

To jest reklama:
Lego Bricktales

Deweloper wyraźnie zdecydował się nie spędzać zbyt wiele czasu na szlifowaniu historii, co w większości służy jako pretekst do wysłania cię przez szereg różnorodnych środowisk - bujną dżunglę, pustynię inspirowaną Egiptem, średniowieczny zamek i kilka innych miejsc, których nie ujawniam. Nie oznacza to jednak, że ich pisarze siedzą bezczynnie. Dialogi w grze (które niestety nie są udźwiękowione) są zarówno ciepłe, jak i zabawne, nie będąc zbyt na nosie, a zwłaszcza twój mały latający przyjaciel robot Rusty (który wydziela pewne wibracje Portal) jest miłym towarzyszem.

Lego Bricktales to jednak nie wszystkie zabawy i gry. Austriackiemu deweloperowi ClockStone Studios udało się stworzyć dość złożoną mechanikę budowania - być może nie jest zaskoczeniem, że pochodzi od zespołu stojącego za serią Bridge Constructor. Nie musisz być inżynierem budownictwa, aby przejść przez grę, ale z drugiej strony nie możesz całkowicie wyłączyć mózgu. W przeciwieństwie do prawdziwych modeli Lego, nie masz instrukcji, które mogłyby ci pomóc, a po kilku łatwych wyzwaniach, aby zacząć, trudność szybko wzrasta.

Lego BricktalesLego Bricktales
To jest reklama:

W przeciwieństwie do większości tradycyjnych gier logicznych, tak naprawdę nie musisz zastanawiać się, co robić, ale raczej jak to zrobić. Twoje zadanie jest zawsze wyraźnie określone - zbuduj drabinę, skonstruuj maszynę i tak dalej - jak to rozwiązać, często zależy całkowicie od Ciebie. Często mówi się, że wyobraźnia nie zna granic, ale tak nie jest w tym przypadku. Przede wszystkim masz tylko ograniczoną liczbę klocków do zbudowania. I nawet po wykonaniu zadania jesteś w wielu przypadkach stawiany przed dość surowym sędzią - grawitacją.

Okej, to nie jest klasyczne prawo natury, ale raczej pewnego rodzaju przybliżenie. Często twoje skomplikowane konstrukcje zawalają się całkowicie, gdy twój zaufany pomocnik Rusty ściga się nad nimi podczas fazy testowej. W takim przypadku zazwyczaj trzeba zbudować dodatkowe konstrukcje wsporcze, co może być zaskakująco skomplikowane. Pod tym względem gra wydaje się bardzo inspirowana przez twórców wczesnych gier Bridge Simulator, choć z niegdyś dużą różnicą. Tym razem budujesz w 3D, co dość mocno komplikuje sprawę.

Lego Bricktales

Łatwo jest przesuwać i obracać klocki za pomocą myszy, a połączenie Shift i różnych skrótów pozwala przesuwać zarówno klocki, jak i kamerę, stopniowo i z dużą precyzją, co często staje się niezbędne przy budowaniu skomplikowanych konstrukcji. Nigdy jednak nie działa płynnie, ponieważ jest kilka zbyt wielu przypadków, w których najmniejszy ruch myszy przesuwa cegłę poza zamierzony obszar, a wyżej wymienione precyzyjne narzędzia nigdy nie trafiają tam, gdzie chcesz. Szczerze mówiąc, budowa w środowisku 3D jest zaawansowaną sprawą, a system działa wystarczająco dobrze. Po prostu nie oczekuj, że będzie płynny lub intuicyjny, niezależnie od tego, czy grasz za pomocą myszy i klawiatury, czy kontrolera. Budowanie za pomocą kontrolera działa zaskakująco dobrze, ale sprawia, że cały proces jest jeszcze wolniejszy.

W wyniku dość uciążliwego sterowania i czasami dość monotonnych zadań, spędzisz dużo czasu w minimalistycznym trybie budowania. Jest to trochę niefortunne, ponieważ niezwykle satysfakcjonujące jest poruszanie się po szczegółowych poziomach, na których każdy najmniejszy szczegół jest wykonany z klocków Lego. Pod wieloma względami styl graficzny gry, aż do ruchu poklatkowego minifigurek, przypomina mi doskonałe Lego: The Movie. Ale wydaje się to jeszcze bardziej jak "prawdziwe" Lego, ponieważ środowisko jest dość ograniczone przestrzennie i można je oglądać w całości, zatrzymując grę i przesuwając kamerę. W ten sposób odkrywasz również większość sekretów, a jest sporo przedmiotów kolekcjonerskich, które można znaleźć, dając ci akcesoria lub dodatkowe klocki do dekoracji twoich dzieł.

Lego BricktalesLego Bricktales

Pomimo ich piękna i skomplikowanej konstrukcji, poziomy w Lego Bricktales nie są tego rodzaju zestawami Lego, które są zamknięte za szklanymi szufladami i oznaczone znakiem "nie dotykaj". Każdy pojedynczy przedmiot, który stworzysz, może pozostać w świecie gry i masz dużo miejsca na ulepszanie swoich kreacji, aż do koloru najmniejszego klocka. Ponieważ większość obiektów służy głównie praktycznemu celowi pozwalającemu na postęp w grze, często było dość oczywiste, które obiekty zebrałem w pośpiechu (wystające klocki, brak szczegółów), a które zostały starannie skonstruowane przez grafików gry.

Być może ilustruje to pewne napięcie w grze. Budowanie i eksploracja nie zawsze się ze sobą łączą i często nie mogłem się doczekać, aby skończyć z pewnym obiektem i wrócić do świata gry. To może być po prostu to, że staję się coraz bardziej niecierpliwy wraz z wiekiem, a ogólnie Lego: Bricktales to całkiem imponująca gra. Istnieją pewne niedogodności, takie jak dość skomplikowane sterowanie budynkiem i brak odmian w różnych zadaniach, ale ogólnie rzecz biorąc, gra zapewnia imponującą wizję tego, jak stworzyć grę Lego skoncentrowaną wyłącznie na budowaniu. Miejmy nadzieję, że ClockStone Studios lub inny deweloper wykorzysta to jako elementy składowe przyszłego i jeszcze bardziej ambitnego tytułu Lego.

07 Gamereactor Polska
7 / 10
+
Szczegółowe i efektowne prezentacje. Klocki wyglądają i zachowują się jak prawdziwe Lego. Wiele narzędzi do budowania. Zabawna i urocza obsada postaci.
-
Zadaniom czasami brakuje różnorodności. Interfejs do budowania może wydawać się nieco powolny i nieporęczny. Historia nie ma znaczenia.
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane teksty

0
Lego BricktalesScore

Lego Bricktales

RECENZJA. Przez Jakob Hansen

Czy nowa gra koncentruje się na budowaniu z Lego bawi, czy lepiej służy ci trzymanie się rzeczywistej zabawki?



Wczytywanie następnej zawartości