Polski
Gamereactor
recenzje
Lightyear Frontier

Lightyear Frontier (Wczesny dostęp)

Frame Break jest wreszcie gotowy, aby pozwolić Ci zbudować swój własny mały zakątek wszechświata.

HQ
HQ

To nie Stardew Valley zapoczątkowało to, co wszyscy teraz nazywamy gatunkiem "symulatorów farmy", ale zgódźmy się, że za tą stosunkowo unikalną strukturą kryje się teraz znacznie więcej energii niż kiedyś. Dbanie o wiejską posiadłość, sadzenie roślin i powolne poszerzanie swojego małego, osłoniętego zakątka świata, jednocześnie eksplorując swoje najbliższe otoczenie bez poczucia szczególnego zagrożenia w tym procesie, stało się podstawą gatunku i słusznie.

Lightyear Frontier to nieco inna wersja tej znanej formuły, ale pod wieloma względami jest to również "tylko" symulacja famingu. Oznacza to, że wiesz już, czy gra jest dla Ciebie, a także łatwo jest podsumować mój werdykt na temat wartości rozrywkowej gry bez konieczności zagłębiania się w szczegóły; Jeśli lubisz symulatory farmy, Lightyear Frontier sprawdza się pod wieloma względami, a jeśli nie? Cóż, w takim razie raczej nie znajdziesz tu niczego, co zmieni twoje zdanie.

Oczywiście samo w sobie nie wystarczy, więc przyjrzyjmy się temu, co deweloper Frame Break udostępnia do wczesnego dostępu w przyszłym tygodniu po latach rozwoju. Ziemia jest skończona, zasoby są na wyczerpaniu, a w odpowiedzi niektórzy zwracają się ku programowi Lightyear Frontier, który wysyła żądne przygód dusze w daleki kosmos w poszukiwaniu bardziej zielonych pastwisk. Jesteś jednym z tych podróżników, lądując na bujnej, tętniącej życiem i spokojnej planecie na własną rękę, a z pomocą mecha (wcześniej opracowanego do walki, ale przeprojektowanego, aby działał jako doskonałe narzędzie rolnicze) musisz zbudować swój własny, odizolowany dom na wsi z dala od konfliktów, cywilizacji i hałasu. Jesteś tylko Ty tutaj, na skraju naszej galaktyki - i maksymalnie trzech znajomych, jeśli chcesz grać w trybie współpracy.

To jest reklama:
Lightyear Frontier

Kiedy mówię "pokojowy", mam to na myśli, ponieważ Lightyear Frontier nie ma systemu walki i tylko od czasu do czasu pojawia się jakiekolwiek niebezpieczeństwo. W rzeczywistości istnieje kilka mechanik, które w ogóle grożą spowolnieniem twoich postępów i o to właśnie chodzi. Wsiadasz do swojego mecha, eksplorujesz tę umiarkowanie piękną planetę z zapierającym dech w piersiach baldachimem nieba nad tobą i zabierasz do domu zasoby, które są wykorzystywane zarówno do utrzymania farmy, jak i rozbudowy posiadłości. To tyle, jak dotąd.

Twój mech fantastycznie reaguje na sterowanie, a przytrzymując przycisk L1 (grałem na Steam Deck, gdzie gra działa w przyzwoitych 30 klatkach na sekundę z większością szczegółów na średnim lub niskim poziomie) możesz przymocować do ramion kombinezonu różnego rodzaju narzędzia, które następnie pozwalają na wykonywanie określonych zadań. Jest pistolet nasienny, który wysiewa nasiona w nawożonej glebie, karabin, który podlewa te same uprawy i specjalne narzędzia do rozbijania skał lub zbierania drewna. Wszystko to jest stosunkowo ustandaryzowane, ale niewątpliwie satysfakcjonujące, a ani poruszanie się w mechu w celu eksploracji, ani zbieranie zasobów nigdy nie jest zbyt nudne, zbyt nudne lub wręcz nieatrakcyjne. Nawet we wczesnym dostępie Lightyear Frontier jest solidnie zoptymalizowany i wolny od początkowych problemów, które zwykle znajdujemy w tego typu wydaniach.

Na początku wita cię kilka kluczowych celów, takich jak zbudowanie namiotu do spania, zebranie szczątków, które wylądowały w twoim mechu, a na koniec zasianie nasion i założenie małego wiejskiego domu, ale powiedzmy, że gra w obecnej formie nie traktuje priorytetowo liniowych ram twojego doświadczenia. Chodzi przede wszystkim o opanowanie różnych narzędzi, skonfigurowanie potoku produkcyjnego i poszerzenie bazy. Zostaniesz poprowadzony przez planowanie i budowę, ale nie powinieneś przychodzić do Lightyear Frontier z nadzieją, że opowiesz spójną historię lub będziesz pracować nad wspólnym celem. Celem jest podróż. Jasne, istnieje tajemnica odkrywania czegoś, co wygląda jak wrak wymarłej cywilizacji, ale nie na tym się skupiamy.

To jest reklama:
Lightyear Frontier

Chodzi o to, aby dobrze się bawić, znaleźć własną drogę i od czasu do czasu zatrzymać się, aby docenić widok, ciesząc się spokojną i nieco oderwaną muzyką. Budowanie jest tak proste, jak nigdy dotąd, i powoli, ale pewnie zbudujesz całkiem solidny rurociąg, podobnie jak w Stardew Valley, sadzenie, zbieranie, przechowywanie, ulepszanie i używanie zasobów do budowania nowych budynków i dawania swojemu mechowi trochę miłości.

Czy to wszystko jest trochę bez sensu? Być może byłaby to z pewnością potencjalna krytyka gry w momencie pisania tego tekstu, a biorąc pod uwagę, że nie ma żadnej mechaniki przetrwania (sam nie potrzebujesz jedzenia ani wody), doświadczanie tego obcego świata z przyjaciółmi może pomóc nadać grze trochę iskry. Można jednak odwrócić sytuację i powiedzieć, że Lightyear Frontier to naprawdę jedna z najbardziej relaksujących gier, w jakie grałem od lat. Czy fakt, że nie ma nic, co mogłoby cię popchnąć poza zdobyciem wystarczającej ilości zasobów, aby stworzyć następną rzecz, której potrzebujesz, wpływa na twoją motywację? Być może, ale na razie jest to zarówno piękne dla oka, przyjemne do słuchania, jak i naprawdę dobrze poskładane. Będę śledził grę w fazie wczesnego dostępu, a także z przyjemnością poszerzę mój mały osobisty kącik tu i tam.

08 Gamereactor Polska
8 / 10
+
Całkiem piękny dla oka. Niezwykle relaksujący. Dobrze poskładane w całości. Solidna mechanika.
-
Być może trochę bez celu. Niektórym bez wątpienia zabraknie głębi. Trochę słaba muzyka.
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości