Polski
Gamereactor
recenzje
Persona 5 Royal

Persona 5 Królewska

Phantom Thieves of Hearts powracają z rozszerzoną i bardziej stylową misją. Powiemy Ci, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem i nie martw się - #DontSpoilTheRoyal.

HQ
HQ

Wielu z Was zapewne już o tym wie, ale Persona 5, nawet bez żadnej dodanej zawartości, jest już cholernie długą grą. Możesz łatwo oczekiwać, że jedna rozgrywka potrwa 100 godzin, może dłużej, a nawet wtedy prawdopodobnie nadal będziesz tęsknić za zabawą. Gra w rozszerzonej formie zawiera nowy podtytuł, dodatkową zawartość oraz wiele drobnych dodatków i poprawek, dodając jeszcze więcej stylu do swojej oryginalnej wizji, ewoluując tego potwora przygody do ostatecznej, królewskiej formy.

Nie jest łatwo wyjaśnić, czym właściwie jest seria Persona, dlatego zdecydowanie zalecamy zapoznanie się z naszą recenzją gry podstawowej, która będzie bardziej szczegółowa. Aby jednak dać ci sedno, z perspektywy rozgrywki chodzi o to, aby jak najlepiej wykorzystać czas, który masz, ponieważ agonia wyboru jest zawsze obecna na tym świecie. Podążamy za grupą młodych dorosłych w ich codziennym życiu, uczymy się z nimi do egzaminów, słuchamy zmartwień i obaw naszych przyjaciół, a po szkole możemy skończyć podróżując przez metro w Tokio, w autobusie dla kotów.

Te różne postacie chcą, abyś spędzał z nimi czas, więc życie powoli, ale pewnie rozwija się jako nastolatek w Tokio. Fajnie, prawda? Ale poczekaj, jest też turowy system walki i lepiej przygotuj się na górę mechanik, które łączą się, aby zapewnić fantastyczną przygodę z krytyczną społecznie tłem. Czeka cię szalona podróż, ponieważ w swej istocie Persona 5 opowiada o buncie, o tym, jak słabi ludzie przeciwstawiają się swoim ciemiężcom. Chodzi o przechytrzenie losu poprzez nawiązywanie przyjaźni i aktywną pracę nad zmianą sytuacji. Chodzi o solidarność, a ty jesteś w centrum rzeczy. Chociaż ta narracja jest ożywiana przez pryzmat licealistów, którzy mogą używać swoich telefonów komórkowych do fizycznej inwazji na światy dusz swoich dorosłych celów, tożsamość narracyjna pozostaje uniwersalna. Może to zabrzmieć głupio i niewiarygodnie, ale Persona 5 zajmie trochę czasu, aby zrozumieć te tematy pod każdym względem.

To jest reklama:

Wbrew motto Persona 5 - "Take your Time" - Atlus potrzebuje tylko kilku minut, aby pokazać graczom, jak bardzo Royal zmieni główną grę. Powracający gracze zmierzą się ze świeżą zawartością bezpośrednio w samouczku, gdy pojawi się inna postać, stawiając pytania od samego początku. Ta scena otwierająca daje nam wgląd w to, jak duża będzie ta gra nawet dla kogoś, kto już ukończył oryginał. Główne zadanie i większość misji pobocznych nadal podążają ścieżką z 2017 roku, ale niektóre rozmowy i sytuacje zostały tak gruntownie zmienione, że czasami świecą w innym świetle.

Persona 5 Royal

Staje się to widoczne na przykład w przypadku Ann, blondynki w czerwonym lateksowym stroju. W oryginale przebiegła dorosła osoba próbuje wepchnąć ją w związek seksualny, a co gorsza, dojrzewający chłopcy z twojej grupy nawet dokuczają jej z powodu jej odkrywczego stroju. Opinie fanów na temat tego konkretnego segmentu historii sugerowały, że jest to dość nietaktowne podejście, więc w przypadku Royal Atlus skorzystał z okazji, aby zmienić go tak nieznacznie. Wszystkie opisane sceny są nadal zawarte w Persona 5 Royal, ale dzięki poprawionym dyskusjom, niewielkim korektom w czasie i jego prezentacji - i wreszcie dzięki większej staranności w obliczu tak nadwrażliwych tematów - ta wersja oferuje znacznie bardziej taktowne, wrażliwe podejście. To nie jest autocenzura, to po prostu oferowanie bardziej zniuansowanego podejścia do trudnego tematu.

Dla tych z was, którzy grali w podstawową wersję Persona 5, może być ekscytujące wypatrywanie tych różnic. Jednak nie wszystkie zmiany są tak subtelne, ponieważ niektóre funkcje postaci również zostały ulepszone. Artysta Yusuke, na przykład, jest nadal ekscentryczny w pewnych sytuacjach podczas Royal, przynajmniej jeśli chodzi o temat sztuk pięknych. Jednak jego epidemie zostały zredukowane na rzecz bardziej rozważnych argumentów i stanowczych wniosków. W rezultacie uczeń nie wyróżnia się tak często, jak wcześniej, a raczej pasuje do grupy.

To jest reklama:

Oprócz takich szczegółów, Persona 5 Royal rozszerza również zawartość JRPG, ponieważ dwie nowe postacie opowiedzą własne historie. Szkolny doradca Maruki i gimnastyczka Yoshizawa będą szczególnie widoczni, ponieważ obie odgrywają ważną rolę w tym nowym wydaniu. Obaj powiernicy rywalizują o naszą uwagę, podobnie jak inni, a pogłębienie połączenia zapewnia ci pomocne nagrody. Atlus dostosował również mniej popularnych powierników, aby uczynić ich nieco bardziej atrakcyjnymi i wartościowymi.

Istnieje również dodatkowy loch, który można znaleźć. Atlus postanowił umieścić ten pałac na samym końcu głównej historii, co doprowadziło do alternatywnego wyniku. Nie chcemy psuć gry nowym graczom, ale aby dać wam ogólne wyobrażenie o tym, jak rzeczy się zmieniają, w Royal, szybki koniec roku otwiera sprytna sztuczka, co oznacza, że ramy czasowe do wiosny mogą być wypełnione nowym wyzwaniem do pokonania. Niestety, wszyscy gracze muszą najpierw ukończyć całą główną grę, zanim napotkają te wydarzenia. To może być trochę za dużo dla graczy, którzy już raz pokonali grę, więc Atlus wprowadził wiele drobnych ulepszeń po drodze, abyśmy mogli się cieszyć.

Persona 5 RoyalPersona 5 Royal

Ponadto Royal wzbogaca przygodę o dalsze zajęcia i obszary do odkrycia. Na przykład istnieje nowy obszar Tokio - Kichijoji - który z kolei oferuje nam szereg opcji, które pomogą nam zorganizować nasze codzienne życie. Możemy wybrać się do klubu jazzowego, zagrać w rzutki lub bilard z naszymi przyjaciółmi, a oczywiście są dodatkowe sklepy, które sprzedają towary konsumpcyjne i sprzęt. Wszystkie te rzeczy wślizgują się również do innych obszarów Persony 5, więc jest to dość duży dodatek do ogólnego pakietu.

Zakres tych dostosowań jest widoczny nie tylko w komponentach społecznych. Aspekty walki i fantasy ogólnego doświadczenia również zostały zmienione i dodane, ponieważ każdy pałac w grze został przeprojektowany dla Royal. Niektóre obszary zostały po prostu skrócone lub przearanżowane, aby stworzyć inną dynamikę, ale są też nowe niespodzianki i rzeczy, które można znaleźć. Przykładowo jesteśmy w stanie zbierać w tych lochach tzw. nasiona Woli, które nie tylko odświeżają nasze SP (mana), ale także dostarczają naszym żołnierzom umiejętności.

Do Royal dodano nawet zupełnie nową mechanikę, ponieważ mamy teraz do dyspozycji nowe narzędzie, które odgrywa ważną rolę w eksploracji Metaverse. To haczyk do grapplingu, ale oczywiście jest tak stylowy, jak można by się spodziewać po atlusie. Jednak ten konkretny dodatek nie jest wart wspomnienia na początku (chociaż możesz go użyć do zaskoczenia wrogów z daleka po spędzeniu czasu z Kasumi), ale lochy w późnej fazie gry, w których niektórym graczom zabrakło wytrzymałości w podstawowej wersji gry, korzystają z tych małych decyzji projektowych.

Persona 5 Royal

Jeśli to dla ciebie za mało, Atlus przerobił również bitwy z bossami wraz z ich pałacami. Fazy różnią się od tych w głównej grze, podobnie jak każdy boss z dostosowanymi statystykami i strategiami. Co więcej, pojawiają się też nowe elementy narracyjne, które szczególnie nam się spodobały. Jeśli boisz się lub masz obawy, że będziesz musiał ponownie biegać po długich pałacach, możesz być spokojny, ponieważ innowacje od Royal również prowadzą grę w tych czasami wolniejszych fazach.

Kolejnym obszarem, który zasługuje na ponowną uwagę, jest Metaverse, a dokładniej Mementos. 66 krótkich proceduralnie generowanych poziomów musi zostać przekroczonych, jeśli chcesz ukończyć grę, a nie jest to łatwe zadanie, nawet dla doświadczonych graczy (w trzeciej kwarcie jest nawet inny obszar z wieloma etapami). W oryginale Atlus powiązał wiele wyższych rang powierników ze stopniową eksploracją Mementos, ale w Royal poszli o kilka kroków dalej: W głębi zbiorowej podświadomości spotykamy tajemniczego chłopca o imieniu José, który ma sklep zaopatrzony w specjalne niespodzianki. Jeśli pilnie eksplorujemy Pamiątki, możemy wymieniać się z nim zgromadzonymi przedmiotami, aby odblokować różne stałe bonusy (PD, przedmioty i pieniądze), dzięki którym możemy uzyskać więcej z naszego czasu na dole. Ponadto (i nie jest to bez znaczenia pod względem czasu), Mona biegnie teraz prosto przez wszystkich przeciwników na niskim poziomie, co oznacza, że łatwe walki są pomijane w pamiątkach, a ty nadal otrzymujesz nagrody!

Skoro już przy tym jesteśmy: walka również została odświeżona, ponieważ na przykład amunicja do broni dystansowej jest teraz automatycznie uzupełniana po wejściu do bitwy. To w rzeczywistości w końcu czyni je opłacalnymi, ponieważ możemy skutecznie używać naszej broni, oferując nowe strategie do wypróbowania. Przełęcz Batton może być teraz ulepszona, dzięki czemu uzyskasz jeszcze więcej korzyści, jeśli jesteś graczem szczególnie taktycznym. I to nie wszystko, ponieważ wszyscy członkowie naszego zespołu otrzymują absurdalnie złożone animowane ataki Showdown, które powodują znaczną część obrażeń (ale występują tylko przez przypadek). Joker może to zrobić również wtedy, gdy przytrzymamy R2 w pałacach (znowu, działa to tylko z wrogami niskiego poziomu).

Persona 5 Royal

Zanim przejdziemy do końca, chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić wyjątkową prezentację Persona 5 Royal. To wspaniały kawałek interaktywnej ekstrawagancji, a z każdego poru emanuje tym niesamowitym urokiem. To może być zbyt wiele dla niektórych graczy - szczerze mówiąc, jest to uczciwy argument - ale można docenić szczegóły zarówno w jego wizualnej prezentacji, muzyce, jak i narracji, a w każdym z nich leży przywiązanie do szczegółów. Dzięki Royal Atlus nie tylko wyostrzył modele postaci i dał im świeżą szafę ubrań na dłuższe wydarzenia, pojawiły się nowe animacje, portrety postaci zostały przerysowane, aby lepiej pasowały do mimiki twarzy, a jazzowa ścieżka dźwiękowa została również ulepszona o kilka fajnych nowych elementów.

Oczywiście to samo można powiedzieć o dodatkowych filmach, które włączają nową treść do istniejącej historii. A na domiar złego, dzięki Thieves Den Atlus stworzył nawet obszar, który służy wyłącznie do demonstrowania wszystkich swoich artystycznych pomysłów. W tej interaktywnej galerii możesz obejrzeć zdjęcia, grafiki koncepcyjne i filmy lub po prostu zrelaksować się przy muzyce w salonie. Możesz grać w karty ze znajomymi i słuchać ich opinii na temat pewnych wspomnień z historii. Nic z tego nie trzeba było robić, ale Atlus chciał to zrobić, ponieważ wiedział, że jego fani to pokochają.

Z tych wszystkich powodów Persona 5 Royal czasami wydaje się być remakiem, chociaż oryginał ukazał się zaledwie kilka lat temu na PlayStation 4. Zmiany nie robią dużej różnicy, jeśli spojrzysz na nie indywidualnie, ale w całości ma to ogromny wpływ na całe doświadczenie. Jest dla nas jasne, że istnieje niesamowity wysiłek związany z miłosną aktualizacją takiej gry i była już przepełniona treścią, urokiem i stylem. Jasne jest jednak, że Royal jest wyrazem potrzeby dewelopera, aby zrobić to jeszcze lepiej. Widzimy to również w rozszerzonych opcjach lokalizacji, dostępnych w napisach francuskich, niemieckich, hiszpańskich i włoskich (a to obejmuje również tłumaczenie i zmianę układu charakterystycznego projektu menu).

Persona 5 to jeden z naszych ulubionych JRPG- więc mieliśmy dość wysokie oczekiwania wobec tej reedycji. Nowe zakończenie oferuje ładne zakończenie, z którym nadchodzący spin-off Musou Persona 5 Scramble: The Phantom Strikers z pewnością będzie połączony, gdy tylko się tu pojawi. Ogólnie jednak nie uważamy, że dodatkowy rozdział był absolutnie konieczny. Koniec Persony 5 nastąpił stosunkowo nagle, a w Royal ta krytyka ustępuje miejsca nieco przedłużającemu się punktowi kulminacyjnemu. Zdecydowanie nie należymy do tych, którzy denerwują się posiadaniem zbyt dużej ilości Persony, ale ani nowy loch, ani dodatkowy czas z naszymi sojusznikami nie są niezbędne z punktu widzenia gracza.

Z drugiej strony dwie nowe postacie wydawały się dobrze pasować, ponieważ ich silne losy oferowały kilka interesujących pomysłów, które dobrze rezonowały z nami. Co więcej, wierzymy, że koniec Royal będzie emocjonalny dla wielu fanów, tym bardziej, że niektórzy z nas już wiedzą, jak to się potoczy po naszym pierwszym występie. Jednocześnie jesteśmy pod wrażeniem tego, jak dobrze wiele poprawek zazębia się z oryginałem i pozwala tej serii zmian działać w już ukończonej grze. Nie powinniśmy zapominać, że Persona 5 już wiele omówiła w swojej 80-100-godzinnej historii, a wszystkie te elementy zostały gruntownie zaadaptowane i dostrojone do pracy nad nowym finałem. W rzeczywistości, ponieważ większość nowych dodatków okazuje się przemyślana i zgrabna, nie możemy dać nic innego niż kompleksową rekomendację zarówno dla nowych, jak i powracających graczy. Nie ma wątpliwości, że Phantom Thieves po raz kolejny skradli nasze serca i prawdopodobnie ukradną również twoje.

HQ
10 Gamereactor Polska
10 / 10
+
Ekstrawagancka prezentacja przebiega przez każde włókno tej gry, wrażliwe tematy są teraz wyświetlane znacznie bardziej wrażliwie, dodatkowa zawartość, głębokie korekty rozgrywki, odpowiednie zarówno dla nowych, jak i starych graczy.
-
Rozpoczęcie tej przygody wymaga odwagi.
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości