Polski
Gamereactor
recenzje
Selaco

Selaco

Hiper-brutalna, wybuchowa i absolutnie zachwycająca. To Selaco w skrócie, jeden z najlepszych FPS-ów tego roku do tej pory.

HQ

Witamy w ostatnim przedsionku ludzkości, jedynej nadziei ocalałych Ziemian i jednej z najbardziej przemyślanych, szybkich i zabawnych gier FPS od dłuższego czasu. Co, biorąc pod uwagę status gry we wczesnym dostępie, sprawia, że Selaco jest jeszcze bardziej wyjątkowy i jest czymś, czemu wszyscy spragnieni akcji gracze powinni przyjrzeć się bliżej.

W równym stopniu Obcy i Doom, a także spora dawka inspiracji zaczerpniętej ze Strachu, Selaco oferuje błogie doświadczenie. Wcielając się w rolę przystojniaka Dawn, próbujesz odeprzeć atak obcych na placówkę noszącą nazwę gry. Coś, co dzieje się przede wszystkim poprzez serwowanie złej szybkiej śmierci za pomocą wielu pistoletów, do których masz dostęp.

Wrogowie o charakterystycznym, ale nieludzkim wyglądzie zostają zmiażdżeni na twoich oczach. Wszędzie rozpryskują się wnętrzności i kolory tęczy, a każdy celny strzał z miotacza strzelby w grze powoduje, że intruzi eksplodują jak balony wypełnione konfetti. Słyszysz, jak ocalali wrogowie krzyczą do siebie z pozycji, w których się ukryli, podczas gdy szczątki ich towarzyszy zdobią ściany, podłogi i sufity pomieszczenia.

Selaco
To jest reklama:

Każdą konfrontację można porównać do dobrze zaaranżowanego piekła, wydestylowanego chaosu w najpiękniejszym wydaniu, w którym przeciwnicy aktywnie ze sobą rozmawiają. Uciekają w popłochu, wydają się planować swoje ruchy, szukać schronienia, komentować twoją broń i wiele więcej.

Zniszczalne otoczenie Selaco oraz nadmiernie animowani i żywi wrogowie, których nawet długo po śmierci można zobaczyć pełzających po pokojach, krwawiących, to tylko niektóre z tego, co tak niesamowicie przyczynia się do atmosfery gry. Tak, Selaco może być kolejną boomerową strzelanką, nostalgicznym, dobrze doprawionym FPS-em z błyskiem w oku, w którym dwuwymiarowi napastnicy są w równym stopniu farsą, co realnym zagrożeniem.

Ale odrzucenie Selaco tylko na tej podstawie byłoby niemal karygodne. Ponieważ pod dobrze wypolerowaną, inspirowaną stylem retro fasadą bąbelkuje coś, co można by niemal opisać jako formę sekretnego sosu. I to coś więcej niż tylko sposób, w jaki świat wydaje się uziemiony, wiele kapsuł i ich ulepszeń, z których wszystkie wydają się wyważone, dobrze przemyślane i wygodne w użyciu.

Selaco
To jest reklama:

Ponieważ nawet dwuwymiarowi wrogowie wydają się dziwnie uziemieni w sposób, jakiego nie doświadczyłem od czasu Warhammer 40,000: Boltgun. Każdy przenikliwy strzał ma wspaniałą objętość i wagę, którą trudno opisać, namacalną i brutalną, pełną mocy. Często do tego stopnia, że wrogowie przelatują przez pokój, gdy napełniasz ich ołowiem. To niesamowite uczucie, które jest tylko wzmocnione przez niezwykle satysfakcjonującą interakcję, jaką oferuje otaczający świat.

Każda bitwa to po prostu niezrównane widowisko, w którym efekty i przemoc są podkręcone do jedenastu, co jest jeszcze bardziej spotęgowane przez niespodziewanie sprytnych wrogów. Bo choć nie oferują interakcji podobnych do strachu, podobieństwo jest uderzające i jeśli trochę zmrużysz oczy, trudno nie być przekonanym. Pod maską dzieje się więcej, niż mogłoby się wydawać.

Imponujące jest to, jak wiele Selaco ma do zaoferowania na wczesnym etapie wczesnego dostępu, a także to, jak dobrze wszystko jest dopracowane i wykończone. Nawet coś tak małego, jak to, jak ładnie wszystko jest wyważone pod względem tempa, z zarówno skakaniem po platformach, jak i łamigłówkami przeplatanymi intensywnymi i wciągającymi częściami akcji.

Selaco

Są też na szczęście powściągliwe w swojej złożoności, jeśli chodzi o te spokojniejsze części i nigdy nie było momentu, który byłby frustrujący. Żadnych beznadziejnych łamigłówek ani zbyt złośliwie zaprojektowanych skoków.

To powiedziawszy, należy jednak wspomnieć, że Selaco może być karzące. Bo chociaż wiele broni, które posiadasz, jest skutecznych w zadawaniu śmierci, to samo można powiedzieć o ruchu oporu, a nawet na normalnym poziomie trudności często ginąłem. Bardziej niż w wielu innych FPS-ach, w które grałem w ostatnich latach, więc wyrobienie w sobie nawyku korzystania z szybkiego zapisu jest gorącą wskazówką od trenera.

SelacoSelacoSelaco

Prawie trudno jest oddać sprawiedliwość Selaco za pomocą słów, a nawet na tym wczesnym etapie gra jest pełna treści. Co z pewnością sprawia, że marzysz o tym, co nadejdzie, gdy w końcu opuszczą wczesny dostęp w przyszłym roku. Prawdę mówiąc, jedyną prawdziwą wadą Selaco w tej chwili jest jego stosunkowo krótka długość, co z pewnością znajduje również odzwierciedlenie w cenie.

W końcu za inwestycję w wysokości 20 funtów otrzymujesz jeden z najlepiej nasmarowanych, wybuchowych opadających szczęk w stylu retro od lat, z rozgrywką, która sprawi, że włosy staną ci dęba. Selaco jest genialny, cudownie chaotyczny i łączy najlepsze z najbardziej kultowych gier gatunku w słodki, pachnący i hiperbrutalny gulasz, którego nie sposób nie pokochać.

09 Gamereactor Polska
9 / 10
+
Zachwycająco dopracowana i brutalna rozgrywka, oszałamiający design, dobrze wyważone tempo, nostalgiczna i nowoczesna jednocześnie, wspaniała atmosfera
-
Trochę krótkie, momentami bardzo wymagające
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane teksty

Selaco Score

Selaco

RECENZJA. Przez Marcus Persson

Hiper-brutalna, wybuchowa i absolutnie zachwycająca. To Selaco w pigułce, jeden z najlepszych FPS-ów tego roku do tej pory.Wczytywanie następnej zawartości