Polski
Gamereactor
recenzje
Total War: Pharaoh

Total War: Pharaoh

Rządź lub bądź rządzony. Bardziej złożony system walki podnosi rangę serii.

HQ

Będąc zarówno interesującym, jak i złożonym okresem historycznym, starożytny Egipt wydaje się oczywistym wyborem dla gry Total War. Może wydawać się dziwne, że franczyza nie odbyła jeszcze podróży do Nilu, ale oto jesteśmy, 23 lata, a Creative Assembly prezentuje swoje doświadczenie w tworzeniu historycznej strategii pasującej do tego okresu.

Pomimo tytułu, nie tylko zanurzasz się tutaj w Total War. Przekonasz się, że zarządzanie zasobami może być również nieco strategiczne, co oznacza, że jeśli chcesz złota - a robisz to, co jest wymagane do dokonania niezbędnych ulepszeń - musisz posiadać prowincję, która ma kopalnię złota.

Dla przywódców Egiptu są wszyscy oczekiwani pretendenci do tytułu faraona, a także niektóre z bardziej zapomnianych postaci epoki, w połączeniu z Hetytami, cywilizacją, z którą starożytni Egipcjanie walczyli przez cały czas przez okres 200 lat. Kultura Kananejczyków jest również włączona i podczas gdy inni walczą o panowanie, głównym celem Kananejczyków jest po prostu zniszczenie całego Egiptu.

Z historycznego punktu widzenia, Egipcjanie byli w rzeczywistości agresorami w konflikcie między Hetytami a Egipcjanami, a Ramzes II parł w kierunku ziem Hetytów. Podczas gdy władca Egiptu miał być postrzegany jako Bóg wśród ludzi, kultura Hetytów była znacznie bardziej podobna do Wikingów, z królem, który nie był bogiem, ale zamiast tego pierwszym wśród równych, a nawet rozwinęli pierwszą monarchię konstytucyjną, formę rządu nadal używaną przez wiele krajów pierwszego świata. Po stronie egipskiej poziom wojny domowej wydaje się przesadzony, ale jest stosunkowo historycznie poprawny. Doświadczenie kananejskie najlepiej zrozumieć na własnej skórze.

To jest reklama:

Istnieje wiele różnych walczących frakcji, ale niektóre mają wspólny cel, jak Tausret, żona Setiego, która otrzymała własną frakcję do rządzenia i wdrażania. Niektórzy z wybranych przywódców frakcji są, cóż, niezbyt dobrze znani współczesnym historykom, a zatem gra jest w stanie wziąć pewne swobody, podobnie jak ty jako gracz.

Warto zauważyć, że podczas grania w wersję recenzji nie miałem żadnych problemów technicznych, poza tym, że gra była dość obciążająca na moim komputerze, więc zapomnij o uruchomieniu tego na komputerze podstawowym.

HQ

Podobnie jak większość kampanii fabularnych w grach Total War, Total War: Pharaoh ma unikalną walutę, o którą się martwisz, w tym przypadku jest to Legitimacy. Ogólnym celem jest, jak zawsze, stać się ostatecznym i suwerennym władcą, ale po drodze są moce, które można odblokować, więc nie chodzi tylko o ukończenie gry, ale także o odblokowanie potężnych wzmocnień. Kult bogów podąża podobną drogą. Możesz zdobyć wspaniałe dobrodziejstwa od bóstw Egiptu, a posiadanie gniewnego boga oddychającego na twojej szyi nie pomoże ci.

To jest reklama:

Jak zwykle, istnieją dwie strony gry, ogólna kampania, w której rządzisz swoimi miastami, upewniasz się, że bogowie są szczęśliwi, badasz nowe technologie, zapewniasz, że twoja populacja jest karmiona i szczęśliwa, a także zawierasz traktaty i umowy handlowe. Tutaj deweloperzy wzięli pod uwagę zależność pór roku, co jest naprawdę miłym akcentem, a nawet pozwoliło na budowanie posterunków pośrodku niczego, mechanikę zaczerpniętą z wersji Warhammera serii Total War i szczerze mówiąc, taką, która jest znacznie podniesiona w Total War: Pharaoh mieć pewną wartość strategiczną, ponieważ daje twoim żołnierzom trochę wytchnienia i pozwala na budowę niektórych budynków, których możesz pilnie potrzebować. Ponieważ gospodarka opiera się nie tylko na pieniądzach, ale także na surowych zasobach, nie należy zaniedbywać zarządzania finansami i ogólną administracją, a miłość do starych gier budowniczych miasta, takich jak Sim City, nie jest tutaj niewłaściwa.

Total War: PharaohTotal War: PharaohTotal War: Pharaoh

Z jakiegoś dziwnego powodu nakładka i cały interfejs graficzny mapy kampanii wydaje się bardzo masywny i niezgrabny, szczególnie w porównaniu z wersją Warhammera, która jest elegancka i dopracowana w porównaniu. Nadal nie rozumiem, dlaczego nalegają na interfejs, który wygląda jak stara gra budownicza miast, zwana także Pharaoh.
Jedną z rzeczy, z których Creative Assembly jest system dynamicznej pogody w bitwach, taki jak deszcz, który jest przenoszony na mapę kampanii za pomocą mechaniki Pillars of Civilisation. Krótko mówiąc, szczęśliwe społeczeństwa o wysokim poziomie kontroli i pokoju zobaczą dobrodziejstwa natury pobudzające gospodarkę i produkcję żywności. Z drugiej strony, gdy mapa kampanii staje się ciemniejsza, dochodzi do klęsk żywiołowych, a wściekli sąsiedzi atakują. Jest to niezwykle przekonujący argument w odniesieniu do zużywania większej ilości energii na zarządzanie swoim imperium. Niepokoje społeczne mają poważne konsekwencje i mogą rozpocząć niekończącą się spiralę, aby zakończyć całe społeczeństwo.

Jest też dyplomacja w rodzaju Otto von Bismarka - bitwy. Będąc Egipcjanami, rydwany są naturalnie ogromną częścią prowadzenia wojny, a podczas gdy - z historycznego punktu widzenia - dostępnych jest o wiele więcej rydwanów i konnych oddziałów, aby wprowadzić pewne niuanse, dodaje to do już bardzo dużego przepływu bitew. W rzeczywistości cały system walki został podniesiony i chociaż niektóre zmiany są bardziej dziwaczne, takie jak burze piaskowe i inne efekty środowiskowe, inne mają większy wpływ. Creative Assembly zawsze bardzo lubił głębię, a w przypadku Total War: Pharaoh nie ma wyjątku. Efekty pogodowe są głównie debuffami, ale naprawdę wykwalifikowany generał może użyć wiatru w połączeniu z ognistymi strzałami, aby uwięzić i jeszcze bardziej zranić wroga. Ten rodzaj taktycznego wykorzystania terenu jest czymś bardzo hardkorowym i szczerze mówiąc, poziomem realizmu, który wymaga dużo uwagi od gracza - ale jest również fantastyczny, gdy działa.

Total War: PharaohTotal War: Pharaoh

Jednym z moich głównych problemów z historycznymi tytułami zawsze był brak różnorodności wśród piechoty, ale myślę, że teraz dochodzimy do znacznie bardziej zintegrowanego systemu wojsk, w którym masz znacznie większą różnicę taktyczną między różnymi rodzajami broni, które zabierasz do bitwy. Dostajesz więcej taktycznej głębi niż tylko ciężkie oddziały na froncie, łuczników na wzniesieniu i lekkie oddziały próbujące oskrzydlić przeciwnika. I chociaż istnieje tylko kilka możliwości radzenia sobie z osłoniętymi i ciężko opancerzonymi oddziałami, nowa koncepcja rozbijania pancerza, w której pancerz jest z czasem zepsuty, jeśli tylko rzucisz na niego wystarczającą liczbę ludzi, działa dobrze. Podoba mi się również sposób, w jaki tradycyjna egipska broń została zintegrowana z systemem walki w grze. Ogólnie rzecz biorąc, możesz również specjalizować się bardziej w określonym stylu gry i ogólnie masz więcej opcji, ale uwaga, niektóre frakcje oferują różne rodzaje broni, więc nie zawsze otrzymujesz te same narzędzia.

Oblężenia zostały również ulepszone do znacznie bardziej współczesnego poziomu, a podczas gdy byłem w stanie wydostać się jako obrońca, nowa mechanika oblężenia sprawia, że bitwy są znacznie bardziej dynamiczne i zabawne, gdzie niektóre poprzednie tytuły szczerze czuły się jak każda inna bitwa lądowa, tylko z kilkoma dodanymi ścianami.

HQ

Ogólnie rzecz biorąc, Total War: Pharaoh to naprawdę fajne ulepszenie prawie na wszystkich frontach, a możliwość dostosowania kampanii również została zachowana. Gdyby mogli po prostu zaktualizować interfejs. Dla mnie Pharaoh jest jednym z najlepszych historycznych tytułów Total War od dłuższego czasu.

HQ
08 Gamereactor Polska
8 / 10
+
Znacznie ulepszona mechanika walki. Wiele nowych poziomów strategicznych. Wyzwanie, ale zabawa.
-
Wymaga stosunkowo dużej maszyny. Grafika interfejsu dość przestarzała.
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane teksty

0
Total War: PharaohScore

Total War: Pharaoh

RECENZJA. Przez Kim Olsen

Rządź lub bądź rządzony. Bardziej złożony system walki podnosi rangę serii.Wczytywanie następnej zawartości