Gamereactor PL. Obejrzyj najnowsze zwiastuny gier i wywiady z największych targów i konwentów growych na świecie. Gamereactor korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość przeglądania naszej strony internetowej. Jeśli kontynuujesz, założymy, że jesteś zadowolony z naszych zasad dotyczących plików cookie.

Polski
Gamereactor
recenzje
World of Warcraft

World of Warcraft - Patch 9.0

Czy warto powrócić do WoW-a w 2020 roku?

HQ
HQ

Mimo że Blizzard przełożył premierę rozszerzenia Shadowlands na czas nieokreślony, łatka 9.00 jest już dostępna i przyniosła ze sobą wiele nowych funkcji, w tym zmiany klas, zawartość dla graczy na najwyższym poziomie, implementację Ray-Tracingu i wiele więcej. Najważniejsze jest jednak całkowite przeprojektowanie systemu zdobywania poziomów.

Jeszcze tydzień temu maksymalny poziom w WoW: Battle for Azeroth wynosił 120, co oznaczało dla nowych graczy wielogodzinną podróż. Jednak wraz z aktualizacją 9.00 został on zmniejszony do 50 (Shadowlands pozwala levelować z 51 do 60 poziomu), dzięki czemu proces zdobywania doświadczenia stał się szybszy i płynniejszy, a jednocześnie bardziej spersonalizowany.

Wszystkie rasy w grze doczekały się wizualnych ulepszeń, a kreator postaci został całkowicie przebudowany i oferuje kilka nowych opcji. Opuszczeni mogą określić, jak zgniłe są ich ciała, Worgeni mogą niezależnie dostosowywać swoje Worgeny i ludzkie formy, a Nocne Elfy mogą zakładać różnorodne ozdoby. To tylko kilka przykładów, ale WoW naprawdę pozwala graczom tworzyć własne i unikalne postacie bardziej niż kiedykolwiek. A jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wyniku, zawsze możemy odwiedzić fryzjera, aby zmienić swój wygląd - a także płeć postaci.

To jest reklama:

Po stworzeniu bohatera w oczy rzuca się kolejna duża zmiana. Jako weterani możemy wybrać pomiędzy rozpoczęciem gry w strefie startowej dla naszej rasy lub zupełnie nowej Exile's Reach. Nowi gracze zaczną automatycznie w tej drugiej. Exile's Reach to zamknięta wyspa, co oznacza, że po ukończeniu lokacji nie można będzie do niej wrócić. Horda i Przymierze mają swoje własne wyspy, ale obie są bliźniacze.

Głównym celem Exile's Reach jest poinstruowanie gracza i nauczenie go podstaw rozgrywki w World of Warcraft. Dowiemy się, jak używać umiejętności, systemów nawigacji, jak wykonywać wiele misji jednocześnie, jak radzić sobie z wieloma wrogami w tym samym czasie i nie tylko. Na końcu czeka nas nawet mały loch do pokonania, aczkolwiek z pomocą postaci niezależnych, co powinno zapobiec ewentualnej porażce.

World of Warcraft

Po ukończeniu Exile's Reach powinniśmy osiągnąć poziom 10 i przenieść się do głównego miasta swojej frakcji, czyli Stormwind w przypadku Przymierza albo Orgrimmaru w przypadku Hordy. Tam czeka nas krótka wycieczka z przewodnikiem, która kończy się odblokowaniem pierwszego wierzchowca. Następnie zostajemy wezwani przez przywódcę frakcji, a gra rozpoczyna rozszerzenie Battle for Azeroth. W tym procesie osiągniemy poziom 50, dzięki czemu będziemy gotowi na Shadowlands zarówno pod względem poziomu, jak i fabuły.

To jest reklama:

To bardzo mile widziane doświadczenie dla nowego gracza i znacząca poprawa w stosunku do poprzedniego. Awansowanie postaci do poziomu 120 i przechodzenie przez wiele rozszerzeń w kompletnie zagmatwanej osi czasu nie było przyjemne szczególnie dla tych, którzy dopiero co zaczynali swoją przygodę z grą. Dotarcie do poziomu 50 w ramach pojedynczego rozszerzenia jest znacznie bardziej zachęcające.

To powiedziawszy, nie musimy podążać tą drogą, jeśli WoW nie jest nam obcy. W takim wypadku możemy chociażby stworzyć Panderena i rozpocząć swoją przygodę na tajemniczej ruchomej wyspie, jak poprzednio. Jednak dzięki nowej strukturze nie musimy już czekać godzinami, aby dotrzeć do Pandarii i wznowić scenariusz Pandarenów. Teraz możemy udać się tam bezpośrednio już na poziomie 10. Podobnie z Łowcami Demonów i Legionem. To od nas zależy, od czego i gdzie zaczniemy.

Jeśli chodzi o samą grę, jest piękniejsza, bardziej dynamiczna i przystępna. Istnieją oczywiście pewne ograniczenia, ponieważ pomimo wszystkich ogromnych ulepszeń i dodatków WoW nadal ma na karku już 16 lat, ale to nadal świetna produkcja, oferująca głęboki świat pełen niezapomnianych historii i postaci, miast, które błagają o eksplorację, skrywają sekrety, ciekawostki i wyjątkowe możliwości.

Co najlepsze, oprócz bezpłatnego okresu próbnego do poziomu 20, nie musimy już kupować nic dodatkowego, aby grać do poziomu 50. Dopóki płacimy miesięczną opłatę w wysokości 12,99 euro, dopóty będziemy mieć dostęp do całej zawartości i wszystkich rozszerzeń, w tym Battle for Azeroth. Dokupić trzeba będzie jedynie Shadowlands, które ma być sprzedawane oddzielnie w cenie 39,99 euro i uwzględni już 30 dni gry.

Nie wiemy, czy Shadowlands będzie dobrym rozszerzeniem, ale patch 9.00 przyniósł ze sobą bardzo potrzebne zmiany, zwłaszcza dla graczy nowych lub zastanawiających się nad powrotem. Czy solo, czy z przyjaciółmi, czy z nieznajomymi, World of Warcraft to nadal fantastyczna gra RPG i nie zmieni tego ani przestarzały silnik graficzny, ani archaiczna mechanika rozgrywki. A jeśli nadal nie wyraziłem się jasno: tak, warto zagrać w WoW-a w 2020 roku.

HQ
World of WarcraftWorld of Warcraft
World of WarcraftWorld of Warcraft
World of WarcraftWorld of Warcraft
08 Gamereactor Polska
8 / 10
+
Nowy system zdobywania poziomów jest znacznie bardziej spójny, przyjemny i przystępny; fantastyczny świat z niesamowitą oprawą, postaciami i historią; czy w pojedynkę, czy z przyjaciółmi, to wciąż epicka przygoda.
-
Chociaż wiele się zmieniło, gra nadal trąci myszką; archaiczne mechaniki rozgrywki.
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości