Firma macierzysta/właściciel Fanatec, Endor AG, składa obecnie wniosek o niewypłacalność, ponieważ skończyły jej się pieniądze. Obecnie niespłacone są zobowiązania w wysokości 95 milionów euro, z czego 70 milionów euro to dług bankowy, a gigant klawiaturowy Corsair wycofał się z transakcji przejęcia, ponieważ dług rósł nieco zbyt szybko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Za pośrednictwem własnej strony internetowej pisze co następuje o ponurej sytuacji w tej chwili.
Cytat z oficjalnego komunikatu prasowego:
"Endor AG (WKN 549166 / ISIN: DE0005491666) złożyła dziś wniosek w Sądzie Rejonowym Landshut o wszczęcie postępowania upadłościowego z powodu nadmiernego zadłużenia i niewypłacalności. Wniosek nie dotyczy zagranicznych spółek Endor AG. Próba restrukturyzacji Endor AG zgodnie z niemiecką ustawą o stabilizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstw (StaRUG) nie powiodła się. Powodem takiego stanu rzeczy był wniosek byłego prezesa zarządu i większościowego akcjonariusza o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w celu zapobieżenia reorganizacji w ramach StaRUG bez przedstawienia realnego scenariusza alternatywnego. Jednocześnie w ostatnich tygodniach toczą się negocjacje z większościowym akcjonariuszem w sprawie reorganizacji finansowej z udziałem wszystkich akcjonariuszy. Negocjacje te musiały jednak zostać zerwane bez rezultatu z powodu nierealistycznych żądań. Inwestor strategiczny CORSAIR postanowił wówczas nie dokonywać dalszych płatności z tytułu finansowania pomostowego, ponieważ trwające zakłócenia uniemożliwiły reorganizację w ramach StaRUG. Banki udzielające kredytów również odmówiły dalszego finansowania ze względu na nadmierne zadłużenie.
"Zarząd wyraża ubolewanie, że nie udało się sfinalizować negocjacji z inwestorem strategicznym CORSAIR, które były już na zaawansowanym etapie. W ramach postępowania upadłościowego wszczyna się obecnie kolejny otwarty proces ratowania przedsiębiorstwa w celu reorganizacji przedsiębiorstwa oraz zabezpieczenia zakładu w Landshut i miejsc pracy. Zarząd jest przekonany, że spółka zostanie przejęta przez inwestora w toku postępowania upadłościowego; jednocześnie Zarząd zakłada, że CORSAIR jest nadal zainteresowany przejęciem Endor AG. Endor AG będzie kontynuować swoją działalność biznesową w trakcie postępowania upadłościowego: sprzedaż, usługi gwarancyjne i naprawcze będą kontynuowane bez ograniczeń, a klienci będą nadal otrzymywać aktualizacje sterowników i oprogramowania.
Andres Ruff, dyrektor generalny Endor, dodaje: "Chcielibyśmy podziękować naszym klientom, pracownikom i partnerom biznesowym za zaufanie, jakim obdarzyli nas w ostatnich miesiącach. W ramach postępowań upadłościowych będziemy kontynuować restrukturyzację i pracować pełną parą nad reorganizacją spółki. Jesteśmy przekonani, że wyjdziemy z tej sytuacji silniejsi i powrócimy na ścieżkę zrównoważonego, rentownego wzrostu.
"Zarząd upatruje przyczyn potężnego kryzysu korporacyjnego w licznych błędnych decyzjach zarządczych podjętych w ostatnich latach. Przykładem może być zbyt duża budowa nowej siedziby firmy, źle obliczone zamówienia na chipy i towary, które doprowadziły do wysokich odpisów oraz niepowodzenia we wprowadzaniu procesów i systemów wartych miliony. Zadłużenie bankowe Endor AG wzrosło do 70 mln euro, szczególnie w fazie wzrostu po 2020 roku. Do tego dochodzą wysokie skumulowane zadłużenie wobec dostawców i innych partnerów biznesowych, a także niezbędna pożyczka pomostowa od CORSAIR. W efekcie zobowiązania Grupy wzrosły do ponad 95 mln euro. Biorąc pod uwagę roczną sprzedaż na poziomie około 100 milionów euro, doprowadziło to do nadmiernego zadłużenia i niewypłacalności".