Po zwycięstwie wyborczym Friedricha Merza, gdy jego konserwatywny blok CDU/CSU przejmuje władzę od walczącej koalicji kanclerza Olafa Scholza, zasygnalizował postawę wyczekującą.
"Za każdym razem, gdy (jest nowy rząd) chcemy mieć nadzieję na bardziej trzeźwe podejście do rzeczywistości, na bardziej trzeźwe podejście do tego, co może być kwestiami wspólnego zainteresowania (między Rosją a Niemcami), obopólnymi korzyściami. Ale zobaczymy, jak to będzie w rzeczywistości" – powiedział w poniedziałek Dmitrij Pieskow (via Reuters).
Podczas gdy Rosja ma nadzieję na pragmatyczne podejście ze strony Berlina, urzędnicy przyznają, że napięcia pozostają wysokie, szczególnie ze względu na trwające wsparcie wojskowe Niemiec dla Ukrainy i drastyczne zmniejszenie zależności od rosyjskiego gazu – niegdyś kluczowego filaru więzi gospodarczych między oboma krajami.
Moskwa przypomina o bardziej opartych na współpracy stosunkach, jakie łączyły ją pod rządami byłej kanclerz Angeli Merkel, ale przyznaje, że od tego czasu realia geopolityczne znacznie się zmieniły. Na razie nie wiadomo jeszcze, jak przywództwo Merza ukształtuje stosunki rosyjsko-niemieckie.