Polski
Gamereactor
recenzje
Super Mario Bros. Wonder

Super Mario Bros. Wonder

Mario i jego przyjaciele powracają w świeżej i ekscytującej platformówce 2D, która zabiera załogę do bujnego, tętniącego życiem i fantastycznego Królestwa Kwiatów.

HQ

Nie ma co owijać w bawełnę, 20 października to jeden z największych dni w roku dla branży gier w 2023 roku, ponieważ nie tylko debiutuje Marvel's Spider-Man 2, ale także długo oczekiwana kolejna odsłona serii 2D Super Mario Bros.. W tym celu niedawno miałem okazję napisać ostateczną zapowiedź opartą na początkowej części gry, a w tej zapowiedzi stwierdziłem, że ten właśnie tytuł, Super Mario Bros. Wonder, może być kolejnym pretendentem do tytułu gry roku. Cóż, teraz, gdy zbliża się premiera i odkąd miałem okazję sprawdzić pełną wersję gry, czy to twierdzenie się zgadza? Mówiąc najprościej. Tak, tak.

HQ

Super Mario Bros. Wonder to platformówka 2D Super Mario Bros., na którą czekaliśmy od lat. Jest dopracowany, przepełniony urokiem, ma znaczące nowe dodatki oraz mnóstwo nostalgicznych i klasycznych systemów i mechanik. To naprawdę fantastyczny i genialny tytuł, który przejdzie do historii jako jeden z najlepszych, jakie Switch kiedykolwiek otrzymał podczas swojej niezwykłej passy.

Przygoda zabiera Mario i 11 jego przyjaciół do Flower Kingdom, który jest zasadniczo fantastycznym nowym światem składającym się z kilku biomów, z których każdy wnosi swój własny styl i estetyczny styl. Podstawowa konfiguracja tej gry nie różni się od tego, co widzieliśmy w innych grach Super Mario Bros. z przeszłości, i to w żadnym wypadku nie jest niewielkie. Po co zmieniać coś, co jest tak proste, a jednocześnie skuteczne. Przejmując kontrolę nad jedną z postaci, musisz stale przechodzić przez całą listę poziomów 2D (i czasami 2.5D) wypełnionych wrogami i stworzeniami (zarówno nowymi, jak i znanymi), mnóstwem zagrożeń środowiskowych i mnóstwem sekretów, a wszystko to w celu zebrania Wonder Flowers, które są niezbędne do odblokowania nowych poziomów i ostatecznie dotarcia do Bowsera, aby powstrzymać jego ostatnie szaleństwo.

To jest reklama:

Ponownie, jest to zasadniczo ten sam wypróbowany i przetestowany format, który widzieliśmy w niezliczonych grach Super Mario Bros., ale Wonder bierze ten styl i naprawdę ucieka z nim. Każda część tej gry wydaje się o krok bardziej wyrafinowana niż gry Super Mario Bros., które pojawiły się wcześniej, czy to w sposobie konfiguracji platformówki, wyzwania, które oferuje każdy poziom, sposobach dostosowywania postaci i poziomów, a nawet w tym, jak tytuł wykorzystuje prezentację audiowizualną, aby podnieść i podkreślić rozgrywkę.

Dla mnie jest to obszar, który Wonder najbardziej odróżnia się od swoich poprzedników. Muzyka i projektowanie dźwięku zawsze były ważne w grach Mario, ale tutaj jest to jeszcze ważniejsze. Całe poziomy zostały stworzone i zbudowane z myślą o rytmicznym stylu, konfiguracji, która prosi o skoki w czasie do ścieżki dźwiękowej, która jest odtwarzana na całym polu. Jest też to, jak gra reaguje na twoje działania za pomocą projektu dźwięku. W trakcie kursu znajdziesz nowe bloki, które odtwarzają efekty dźwiękowe, gdy po nich przechodzisz, a także postacie kwiatowe, które poprowadzą Cię przez całą podróż, a wszystko to na szczycie genialnej ścieżki dźwiękowej, która zawiera ponadczasowe oryginalne numery. To jest, z braku lepszego określenia... wspaniały.

Super Mario Bros. WonderSuper Mario Bros. Wonder
Super Mario Bros. WonderSuper Mario Bros. Wonder
To jest reklama:

Jeśli chodzi o rozgrywkę, moc cudów wydaje się wywracać do góry nogami to, czego się spodziewaliśmy. Można powiedzieć, że zespół programistów był w stanie wykazać się naprawdę kreatywnością w tym, jak oferują tutaj rozgrywkę, ponieważ jest ona zwariowana i dziwna, ale także całkowicie wyjątkowa i wyjątkowa dla każdego pola. W tej grze jest mnóstwo poziomów do ukończenia, każdy z własnymi sekretami i nowymi elementami projektu, a żaden z nich nie jest podobny do siebie dzięki temu, jak Wonder Flowers wstrząsa rzeczami. Chodzi mi o to, że kiedy znajdziesz Wonder Flower w trakcie kursu, dramatycznie zmieni to ten poziom. Przejdzie od typowej i klasycznej platformówki Mario 2D do czegoś z zupełnie nową mechaniką, na przykład stając się Goombą lub innym typem wroga lub odkrywając specjalne występy muzyczne. Jest to oczywiście dodatek do zbierania dodatkowych przedmiotów, takich jak duże Flower Coins, które są używane jako waluta, lądowanie na szczycie masztu flagowego na końcu poziomu, a nawet znajdowanie innych sekretów i gadżetów po drodze. Chodzi o to, że chociaż przejście kursu od początku do końca może zająć tylko dwie minuty, istnieje mnóstwo powodów, aby wrócić i kontynuować eksplorację, aby znaleźć coś ukrytego pod powierzchnią.

Powiem jednak, że podczas gdy Wonder jest doskonały z wielu powodów, Power-upy są jednym z obszarów, w którym gra wydaje się nieco nijaka. Jest to prawdopodobnie spowodowane nowym i prawdopodobnie największym dodatkiem, Badges. Są to zasadniczo atuty, które możesz aktywować przed rozpoczęciem poziomu, aby twoja postać miała dodatkowego asa w rękawie. Może to być Parachute Cap, który pozwala szybować na duże odległości, Grappling Vine, aby powiększać duże szczeliny, Coin Magnet, aby podnieść monety w pobliżu, Sensor, aby wykryć sekrety, które w przeciwnym razie możesz przegapić, i tak dalej. Istnieje mnóstwo Badges dostępnych do znalezienia i zebrania, a każdy z nich wpływa na rozgrywkę w dość znaczący sposób, co prawdopodobnie jest powodem, dla którego Power-upy wydają się przez większość czasu refleksją. Jasne, Fire Flower jest nadal świetny do radzenia sobie z wrogami, a Drill Mushroom, Bubble Flower i Elephant Fruit otwierają nowe sposoby interakcji z poziomem i znajdowania dodatkowych sekretów, ale nie są to super ekscytujące, definiujące grę dodatki, które widzieliśmy w poprzednich Super Mario Bros. gry.

Super Mario Bros. Wonder
Super Mario Bros. WonderSuper Mario Bros. WonderSuper Mario Bros. Wonder

Obsługa trybu wieloosobowego jest również bardzo imponującą funkcją w tej grze. Możliwość współpracy ze znajomymi lokalnie lub online, gdzie dostępna jest szersza oferta dla wielu graczy, otwiera drzwi do zupełnie nowych sposobów na cieszenie się tym tytułem. Dodajmy do tego, że gra została dostosowana do młodszych ludzi, a pięć z 12 grywalnych postaci jest odpornych na obrażenia wroga, dzięki czemu platformówka jest mniej stresująca, ponieważ musisz martwić się wyłącznie o zagrożenia środowiskowe z tymi postaciami.

Ale kluczową rzeczą, którą należy wynieść, jeśli chodzi o Super Mario Bros. Wonder, jest to, że tak naprawdę nie chce przepisać scenariusza tego, czego oczekujemy od tytułu Super Mario Bros., zamiast tego udoskonala i doskonali doświadczenie, które poznaliśmy i pokochaliśmy. Pomiędzy elementami audiowizualnymi, ofertą dla wielu graczy, faktem, że mapy między poziomami mają otwarte sekcje, które pozwalają eksplorować i odkrywać dodatkowe sekrety, a także tak wiele sekretów, że naprawdę trudno je wymienić. Jest to gra, która wydaje się być długo oczekiwanym kolejnym krokiem naprzód w serii Super Mario Bros..

HQ
09 Gamereactor Polska
9 / 10
+
Genialna prezentacja audiowizualna. Świetna nowa mechanika i funkcje. Szeroka obsługa trybu wieloosobowego. Mnóstwo tajemnic do odkrycia.
-
Ulepszenia wydają się nijaki.
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane teksty

0
Super Mario Bros. WonderScore

Super Mario Bros. Wonder

RECENZJA. Przez Ben Lyons

Mario i jego przyjaciele powracają w świeżej i ekscytującej platformówce 2D, która zabiera załogę do bujnego, tętniącego życiem i fantastycznego Królestwa Kwiatów.Wczytywanie następnej zawartości