Gamereactor



  •   Polski

zaloguj się
Gamereactor
Sport

Zawodnicy badmintona zostali podzieleni nową zasadą, która skróca mecze: 15 punktów zamiast 21

Mecze badmintona pozostaną rozgrywkami do dwóch zwycięstw, ale z 15 punktami zamiast 21.

HQ

Świat badmintona podzielił się po nowej zasadzie przyjętej przez Badminton World Federation, która wejdzie w życie w styczniu 2027 roku, która skróci mecze badmintona z 21 do 15 punktów, co ma uczynić sport bardziej ekscytującym i jednocześnie pomóc zawodnikom w rehabilitacji fizycznej, uniknięciu kontuzji i ogólnie uczynieniu badmintona bardziej konkurencyjnym. Mecze badmintona nadal będą rozgrywane do dwóch zwycięstw, ale zamiast do trzech zwycięstw, czyli od pierwszego do 21 (3x21), będą stosowane w systemie 3x15.

Zasada została zatwierdzona przez Światową Federację Badmintona (BWF) podczas ich corocznego spotkania 25 kwietnia w Horsens w Danii i będzie obejmować Igrzyska Olimpijskie. Powiedzieli, że wszystkie recenzje i badania wykazały, iż system 3x15 przewyższał tradycyjny system 3x21 oraz proponowany system 5x11 (do czterech zwycięstw z pięcioma grami, każda z jedenastu punktami).

Chińska zawodniczka Shi Yuqi, mistrzyni świata w Paryżu 2025 i obecna numer 1, powiedziała, że sprawi, iż walki będą mniej wyczerpujące fizycznie, ale bardziej wymagające psychicznie: "Krótsze walki oznaczają mniejsze wymagania fizyczne, ale jednocześnie presja ze strony rywali, zwłaszcza młodszych, będzie większa", powiedział 30-latek, za pośrednictwem Reuters.

Zaskoczoną reakcją była 43-letnia Lee Chong Wei, która zakończyła karierę w 2019 roku, ale powiedziała, że oznacza to, iż zawodnicy przejdą na emeryturę w starszym wieku i nie zdziwiłaby się, gdyby "sama wróciła na boisko".

Zawodnicy badmintona zostali podzieleni nową zasadą, która skróca mecze: 15 punktów zamiast 21
noprati somchit / Shutterstock


Wczytywanie następnej zawartości