Gamereactor PL. Obejrzyj najnowsze zwiastuny gier i wywiady z największych targów i konwentów growych na świecie. Gamereactor korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość przeglądania naszej strony internetowej. Jeśli kontynuujesz, założymy, że jesteś zadowolony z naszych zasad dotyczących plików cookie.

Polski
Gamereactor
artykuły
League of Legends

Dlaczego powinieneś oglądać e-sport na żywo

Po przybyciu na teren podczas weekendu finałów MSI 2023 nasz reporter wyraża swoją opinię.

HQ

Wtaczając się do London w jasny poranek, byłem pełen ekscytacji przed weekendem meczów; nie tylko po to, aby obserwować, jak rozwija się akcja serii, gdy tytani gry szli ramię w ramię, ale aby być w zasięgu każdego zabójstwa, każdego ogrywki i każdego triumfu, który miał nadejść.

Wysiadając z pociągu, w całym mieście natychmiast rozległ się szum - nie zwykły zgiełk, ale coś innego, coś celowego i pełnego oczekiwania. To był weekend finałowy, a wielki turniej, w którym to miejsce było gospodarzem, zbliżał się ku końcowi, ale to tylko sprawiło, że statyczność w powietrzu stała się bardziej namacalna.

League of LegendsLeague of LegendsLeague of Legends
Samuel Lakin

Zacząłem dostrzegać znaki ostrzegawcze tych, którzy, tak jak ja, byli tutaj, aby być świadkami szczytu rywalizacji. Być może było to coś subtelnego, plecak wypełniony przekąskami na cały dzień i szmer wśród przyjaciół, gdy przeglądali dotychczasowe starcia. Czasami coś bardziej zauważalnego, flaga, farba do twarzy, gadżety z wydarzeń i drużyn - i przerażające, ale zawsze obecne Teemo czapki.

To jest reklama:

Pod koniec miałem być ekspertem od obserwacji i odkryć, że odczuwam pewną satysfakcję z wychwytywania tych wskazówek w powozie lub tłumie, wiedząc, że przez pewien czas znajdowałem się w samym epicentrum konkurencyjnej społeczności League of Legends.

Kiedy szedłem dalej przez tube, elektryczny szum i łoskot tuneli pod miastem tylko wzmocniły to uczucie. Rozpoznałem siebie u innych podróżnych, którzy z wahaniem czekali na peronach lub zerkali na mapy zbyt wiele razy, gdy przechodziliśmy od stacji do stacji, czekając na nasz przystanek na wschód.

Szlak stał się silniejszy, gdy trafiłem na Stratford, gdzie ruchliwa grupa twarzy szukała wskazówek w kierunku Copper Box Arena. Jakby na potwierdzenie naszych podejrzeń, neonowa poświata billboardów reklamujących MSI była zawsze obecna w okolicy, obserwując z góry jako latarnie przewodnie dla naszego wspólnego celu, skupiającą rękę, która prowadzi nas do celu.

League of LegendsLeague of LegendsLeague of Legends
Samuel Lakin
To jest reklama:

W pewnym sensie przybycie na miejsce było jak powrót do domu. W końcu tu byłem, a na mojej twarzy pojawił się uśmiech, pomimo moich najlepszych wysiłków, aby go stłumić. Czy to tłumy, wizytówki słynnych graczy, czy nawet bity wydobywające się z Red Bull DJ-mobile (to też mnie zaskoczyło), wszystko było jednocześnie namacalne i prawdziwe.

Nie zrozumcie mnie źle, jestem trochę superfanem League esports, ale nawet ja byłem zaskoczony samą masą ludzi zbierających się i domagających się, aby dostać się do środka. Wiem, że lubię tę grę i oczywiście w hipotetycznym sensie inni ludzie też muszą, ale nigdy wcześniej nie spodziewałem się ani nie byłem świadkiem czegoś takiego.

Świętowanie i świętowanie wisiało w powietrzu, a moje wcześniejsze poszukiwania znalazły swój dom, miejsce, o którym wiedziałem na pewno, że wszyscy są członkami tej samej społeczności. Było potwierdzenie tego wszystkiego, czysta przyjemność. Nie było to już hobby zbyt rzadko dzielone przez innych, ale aspekt mojego życia, który był teraz na pierwszym planie i całkowicie pochłaniał moją uwagę.

Na arenie byłem oszołomiony skalą przedstawionej przede mną produkcji. Przyznam, że zastanawiałem się, w jaki sposób wszystkie obecnie wolne miejsca zostaną obsadzone, ale jeden po drugim były one zajęte przez fanów, a zanim zaczęły się mecze, patrzyłem na ryczące morze podobnie myślących ludzi.

Widziałem, jak postacie ożywają z dokładnością i troską, o których myślałem, że są możliwe tylko dla profesjonalistów, a moje uszy dzwoniły od okrzyków skandujących kibiców, gdy profesjonalni gracze wyszli na scenę, aby walczyć.

League of LegendsLeague of LegendsLeague of Legends
Samuel Lakin

Nawet w przygotowaniach do gier istniała wyraźna różnica w zwykle na wpół oglądanych segmentach, które ustawiały scenę i omawiały talenty graczy. Zarówno ci, którzy przeprowadzali analizę, jak i sami gracze byli tam - pozornie w zasięgu ręki - i byłem jeszcze bardziej niż zwykle zainteresowany tym, co każdy z nich może wnieść do stołu i czy uda im się to zrobić na moich oczach.

Przyznaję, że samotne wchodzenie było nerwowe, ale wkrótce odkryłem, że rozmawiam z nowymi przyjaciółmi z naturalnością i łatwością, które można wytworzyć tylko w takim środowisku. Po każdej serii i wydarzeniu jako całości nie tylko wychodziłem z rozrywką, ale także z nowymi wspomnieniami i przyjaciółmi, z którymi je dzieliłem.

Draft wydawał się mieć większe znaczenie niż kiedykolwiek, ponieważ obserwowałem reakcje drużyn i trenerów, którzy walczyli o rozpoczęcie gry z przewagą nad rywalami. Podczas gdy mój zwykły cynizm wobec meta picków i łatek przeważyłby ten etap, widziałem to inaczej.

Zniknęło tradycyjne "co" w zamianie silnego ADC na silne ADC, a jego miejsce zajęło "dlaczego". Priorytety i style drużyn były bardziej powszechne niż kiedykolwiek wcześniej, a ja zrozumiałem tę subtelną sztukę i jej kolejność strzałów w każdym pięcioosobowym składzie, bez względu na mój wcześniejszy poziom wiedzy o zespole.

Ta fascynacja tylko rosła z każdym nieortodoksyjnym wyborem, a chytry uśmiech oglądania tego rodzaju blokad w domu został zatopiony w grzmiącej i ryczącej fali tłumu, jak jakiś jednomyślny organizm reagujący zgodnie.

League of LegendsLeague of LegendsLeague of Legends
Samuel Lakin

W grach każde zabójstwo, każdy cel, a nawet szczególnie szkodliwe transakcje, miały tak dużą wagę. Gracze przyciągali uwagę wszystkich oczu na sali, niektórzy mieli nadzieję na triumf, inni na ich udrękę, a więc każdy wkład stawał się napięciem, stawał się masą i stawał się objętościowy.

Zamiast przez komputer, głosy komentatorów rozbrzmiewały w sali nieunikniony, mistrzowsko opowiadając o rozwijającym się chaosie, podczas gdy niektórzy fani wiwatowali, a inni rozpaczali, a szczególnie żarliwi mistrzowie swoich drużyn z flagami zbierali pieśni wsparcia od reszty publiczności.

MSI 2023 po raz pierwszy oglądałem wydarzenie esports na żywo z tego miejsca, ale po tak wspaniałym i niezapomnianym czasie nie będzie to ostatni. Podobnie jak wiele chwil wcześniej, a złota droga jest teraz widoczna dla LPL, to wydarzenie może przejść do piętrowych sal legend. I tym razem mogę powiedzieć - byłem tam.

League of LegendsLeague of LegendsLeague of Legends
Samuel Lakin
Samuel Lakin

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości