Ostatnia niedziela, 22 grudnia, była ostatnim dniem meczowym w tym roku dla większości lig piłkarskich w Europie. LaLiga, Bundesliga czy Ligue 1 wracają dopiero w styczniu, w niektórych przypadkach nie wrócą przez miesiąc, dając czas innym krajowym rozgrywkom, takim jak Puchary czy Superpuchary.
Wyjątkiem jest włoska Serie A, w której 18. kolejka odbędzie się od 28 do 30 grudnia, co jest drugim przypadkiem, w którym zrezygnowano z przerwy zimowej. Ale Anglia idzie jeszcze dalej, z dwoma prawie kolejnymi meczami między 26 a 30 grudnia, a nawet meczem Brentford-Arsenal w Nowy Rok.
Skąd jednak wzięła się tradycja "świątecznych opraw"? Jak wyjaśniła Premier League, jego początki sięgają końca XIX wieku, kiedy drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia) został uznany za święto państwowe w Anglii i Walii. W tamtych czasach, kiedy klasa robotnicza mieszkała w zatłoczonych i zimnych rezydencjach, dwudniowa przerwa była postrzegana jako okazja do spędzenia większej ilości czasu poza domem niż w domu, co było przeciwieństwem dzisiejszych czasów.
Kiedy w 1888 roku powstała Football League, postanowili dobrze wykorzystać tę przerwę świąteczną i upchnąć jak najwięcej piłki nożnej w okresie świątecznym. Chodzenie na stadiony, aby oglądać piłkę nożną, stało się tradycją.
Ale gdy domy stały się bardziej wygodne i ciepłe, ludzie woleli spędzać święta z rodziną w domu. Gra w Boże Narodzenie zestarzała się już, a ostatni mecz piłki nożnej rozegrany 25 grudnia odbył się w 1965 roku.
Z biegiem czasu zaczęto coraz bardziej dbać o prawo zawodników do odpoczynku, ale aby nadążyć za tradycją świątecznej piłki nożnej, od sezonu 2020 stworzono przerwę w połowie sezonu, która została wprowadzona w lutym. Przerwa zimowa, z której w tym sezonie zrezygnowano, decydując się jednak na dłuższą przerwę letnią.
Nawet jeśli Anglia jest jednym z niewielu krajów, w których mecze piłki nożnej są rozgrywane w okresie świątecznym, nadal istnieją pewne środki mające na celu ochronę fizycznego i psychicznego samopoczucia graczy, w tym przeorganizowanie meczów tak, aby żaden klub nie rozgrywał dwóch meczów w ciągu 60 godzin od siebie w dowolnym momencie między 21 grudnia a 5 stycznia. i z wyłączeniem 25 grudnia, 28 grudnia, 2 i 3 stycznia.