Polski
Gamereactor
artykuły

Dzień Dantego: Gry wideo inspirowane Dantem Alighierim i „Boską komedią"

Od Dante's Inferno po Dante VR, oto wszystkie gry, które składają hołd wielkiemu włoskiemu poecie w 700. rocznicę jego śmierci.

HQ

25 marca stał się symboliczną datą dla włoskiej kultury i literatury na przestrzeni lat i wieków. Nie jest to przypadkowa data - została oficjalnie ustanowiona w ubiegłym roku przez Radę Ministrów na wniosek Ministra Kultury Włoch Daria Franceschiniego i zawsze była związana z wielkim poetą Dantem Alighierim, którego 700. rocznica śmierci przypada na ten rok między 13 a 14 września.

Ale dlaczego 25 marca stał się tak ważnym dniem dla Włochów? Według różnych uczonych i ekspertów właśnie tego dnia autor rozpoczął swoją podróż w zaświaty, o czym opowiada jego najsłynniejsza praca: „Boska komedia". Zgodnie z tradycją pierwsza pieśń pierwszego kręgu (Piekło) rozgrywa się w nocy z 24 na 25 marca 1300 roku, „w połowie drogi naszego żywota" (za tłum. Antoniego Roberta Stanisławskiego), kiedy Dante w wieku trzydziestu pięciu lat znalazł się w pośród ciemnego lasu. Zbłąkany i przerażony spotkał Wergiliusza, łacińskiego poetę i autora, który pomaga Dantemu przejść przez piekło.

„Boska komedia" to niewątpliwie jedno z najważniejszych dzieł literatury świata, źródło inspiracji nie tylko dla wielu innych autorów i poetów w wielowiekowej historii, ale także dla różnorodnych tekstów kultury, w tym najnowszych, takich jak gry wideo. W tym artykule prześledzimy wszystkie gry i marki, które złożyły hołd lub po prostu zostały zainspirowane wspaniałą pracą Dantego, oczywiście w popowej tonacji.

Dante's Inferno (Visceral Games, 2010)

To jest reklama:

Grą, która w zadeklarowany sposób celebruje Dantego i „Boską komedię", jest niewątpliwie Dante's Inferno. Wydana po raz pierwszy w 2010 roku na PlayStation 3 i Xboksie 360 (później także na PlayStation Portable) dynamiczna przygodowa gra akcji stworzona przez Visceral Games jest hołdem dla pierwszego kręgu piekła, aczkolwiek dość luźnym. Gracz wciela się w Dantego, weterana III Krucjaty, który za wszelką cenę stara się ocalić duszę swojej ukochanej Beatrice przed Lucyferem, Królem Zaświatów.

W swojej długiej podróży, która prowadzi bohatera przez przerażające kręgi piekła, Dante musi również zmierzyć się z własnymi grzechami, przeszłością swojej rodziny i zbrodniami wojennymi popełnionymi w Burundi. Choć osadzone w realiach mrocznego fantasy i traktujące tekst źródłowy raczej swobodnie, Dante's Inferno pozostaje do dziś jednym z najbardziej intensywnych i najważniejszych dzieł inspirowanych Dantem i jego „Boską komedią".

Dzień Dantego: Gry wideo inspirowane Dantem Alighierim i „Boską komedią"

Seria Devil May Cry (Capcom, 2001-2019)

To jest reklama:

To prawda: Devil May Cry opowiada zupełnie inną historię niż „Boska komedia" Dantego, ale składa hołd wielkiemu włoskiemu dziełu literackiemu, nazywając swoich dwóch protagonistów imionami bohaterów pierwszej pieśni. Dante - syn Spardy i Ewy - to hybryda człowieka i demona. By związać koniec z końcem, poluje na potwory, zarządzając tytułową agencją Devil May Cry. Znany w pierwszym rozdziale jako Nelo Angelo, a później w Devil May Cry 3 jako główny antagonista, Vergil jest bratem bliźniakiem Dantego, ale także jego nemezis. Podobnie jak jego brat, jest pół-demonem, ale podczas gdy Dante wykorzystuje swoje umiejętności w służbie ludzkości, Vergil patrzy wyłącznie na cele osobiste.

Mimo że otwarcie dystansują się od swoich literackich odpowiedników (w „Boskiej komedii" Virgil jest duchowym przewodnikiem zagubionego poety Dantego), to bardzo interesujące, jak Capcom zdekonstruował oryginał, przenosząc go na jedną z najpopularniejszych sag hack'n'slash, która istnieje na rynku już od dwudziestu lat.

Dzień Dantego: Gry wideo inspirowane Dantem Alighierim i „Boską komedią"

Seria Darksiders (Vigil Games / Gunfire / Airship Syndicate, 2010-2019)

W Darksiders nie ma Dantego ani Virgila - dobrze o tym wiemy. Mimo to trudno uwierzyć, że Vigil Games nie inspirowało się „Boską komedią", tworząc pierwszą grę z serii, wydaną po raz pierwszy w 2010 roku. Chociaż marka zmieniała deweloperów na przestrzeni lat (Gunfire, Airship Syndicate), w Darksiders występuje czterech Jeźdźców Apokalipsy, a w pierwszej odsłonie poznajemy historię Wojny. Jego zadaniem jest zachowanie równowagi między piekłem a niebem poprzez przymusową interwencję w celu zawarcia rozejmu między swoja królestwami.

Dzień Dantego: Gry wideo inspirowane Dantem Alighierim i „Boską komedią"

Dante VR - The Gate of Hell (Collegio San Carlo-Beyond the Gate, 2020)

Chociaż nie jest grą rozpowszechnianą komercyjnie, Dante VR - The Gate of Hell to interesujący eksperyment w wirtualnej rzeczywistości inspirowany pierwszą pieśnią „Boskiej komedii". Interaktywne doświadczenie stworzone dzięki współpracy Collegio San Carlo z Mediolanu, Towarzystwa Dantego Alighieri i włoskiego stowarzyszenia start-upów Beyond the Gate odtwarza pierwszy krąg piekła, wykorzystując technologię VR.

Gra edukacyjna pozwala na bezpośrednie doświadczenie pełnej pieśni, umożliwiając graczowi przeżycie historii Dantego tuż przed jego spotkaniem z Wergiliuszem. Reinterpretując pierwowzór, użytkownik przemieszcza się po ciemnym lesie aż do spotkania z trzema potworami. Podczas faz eksploracji gracz może natknąć się na artefakty, które ujawniają informacje i szczegóły dotyczące życia i dzieł Dantego. Gra jednak nie byłaby grą, gdyby nie oferowała wyzwania: aby uzyskać dostęp do drzwi piekła, odbiorca ma za zadanie odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących „Boskiej komedii".

Dzień Dantego: Gry wideo inspirowane Dantem Alighierim i „Boską komedią"


Wczytywanie następnej zawartości