Polski
Gamereactor
artykuły
Hades

GOTY 2020: #4 - Hades

Supergiant Games stworzyło grę niezależną, której sukces przyćmił wiele produkcji AAA.

HQ
HQ

Już samo to, że Hades rywalizował z The Last of Us: Part II o największą liczbę nominacji na Game Awards wiele mówi o jakości tej gry. Jest po prostu tak dobra. To produkcja, której każdy aspekt jest doskonały i reprezentuje to, co najlepsze ma do zaoferowania Supergiant Games. Dzięki roguelike'owemu projektowi można w nią grać w nieskończoność, walka jest płynna i dynamiczna, a grafika ocieka urokiem. Niewiele gier indie zyskało tak powszechne uznanie jak Hades.

Zespół Supergianta przyjął tym razem zupełnie inne podejście, decydując się na wydanie gry we wczesnym dostępie. Byliśmy świadkami, jak wiele gier upadło przez podobne praktyki, ale Hades jest ostatecznym dowodem na to, że early access może być naprawdę korzystny, jeśli zostanie odpowiednio przeprowadzony. Ponadto deweloper zdecydował się na skok w nieznane, ponieważ generowany proceduralnie roguelike nigdy nie leżał w szeregu jego zainteresowań. Przed Hadesem studio tworzyło głównie stylizowane gry RPG akcji, z których każda była inna, ale żadna z nich nie zboczyła z utartej ścieżki tak, jak Hades.

HadesHades
To jest reklama:

Roguelike'i nie są znane z głębokich scenariuszy, a mimo to Hades przoduje również w tym aspekcie. Fabuła opowiada historię syna Hadesa, Zagreusa, który desperacko pragnie sprzeciwić się ojcu i opuścić podziemny świat zmarłych. Podczas swojej podróży Zagreus spotyka wiele ważnych postaci, w tym samych bogów. Każda z nich posiada własną osobowość, a gra aktorska stoi na najwyższym poziomie.

Trzeba podkreślić, jak uzależniający i nieskończenie regrywalny jest Hades. Każda sesja w grze wydaje się wyjątkowa na tyle, by gracz miał ochotę spróbować jeszcze raz i przetestować inne opcje. Bogowie mogą błogosławić nas różnymi mocami, a na naszej ścieżce co rusz będą pojawiać się rozwidlenia prowadzące do innych wydarzeń. Dodamy do tego trwałe ulepszenia postaci i samych lochów.

HadesHadesHades

Walka jest szybka i płynna, ponieważ gracz musi tkwić w nieustannym ruchu, by unikać nadchodzących pocisków i wrogów. Różnorodność tych ostatnich zachwyca. Podczas akcji zawsze trzeba zaplanować, kogo wyeliminować w pierwszej kolejności. Zasięg niektórych bywa morderczy, inni będą odradzać pomniejsze stworki w nieskończoność. Projekt bossów jest natomiast po prostu spektakularny.

To jest reklama:

Hades reprezentuje nowy standard gier niezależnych. Jest zdumiewający, dynamiczny i niezwykle regrywalny, a na dodatek ożywa dzięki kapitalnej obsadzie i angażującej fabule. Trzymamy kciuki za premierę na PS4 i Xboksie One. Fani roguelike'ów nie mogą przejść obok tego tytułu obojętnie.

HQ
HadesHades

Powiązane teksty

HadesScore

Hades

RECENZJA. Przez Ricardo C. Esteves

"Jeśli lubisz gatunek roguelite, Hades jest doskonałą propozycją i oczywiście, jeśli jesteś fanem Supergiant Games, jest to obowiązkowe.Wczytywanie następnej zawartości