SpaceX wystrzeliwuje misję Crew-12 na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Czterech astronautów rozpoczyna ośmiomiesięczną ekspedycję na orbicie.
Rakieta SpaceX Falcon 9 wystartowała z Cape Canaveral wczesnym rankiem w piątek, zabierając czterech astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną na ośmiomiesięczną misję badawczą. Lot Crew-12 wystartował ze stacji Cape Canaveral Space Force na kapsule Crew Dragon o nazwie "Freedom", co oznacza 12. długotrwałą rotację załogi ISS wystrzeloną przez SpaceX dla NASA od 2020 roku. Zespół ma zadokować do stacji w sobotę po 34-godzinnej podróży.
Załogą międzynarodową dowodzi astronautka NASA Jessica Meir, do której dołączają także rodak Jack Hathaway, francuska astronautka Sophie Adenot z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz rosyjski kosmonauta Andriej Fiedjew. Krótko po osiągnięciu orbity Meir opisał start jako "niezłą jazdę" i powiedział, że załoga jest gotowa na nadchodzącą misję. Wielokrotnego użytku booster Falcon 9 pomyślnie powrócił na Ziemię kilka minut po starcie.
Po wejściu na ISS astronauci przeprowadzą eksperymenty naukowe i medyczne w mikrograwitacji, w tym badania nad bakteriami powiązanymi z zapaleniem płuc oraz systemami wzrostu roślin na potrzeby przyszłych misji w głębokim kosmosie. Znaczna część tych działań wspiera szersze cele eksploracyjne NASA w ramach programu Artemis, mający na celu powrót astronautów na Księżyc, a w końcu wysłanie ludzi na Marsa.

