Gamereactor PL. Obejrzyj najnowsze zwiastuny gier i wywiady z największych targów i konwentów growych na świecie. Gamereactor korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość przeglądania naszej strony internetowej. Jeśli kontynuujesz, założymy, że jesteś zadowolony z naszych zasad dotyczących plików cookie.

Polski
Gamereactor
artykuły

Najciekawsze gry z PGA 2018 (część pierwsza)

Polska scena indie ma się dobrze.

HQ
Najciekawsze gry z PGA 2018 (część pierwsza)

Tegoroczne Poznań Game Arena było prawdziwym zawrotem głowy, biorąc pod uwagę liczbę wystawiających się twórców gier. Trudno jednoznacznie wybrać gry najciekawsze czy, o zgrozo, najlepsze, bo tak naprawdę zawsze ktoś będzie pokrzywdzony lub pominięty. Materiały rządzą się jednak swoimi prawami i po długich rozterkach musiałem zdecydować. Nieco naciągając zasady, postanowiłem podzielić zestawienie na dwie części, i tak do pierwszej trafiły tytuły, które zrobiły na mnie największe wrażenie, a do drugiej te, w których bawiłem się najlepiej z moim synem, wcielającym się na czas targów w naszego testera. Dziś skupimy się na grach z pierwszej kategorii.

Driftland: The Magic Revival (PC)

O tej strategii usłyszycie jeszcze nie raz. Bez dwóch zdań tytuł od Star Drifters w pełni na to zasługuje. Pierwsza myśli, jaka wpadła mi do głowy podczas ogrywania, to porównanie do Majesty, tyle że Driftland pod każdym względem wypada ciekawiej. Druga? Chcę więcej! Faktycznie podczas pokazu naprawdę się wciągnąłem, na tyle, że już wówczas najchętniej zaszyłbym się gdzieś w kącie i przegrał tak całe PGA.

Najciekawsze gry z PGA 2018 (część pierwsza)
To jest reklama:
Najciekawsze gry z PGA 2018 (część pierwsza)

Jest jakaś magia w Driftland. Sterowanie jest banalnie proste, lecz nie prostackie, i szybko płyniemy w rozgrywce. Gra oferuje cztery różniące się od siebie rasy i wiele możliwości rozwoju królestwa. Zapowiedziano też tryb multiplayer, który najpewniej mnie ominie, gdyż nie gustuję w takiej zabawie, ale już teraz myślę, że gra pod każdym względem spełni oczekiwania graczy. Mnie najbardziej kupują klimat i założenia samego świata. Możliwość manipulowana lewitującymi wyspami daje masę frajdy, a przy tym definiuje wiele taktyk rozgrywki. Wszystko wydaje się tu być na miejscu, zwłaszcza wizja twórców, która najwyraźniej jest przemyślana od początku do końca. Dla fanów strategii pozycja musowa, dla reszty tytuł, który warto obserwować.

Playerless: One Button Adventure (PC, PS4, XOne, Switch)

Gra bez większej interakcji samego gracza? Jakkolwiek dziwnie brzmią założenia Playerless od Moonlit, ta gra naprawdę intryguje i szybko w mojej głowie stała się jedną z najciekawszych pozycji targów. Plany wydawnicze są szerokie i co prawda prezentowana była wersja na komputery osobiste, ale twórcy nie chcą na tym poprzestać. Zdradzę Wam sekret... Playerless aż prosi się o występ na Switchu i przewiduję, że dla wielu graczy to właśnie „pstryczek" będzie platformą docelową.

To jest reklama:
Najciekawsze gry z PGA 2018 (część pierwsza)
Najciekawsze gry z PGA 2018 (część pierwsza)

Jako że zadaniem gracza jest używanie jednego przycisku, ułatwiając tym samym życie głównego bohatera w świecie gry... Stop. Aby lepiej zrozumieć zależności tytułu, musicie wpierw wiedzieć, na czym polega. Otóż wchodzimy do gry w grze, a dokładnie do pozostawionego na kilkadziesiąt lat przez ludzi automatu, w którym z czasem postacie zaczynają zyskiwać własną świadomość. Protagonista - choć do tego słowa jeszcze mu wiele brakuje, jest jednostką naprawczą, w której, dzięki poczynaniom gracza, również budzi się powoli świadomość. Mówiąc wprost, Playerless to takie bardziej złożone, naszprycowane filozofią i problemami natury egzystencjalnej „tamagotchi", w którym „wychowujemy" postać. Twórcy obiecują wiele ciekawych zależności i kilka zakończeń, które są zależne od podejmowanych przez nas decyzji. Marzy mi się nieco więcej interakcji w pełnej wersji. Ale już teraz gra pod względem założeń i samej stylistyki zapowiada się interesująco.

8874 (PC)

Grając w 8874 nie sposób oprzeć się wrażeniu, że grę już gdzieś widzieliśmy. Inspiracje Limbo i Inside są tu bardzo widoczne. Jednak w przeciwieństwie do wielu gier powstałych na popularności tytułów, nie mamy tym razem do czynienia z klonem. 8874 może Was jeszcze zaskoczyć.

Najciekawsze gry z PGA 2018 (część pierwsza)
Najciekawsze gry z PGA 2018 (część pierwsza)

Po pierwsze, grę tworzy prawie w całości jeden człowiek i, biorąc pod uwagę ten fakt, prezentuje się ona naprawdę cudownie. W ogrywanym demo występowały jeszcze problemy techniczne, a i animacje Wiktora pozostawiały wiele do życzenia, ale jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie, zanim 8874 ujrzy światło dzienne, więc prawdopodobnie na chwilę obecną nie musimy się martwić technikaliami. Po drugie i najważniejsze, akcja gry w całości osadzona została w rodzimym Wałbrzychu i każde z odwiedzanych miejsc istnieje naprawdę. Za pomocą techniki fotogrametrii twórca pieczołowicie odtworzył zarówno te bardziej znane turystycznie miejsca, jak i te, o których istnieniu wiedzą jedynie mieszkańcy. Poza samym miastem zwiedzimy również okolice. Na gracza czeka mnóstwo zagadek i tajemnica do rozwiązania. Jeśli kochacie takie klimaty, miejcie 8874 na uwadze, my na pewno o grze jeszcze wspomnimy.

Nightwolf: Survive the Megadome (PC)

Klimaty z VHS rządzą! A jeśli czujecie się nadal niezaspokojeni, to Cyberpho wychodzi Wam naprzeciw. Swego czasu gry takie jak Twisted Metal czy Vigilante 8 królowały na salonach i dla wielu graczy nadal są tytułami kultowymi. Nightwolf: Survive the Megadome (już sam tytuł wymiata!) nie tylko przypomni Wam wspaniałe chwile rozwałki, ale przede wszystkim stanie się najszybszym wehikułem czasu do lat młodości.

Najciekawsze gry z PGA 2018 (część pierwsza)
Najciekawsze gry z PGA 2018 (część pierwsza)

A przy tym naprawdę wygląda obłędnie! Nie wiem, jak Wy, ale z miejsca zakochałem się w stylistyce Nightwolfa. Bardzo spodobał się mi również typowo zręcznościowy model jazdy, który nastawia gracza głównie na rozwałkę. Jest jednak coś w grze, co sprawia, że nie staje się ona jedynie bezmyślnym klepaniem klawiszy. Klimat aż wylewa się z ekranu i nawet wczesna wersja nie pozwalała traktować gry sztampowo. Nie nastawiajcie się na grę długą, jak informują sami twórcy, rozrywka ma być przede wszystkim intensywna. Całość zaś skupia się głównie na mocnych i szybkich walkach na arenie Megadome. Swojego bolida będzie można usprawniać, a produkcja została przyprawiona syntetyczną muzyką rodem z lat osiemdziesiątych. Jest na co czekać!

ColdRed (PC)

O samym ColdRed tak naprawdę jeszcze niewiele wiadomo. Gra jest nadal na wczesnym etapie produkcji i trudno już teraz mówić o mechanikach czy nawet koncepcie, bo te do premiery mogą zmienić się jeszcze wielokrotnie. To, co jest jednak pewne, to niesamowity nastrój i oprawa graficzna, które nie pozwalają nawet na chwilę obecną przejść obok tytułu obojętnie.

Najciekawsze gry z PGA 2018 (część pierwsza)

Stany Zjednoczone pod okupacją Rosji intrygują i momentalnie wciągają bez reszty. Gdy tylko zobaczyłem grę, od razu w mojej głowie zaświtało skojarzenie z Another World czy Flashbackiem, głównie za sprawą stylistyki i sposobu rozgrywki. Co ciekawe, twórcy sami potwierdzili, że porównanie pada dość często, ale nie rozumieli, dlaczego. W moim odczuciu porównywanie ColdRed do tak kultowych tytułów to największy komplement i zaszczyt, jaki mógł ich spotkać. Na uwagę zasługuje tu niewątpliwie stylistyka, w której świat pod okupacją praktycznie całkowicie pozbawiony jest barw - poza postaciami i oświetleniem. Gracz wciela się w agentkę badającą sprawę morderstwa. Całość natomiast stanowi grę przygodowo-narracyjną, w której przede wszystkim liczy się nasza spostrzegawczość i łączenie faktów. Na ColdRed jeszcze poczekamy, bo premiera zapowiedziana jest najwcześniej na końcówkę 2020 roku. Nie przeszkadza nam to jednak w umieszczeniu gry na liście. W pełni na to zasługuje.

To byłoby na tyle w kwestii gier dla „dorosłych". Każdy z wymienionych tytułów zrobił na nas bardzo duże i, co ważniejsze, pozytywne wrażenie. Polecamy obserwować wszystkie gry z listy, bo mogą one nieźle namieszać. Pod tym linkiem prezentujemy podobne zestawienie dla młodszych odbiorców, na którym znajduje się między innymi polygonowy T-Rex!Wczytywanie następnej zawartości