Polski
Gamereactor
zapowiedzi
Cataclismo

Cataclismo Ostateczna zapowiedź: Świeże i innowacyjne spojrzenie na gry strategiczne

Przyglądamy się po raz ostatni kolejnemu projektowi Digital Sun, a wszystko to przed jego zbliżającą się premierą.

Jeśli chodzi o wypróbowywanie nowych gier, które znacznie odbiegają od konwencjonalnych, moja filozofia jest taka, że lepiej jest trzymać się diabła, którego znasz, niż diabła, którego nie znasz. Ale szef zdecydował, że powinienem spróbować, a następnie podzielić się moimi pierwszymi wrażeniami na temat Cataclismo, tytułu, który obiecuje unikalne połączenie strategii czasu rzeczywistego, budowania zamków i obrony w środowisku 3D - wszystko to ma na celu ochronę ludzkości przed rojami stworzeń prawie tak przerażających jak teściowa w poniedziałkowy poranek. Po kilku godzinach grania, oto moje pierwsze przemyślenia na temat nowej gry Digital Sun, dewelopera znanego wcześniej z tytułów takich jak Moonlighter i Mageseeker: A League of Legends Story.

HQ

Zanim przejdziemy do sedna, zacznijmy od tego, co od razu przykuło moją uwagę w Cataclismo: jego oszałamiający projekt artystyczny. Od ciemnych lasów po rozległe równiny, na których toczą się bitwy, otoczenie jest skrupulatnie szczegółowe, oddając zarówno naturalne piękno, jak i zbliżające się zagrożenie ze strony potwornych stworzeń. Jedną z wyróżniających się cech jest kontrast między tymi bogato wykonanymi krajobrazami a minimalistycznym projektem postaci, który dodaje grze dodatkowej warstwy wizualnej głębi.

Przechodząc do rozgrywki, Cataclismo łączy strategię czasu rzeczywistego z zarządzaniem zasobami. Budowa fortecy to dopiero początek – efektywne zarządzanie zasobami jest kluczem do utrzymania produkcji i siły defensywnej. Element strategiczny nasila się, gdy strategicznie rozmieszczasz wojska, czy to łuczników, operatorów katapult, z których każdy ma swoją kluczową rolę, a wszystko po to, aby odeprzeć ataki wroga. To nieustanna żonglerka decyzjami taktycznymi: ufortyfikować mur, czy przeprowadzić kontratak, aby utrzymać wroga w gotowości?

CataclismoCataclismo
To jest reklama:

O co więc chodzi w tej grze? W tym przypadku Digital Sun daje nam tytuł, który zapuszcza się na niezbadane terytorium. Łączy w sobie skrupulatne budowanie bazy z intensywną strategią obrony wieży, a wszystko to w świecie, w którym magiczna mgła zamieniła ludzi w groteskowe stworzenia. Ostatnie bastiony ludzkości wznoszą się wysoko na szczytach gór, licząc na to, że za dnia zbudujesz fortyfikacje, a nocą będziesz ich zaciekle bronił.

Po raz pierwszy zanurzyłem się w kampanię, która trwała ponad 20 godzin i płynnie łączyła wciągającą narrację z mechaniką rozgrywki. Chociaż początek nie do końca mnie pochwycił i byłbym wdzięczny za większą głębię narracyjną, postęp wydaje się wystarczająco satysfakcjonujący, aby utrzymać zaangażowanie. Odblokowanie nowych technologii i jednostek otwiera nowe strategie radzenia sobie z coraz trudniejszymi wyzwaniami.

Ale gra na tym się nie kończy: Cataclismo oferuje szereg trybów, które znacznie wzbogacają wrażenia. Dla tych, którzy pragną wyzwań, Endless Mode (Survival Mode ) pozwala stawić czoła nieubłaganym falom stworzeń, a każda fala dodaje nową złożoność taktyczną. Z drugiej strony, jeśli chcesz zrobić sobie przerwę od walki, Level Editor (Creative Mode ) pozwala budować i projektować fortece bez presji zbliżających się ataków, co sprzyja kreatywnej eksploracji i zarządzaniu zasobami. A dla tych, którzy szukają połączenia wyzwań i dostępności, dostępny jest tryb potyczki - połączenie strategicznej głębi i przystępności. Dzięki przemyślanie zaprojektowanym mapom zachęca do dostosowywania i doskonalenia umiejętności taktycznych w każdej sesji, zapewniając dynamiczną i satysfakcjonującą rozgrywkę. Każdy znajdzie tu coś dla siebie...

Cataclismo
To jest reklama:
CataclismoCataclismo

I to by było na tyle na dziś: w obecnym stanie wczesnego dostępu, Cataclismo już teraz zapowiada się bardzo obiecująco. Muszę powiedzieć, że ta gra nie jest do końca moją rzeczą i wolałbym zobaczyć więcej głębi w jej opowiadaniu - miała potencjał na naprawdę wciągającą narrację - i nieco mniejszy nacisk na elementy powierzchowne. Mimo to szanuję to, a jeśli lubisz tego typu gry, to cię nie zawiedzie. Połączenie skomplikowanej budowy fortecy, strategii taktycznej i zarządzania zasobami oferuje fascynujące doświadczenie dla tych, którzy szukają strategicznych wyzwań. Chociaż istnieją takie obszary, jak balans jednostek i głębia narracji, które wymagają dopracowania, mocne podstawy i innowacyjne podejście Cataclismo sprawiają, że warto je zbadać.

Dla graczy szukających świeżego spojrzenia na gry strategiczne, zwłaszcza tych, którzy lubią szczegółową konstrukcję i strategiczną obronę, Cataclismo wygląda na to, że będzie solidnym dodatkiem do Twojej biblioteki. Będzie dostępny na Steam już za kilka dni, począwszy od 22 lipca 2024 r. Dzięki unikalnej mechanice i wciągającemu światu, Digital Sun wydaje się być gotowy, aby dostarczyć coś, czego możesz chcieć spróbować.

Cataclismo

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości