Polski
Gamereactor
zapowiedzi
Nightingale

Nightingale Praktyczne: Lampa gazowa, Strażnik, Girlboss

Spędziliśmy trochę czasu wędrując po Krainach Wróżek w grze survivalowej Inflexion Games.

HQ

Dzięki sukcesom takim jak Palworld i Enshrouded już w 2024 roku, jasne jest, że gry survivalowe są nadal bardzo popularne. Jest ku temu więcej niż kilka powodów, ale wydaje się też, że w sercach ludzi zawsze jest miejsce na jeszcze jeden, o ile ma ciekawą koncepcję i solidną mechanikę.

Wpisz Nightingale, pierwszą grę od Inflexion Games, studia składającego się z doświadczonych programistów. Nightingale rozgrywa się w świecie bardzo podobnym do naszego, z tą różnicą, że w 1500 roku ludzkość zdała sobie sprawę, że nie jest jedynym czującym gatunkiem na Ziemi. Wróżki przedstawiły się i od tego czasu ludzie ewoluowali inaczej, do tego stopnia, że zanim osiągniemy epokę wiktoriańską, jesteśmy w stanie podróżować do różnych wymiarów z zaawansowaną technologią. Jednak w pewnym momencie ta technologia zawodzi, pozostawiając ciebie (i do pięciu znajomych) w losowym, wrogim królestwie.

Nightingale

Z tła jasno wynika, że spora część zespołu Inflexion pracowała nad Mass Effect. W Nightingale jest mnóstwo interesujących historii, a wiele przemyśleń zostało włożonych we frakcje i światy, których doświadczasz w tej grze. Zgadza się, światy, jak w wielu królestwach, które możesz eksplorować. W Nightingale nie zostajesz po prostu wrzucony do losowego świata i nie musisz przetrwać, dopóki go nie podbijesz. Korzystając z portali rozsianych po mapie (i mniejszych, osobistych w dalszej części gry), możesz przenosić się do różnych Realms, używając kart do rozróżniania poziomu trudności, biomu i innych czynników.

To jest reklama:

Trudno jest wyjaśnić tę koncepcję wielu światów bez zagłębiania się w ryzy tekstu, ale na początku wydaje się ona złożona. Załadowanie portalu różnymi kartami, z których każda zmienia świat, do którego się udajesz, brzmi jak dodanie o jedną warstwę za dużo do tego tortu przetrwania, ale te mechaniki są zgrabnie wyjaśnione w solidnym samouczku i pozwalają Nightingale naprawdę odróżnić się od szerszego tłumu survivalowego. Karty zapewniają również fajne i unikalne efekty. Niektóre z nich mogą obniżyć grawitację w świecie, pozwalając ci skakać z dużych wysokości bez łamania nóg, podczas gdy inne zmieniają kolor skyboxa na krwistoczerwony i zmuszają Krainę do wiecznej nocy, co oznacza, że twardzi wrogowie stale się odradzają.

Nightingale

Nightingale to już całkiem wspaniała gra, ale karta Minor Krwawej Nocy naprawdę pokazała, jak wielkim cudem jest patrzeć. Szersze środowiska są generowane proceduralnie, więc każdy serwer będzie się od siebie różnił, dzięki czemu wrażenia będą świeże. Pewne rzeczy na pewno się pojawią, dzięki czemu zawsze możesz mieć pewność, że zdobędziesz łupy i więcej przedmiotów rzemieślniczych z każdego odwiedzanego miejsca. Krainy są pełne dziwnych stworzeń. Niektóre wrogie, niektóre spokojne, ale wszystkie przyciągają wzrok, gdy tylko je zauważysz. W przypadku Nightingale wydaje się, że nawet jeśli światy są generowane proceduralnie, wiele uwagi poświęcono temu, aby każdy z nich był wyraźnie żywy. To imponujące, sprawia, że mam ochotę choć raz odkryć grę survivalową, w której zwykle po prostu zbieram wystarczająco dużo zasobów, aby zbudować fajną bazę, zanim nigdy więcej jej nie tknę.

W Nightingale możesz zbudować wszystko, od surowej placówki po wielką rezydencję. Podobnie jak w przypadku prawie każdego wpisu z tego gatunku, będziesz musiał odblokować przepisy, ulepszyć swój sprzęt i eksplorować więcej zasobów, aż będziesz w stanie naprawdę zbudować swój wymarzony dom. Budując bazę, Nightingale pokazuje, że różnorodność naprawdę jest przyprawą życia, ponieważ możesz budować z różnych stylów architektonicznych, osobno lub łącząc je, jeśli chcesz. Możesz naprawdę zirytować każdego artystę lub architekta, którego możesz znać, przyklejając elementy pagody na przykład do domu w stylu Tudorów.

To jest reklama:

Mamy więc wiele do zrobienia dla odkrywcy i budowniczego, ale co z typem gracza survivalowego, który chce po prostu iść i walczyć? Cóż, wygląda na to, że potrzebujesz sprzętu z późniejszej fazy gry, aby wyruszyć na rajd, ale w Nightingale walka to coś więcej niż tylko strzelanie do napotkanych drapieżnych stworzeń. Są tu wspaniałe wieże, które działają jak lochy, wypełnione wrogami i łamigłówkami, a w demie prowadzonym przez deweloperów mieliśmy również wziąć udział w wielkim rajdzie, pokonując ogromną bestię, która pozostawiła po sobie falę zniszczenia. To były bardzo fajne walki, ale istnieje niewielka obawa, że będziesz musiał spędzić dużo czasu w Nightingale, zanim do nich dojdziesz.

Nightingale

W tej chwili Nightingale szykuje się do premiery we wczesnym dostępie, co wydaje się być dziś standardem dla gier survivalowych, ale mimo to jest kilka rzeczy, które mam nadzieję zostaną odwrócone w nadchodzących miesiącach. Interfejs użytkownika wymaga nieco przebudowy. Osobiście po prostu nie przemawia do mnie, zwłaszcza podczas przeglądania ekwipunku. Jeśli chodzi o rozgrywkę, istnieją pewne problemy z niektórymi narzędziami, takimi jak haki wspinaczkowe, które działały zgodnie z przeznaczeniem tylko raz na pięć razy. W porównaniu z aktywnościami w późnej fazie gry, wczesna faza gry może wydawać się nieco nudna, ale z drugiej strony nie spędziliśmy jeszcze zbyt wiele czasu z Nightingale, więc werdykt może się zmienić.

W przeciwnym razie, Nightingale to wyjątkowe doświadczenie survivalowe, w którym zasada cool wydaje się definiować sposób, w jaki grasz. Możesz użyć parasola, aby unosić się po mapie i ubierać się tak elegancko, jak chcesz, nie poświęcając przy tym swojej liczby punktów wyposażenia. Wydaje się, że każdy gracz survivalowy znajdzie coś dla siebie i jest to jedna z najbardziej intrygujących pozycji w tym gatunku w ostatnich latach.

HQ

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości