Polski
Gamereactor
zapowiedzi
Super Mario RPG

Zapowiedź Super Mario RPG: Nowoczesne ulepszenia podnoszą poziom tej ukochanej gry RPG

Nintendo przerobiło kultowy tytuł, ale jak wypada na platformie hybrydowej.

HQ

Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars może być jednym z najbardziej unikalnych i niezwykłych doświadczeń Mario, jakie kiedykolwiek istniały. Podczas gdy przyzwyczailiśmy się do hydraulika w czerwonym kapeluszu i jego przyjaciół skaczących i skaczących w platformówkach, śmigających w wyścigach gokartów i rywalizujących ze sobą w grach imprezowych i sportowych, pomysł wysłania tych postaci na rozległą przygodę RPG nigdy nie został tak naprawdę zbadany w większym stopniu. Nintendo jednak ponownie uruchomiło tę grę RPG na wielu różnych platformach od czasu jej debiutu na SNES w 1996 roku, a później w listopadzie po raz kolejny otrzymamy podobną ofertę, gdy Super Mario RPG wyląduje na Nintendo Switch.

Jest to kompletne doświadczenie, które poznaliśmy i pokochaliśmy przez lata, ale zostało przerobione, aby pasowało do platformy hybrydowej, a to oznacza, że ma lepszą i bardziej szczegółową grafikę oraz bardziej imponującą wydajność, a wszystko to przy zachowaniu doskonałych systemów rozgrywki i narracji, które uczyniły tę grę tak kultową. Chociaż będę mógł opowiedzieć o moich pełnych przemyśleniach na temat Super Mario RPG za kilka tygodni, mogę porozmawiać trochę o początkowej części gry, aby drażnić, jak ten tytuł kształtuje się w roku 2023.

HQ

Należy od razu powiedzieć, że Super Mario RPG wydaje się bardzo przestarzały w swoim nadrzędnym stylu. Jest to gra z połowy lat 90., więc ma konstrukcję RPG, która jest bardzo sztywna i nie wyróżnia się wyborem gracza i intuicją. Podczas gdy oryginalna gra została opracowana przez japońskich ekspertów RPG w Square (zanim stali się Square Enix), Super Mario RPG nie pasuje do Octopath Traveler II, na przykład, gdzie narracja jest tak misternie nawiązana, a jednocześnie zbudowana tak, aby gracz mógł doświadczyć jej w sposób, który mu odpowiada. Nie, jest to gra, w której głównie podążasz za fabułą, a aspekt RPG gry pojawia się w drobnych zadaniach pobocznych i czynnościach, które możesz znaleźć i wykonać, a także w pakiecie postępów i dostosowywania postaci.

To jest reklama:

Ale tylko dlatego, że Super Mario RPG nie wydaje się tak złożoną i pomysłową grą, nie oznacza, że nie działa. Podczas gdy niektóre gry RPG są szczerze za duże dla ich butów, Super Mario RPG zamiast tego chce być bardzo wyrafinowany w tym, jak oferuje elementy narracji i rozgrywki. W tym celu otrzymujesz fascynującą fabułę, która nie wydaje się nadęta ani nie brakuje w niej elementów, otrzymujesz rozgrywkę, która może być trudna, ale nie wymaga stopnia statystycznego, aby móc ją zrozumieć, a wszystko to jest na szczycie charakterystycznych minigier i wydarzeń, które są tak fundamentalnie Mario, że sprawiają, że tytuł wydaje się przyjazny i znajomy.

Ideą Super Mario RPG jest poprowadzenie kolekcji postaci, na czele z Mario, na przygodę, której celem jest uratowanie Princess Peach i naprawienie Star Road poprzez pokonanie Exor the Giant i jego Smithy Gang, którzy zniszczyli go podczas oblężenia Bowser's Keep. To zabiera gang na cały świat, aby odwiedzić wszelkiego rodzaju interesujące miejsca, czy to Mushroom Kingdom, Moleville, Tadpole Pond i dalej, wszystko w nadziei na znalezienie kawałków gwiazd niezbędnych do naprawy Star Road.

Super Mario RPGSuper Mario RPG
Super Mario RPGSuper Mario RPG
To jest reklama:

Miejsca, które odwiedzisz w całej historii, są cudownie szczegółowe i naprawdę urocze. Postacie, z którymi możesz porozmawiać, są zachwycające i często prowadzą do interesujących rozmów, które mogą wskazać ci kierunek sekretów, a to podobnie przekłada się na grupę bohaterów, którzy odbijają się od siebie. Co więcej, różnorodność wrogów jest fantastyczna i będziesz stale walczyć z różnymi wrogami, z których każdy ma własne ataki i odporności na obrażenia, co oznacza, że musisz uczyć się w miarę postępów, aby określić najlepszy sposób pokonywania zagrożeń.

Podczas gdy Super Mario RPG dobrze radzi sobie z wyjaśnianiem każdej z unikalnych cech i systemów rozgrywki, jest to gra, która wymaga trochę zrozumienia tego, jak grają te oldschoolowe gry RPG, ponieważ ograniczony HUD oznacza, że często nie masz pojęcia, jak dobrze radzisz sobie w walce, a nawet jeśli wróg, z którym się mierzysz, jest dla ciebie zbyt potężny. Systemy walki są uproszczone i turowe, ale nie można zaprzeczyć, że jest to gra zbudowana na zasadzie prób i błędów na wiele sposobów i bez wątpienia dla niewtajemniczonych w przestrzeń RPG pogodzenie się z tym może stać się dość frustrujące.

Nintendo próbowało zmodernizować i sprawić, by walka była nieco bardziej interaktywna, dodając do walki system poleceń akcji i wskaźnik akcji. Brzmi to fantazyjnie, ale polecenie akcji to w zasadzie tylko funkcja, w której możesz nacisnąć A, gdy jeden z twoich ataków ma wylądować, aby uczynić je skuteczniejszymi lub mocniejszymi trafieniami, a także nacisnąć A, gdy masz zostać trafiony, aby zablokować lub ograniczyć nadchodzące obrażenia. Wskaźnik akcji opiera się na tym, stale wypełniając się z każdym udanym poleceniem akcji, a gdy zostanie wyczerpany, możesz użyć potężnego potrójnego ruchu, który łączy moce trzech członków twojej drużyny. To fajne, ale trudno to nazwać redefiniującym przestrzeń RPG.

Jak wspomniałem wcześniej, istnieją minigry i dodatkowe sposoby na rozszerzenie doświadczenia Super Mario RPG poza główną historię, a to obejmuje polowanie na sekrety i wykonywanie drobnych zadań pobocznych dla NPC. Ale obejmuje to również znajdowanie minigier, które pod wieloma względami przypominają Mario Party. Może to być naciskanie przycisków na czas, aby wygrać wyścig jako Yoshi, lub próba zagrania właściwej melodii, skacząc na kijanki, które układają się w nuty na nutach. Dzięki próbom czasowym na wózku, jeździe na beczkach i wspinaniu się po wodospadach, między innymi, istnieje wiele sposobów na zabawę poza odkrywaniem świata i walką z wrogami w turowym systemie walki.

Super Mario RPGSuper Mario RPG
Super Mario RPG

Ale każdy, kto grał w wersję Super Mario RPG w przeszłości, będzie bardziej niż zaznajomiony z tymi funkcjami, systemami i wadami. To, co sprawia, że wersja gry na Nintendo Switch jest tak wyjątkowa, to sposób, w jaki została zaktualizowana, aby pasowała do tej nowoczesnej platformy, a to w postaci błyszczącej i uderzającej grafiki, która wcale nie sprawia, że myślisz o tym jako o grze, która ma prawie 30 lat. Wydajność jest również wyjątkowa, a gra działa płynnie i szybko. To remake, który sprawia, że zastanawiasz się, dlaczego tak wiele innych klasyków Nintendo otrzymało tylko niewielkie ulepszenie jako remaster.

Jak dotąd, po zaledwie kilku godzinach z Super Mario RPG, jest dla mnie jasne, że Nintendo uzupełnia i tak już niesamowicie imponujący rok 2023 kolejnym zwycięzcą. Ta gra zawsze była świetna, ale zaktualizowana grafika i prezentacja oraz drobne nowe mechaniki i systemy sprawiają, że ten remake jest obowiązkową grą. Czy całe doświadczenie będzie nadal to odzwierciedlać, dopiero się okaże, ale jak dotąd Super Mario RPG zdecydowanie zrobiło na mnie wrażenie.

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości